DOLAR MALİYET ORTALAMASI (DCA) NEDİR? YENİ BAŞLAYANLAR İÇİN REHBER

Yazılar 31 Mar 2021

Dolar maliyet ortalaması, yatırımlarınızdaki giriş miktarınızı düşürmenize ve riski en aza indirmenize yardımcı olabilecek bir yatırım stratejisidir. Yatırımları tek bir fiyat noktasından satın almak yerine; ortalama dolar maliyeti ile fiyattan bağımsız olarak, düzenli aralıklarla daha küçük miktarlarda satın alırsınız.

Uzun vadede dolar maliyet ortalaması, yatırım maliyetlerinizi düşürmenize ve getirilerinizi artırmanıza yardımcı olabilir. Bu yazımızda dolar maliyet ortalamasının ne olduğunu, nasıl çalıştığını ve kimlerin kullanması gerektiğini ele alacağız.

Dolar Maliyet Ortalaması Nedir?

Dolar maliyet ortalaması, hisse senetleri veya kripto para birimleri gibi yatırımlarda fiyat riskini yönetme stratejisidir. Belirli bir varlığa tek seferde, tek bir fiyattan tek bir satın alma ile yatırım yapmak yerine; ortalama dolar maliyeti ile yatırım yapmak istediğiniz para miktarını böler ve düzenli aralıklarla zaman içinde küçük miktarlarda varlık satın alırsınız. Bu, piyasa fiyatları düşmeden önce bir yatırım için riski azaltır.

Satın alma işleminizi böler ve birden çok kez satın alırsanız, zaman içinde daha düşük bir ortalama fiyat ile şansınızı en üst düzeye çıkarırsınız. Buna ek olarak dolar maliyet ortalaması, uzun vadeli yatırım büyümesi için önemli bir faktördür.

Dolar Maliyet Ortalaması Nasıl Çalışır?

Dolar maliyet ortalaması, düzenli olarak az miktarda aynı varlığı satın almanızı sağlayarak; yatırım yapma duygusunu ortadan kaldırır. Yani fiyatlar yüksek olduğunda daha az, fiyatlar düşük olduğunda daha fazla varlık satın alacağınız anlamına gelir.

Pratik bir bakış açısıyla dolar maliyet ortalaması, küçük miktarlarda parayla yatırım yapmaya başlamanıza yardımcı olur. Örneğin, aynı anda yatırmak için büyük bir meblağınız olmayabilir. Dolar maliyet ortalaması, paranızın daha küçük miktarlarını düzenli olarak piyasaya sürer. Bu şekilde, pazar büyümesinden yararlanmak için daha büyük bir miktar biriktirene kadar beklemeniz gerekmez.

Dolar maliyet ortalamasının düzenli yatırımları, piyasa düşüşteyken bile yatırım yapmanızı sağlar. Bazı insanlar için, piyasa düşüşleri sırasında yatırımları sürdürmek göz korkutucu olabilir. Ancak, düşen piyasalarda yatırım yapmayı bırakırsanız veya mevcut yatırımlarınızı geri çekerseniz, gelecekteki büyümeyi kaçırma riskiyle karşı karşıya kalırsınız.

Dolar Maliyet Ortalamasını Kimler Kullanmalı?

Yatırıma başlamak için düşük miktarlara sahip olanlar ve devamlı güncel araştırma yapmak istemeyen ve piyasa ile ilgili olmayanlar için bu yöntem son derece idealdir.

Yatırım yapacak büyük bir meblağı olan ve kısa vadeli yatırım yapıp, devamlı araştırma yapabilecekler ise farklı yatırım stratejilerini de düşünebilir.

Sonuç

Uzun vadeli bir yatırım stratejisi olarak, dolar maliyet ortalaması sizi piyasada tutar ve piyasada düşüşten bile satın almanızı sağlar. Dolar maliyet ortalaması, özellikle düşüş piyasalarında satın alma kararı duygusunu ortadan kaldırdığından, yatırımlarınızı ileri taşır.

Kaynak

https://www.forbes.com/

https://www.orbex.com/blog

https://www.wsj.com/