DOLAR ALMAK MANTIKLI MI? DOLAR BİR YATIRIM ARACI MIDIR?

Yazılar 4 Eyl 2020

Dünyanın en büyük ve güçlü ülkelerinden biri olan Amerika Birleşik Devletleri'nin resmi para birimi olan dolar, döviz çeşitleri arasında en çok rağbet gören ve dünya üzerinde en çok kullanılan para birimlerindendir. Birinci Dünya Savaşı'ndan bu yana dünya üzerindeki para dolaşımının en hakim isimlerinden olan dolar, İkinci Dünya Savaşı itibarıyla da petrol satışlarında etkisini göstermiştir. Bu savaşla birlikte gerçekleşen anlaşmalar dolayısıyla dünyanın tüm dövizlerinin dolara endekslenmesi ise doların gücüne güç katmıştır. Bu anlaşmalar 70'li yıllarda ortadan kalksa da bu kez de Arap ülkelerinin ithalatta doları tercih etmesi doların değerini kat kat artırmıştır. Böylece petrol fiyatları ve dolar birbirini etkileyen etmenler hâline gelmiş, Amerikan Yüzyılı adı verilen dönem başlamıştır.

Dünya Ülkelerinde ve Türkiye'de Doların Yeri

Yukarıda anlaşılacağı üzere dolar, dünyanın çok sayıda ülkesi tarafından kullanılan ve özellikle en çok kullanılan para birimlerinden biridir. Bugün doların gücü o kadar yüksektir ki, ABD için dünya tarihine yön verecek kadar büyük bir güç ve koz hâline gelmiştir. Dünya ekonomisine büyük ölçüde yön veren dolar, Türkiye ekonomisinde de büyük önem taşır. İhracat, ithalat gibi alanların yanı sıra turizm, inşaat, kozmetik gibi çok sayıda alanda dolar başroldedir. Türk lirası değer kaybettikçe dolar yükselir, Türk lirası değer kazanırsa dolar da düşüşe geçebilir.

Dolar Bir Yatırım Aracı mıdır?

Dolar, değeri ve önemiyle bugün en kıymetli yatırım araçlarından biridir. İnişli çıkışlı olsa da dünya ekonomilerinde birinci dereceden önemini her daim koruyan dolar, kısa sürede yüksek kâr edilebilen önemli yatırım araçlarındandır. Ancak dolara yatırım yaparken oldukça dikkatli olmak gerekir. Bu konuda herhangi bir bilgisi olmayan kişilerin, araştırma yaparak gerekirse uzman desteği alarak dolara yatırım yapması önemlidir. Özellikle yüksek miktarlı yatırımlar için mutlaka yatırım uzmanlarından yardım almak yerinde olacaktır. İnişli çıkışlı bir şekilde seyrettiği için dolar yatırımlarında bir gecede yüksek oranda zarar edilebilir. Ancak bununla birlikte yalnızca bir gecede, hatta saatler içerisinde yüksek oranda kâr da elde edilebilir.

Uzmanlara Göre Gelecekte Doların Yeri Nasıl Olacak?

Uzmanlara göre dolar, geçmişte olduğu gibi gelecekte de değer kazanmaya devam edebilir. Tahminlere göre doların 2021 yılının üçüncü çeyreğinde 7.70 lira oranlarına geleceği ön görülmüştür. Geleceğe dair net tahminler yapılamasa da çok sayıda uzmana göre dolar, petrolle olan ilişkisi sebebiyle değerini korumaya devam edecektir. Bu nedenle dolar, gelecekte de güvenli bir yatırım aracı olarak değerlendirilebilir. Amerika merkezli dev teknoloji şirketleri de dünya üzerinde en çok rağbet gören şirketlerden oldukları için teknolojide süreceği düşünülen yeniliklerin, piyasalar üzerindeki yansımalarının da dolara doğrudan katkısı bulunabilir.

Bir diğer yandan dolar, 2020 yılında önemli paralar ve ONS altın karşısında yükselişe geçmiştir. Altın satışlarının yükselmesi ise piyasada hacimsizlik yarattığı için doların toparlanmasına katkıda bulunmuştur. Analizler baz alındığında ise tarihi zirve seviyesini koruyan doların, TL'de herhangi bir kırılganlık oluşması neticesinde yüksek oranlarda seyredeceği ortak görüşü bildirilmiştir. Doların emtialar karşısındaki yeri için ise dolar/yen paritesi üzerinden yapılan hesaplamalarda doların %0.4 oranında düştüğü bildirilmiştir. Bu düşüşle birlikte 110.74 seviyesiyle işlem gördüğü belirtilmiştir.

Dolar Yatırımının Avantajlı Yönleri Nelerdir?

Amerikan doları, euro ile birlikte dünyanın en güvenilen ve en değerli para birimleri arasında kabul edilir. Bunun temel sebebi, Amerika Birleşik Devletleri’nin dünya kamuoyundaki güvenilirliğini, üretim hacmini ve petrol rezervlerini kısa süre zarfında kaybetmeyeceğine duyulan güvendir. Bu sebeple de Amerikan dolarına yapılan yatırımların en büyük avantajı, uzun vadede güvenli olmasıdır. Dolar, çeşitli borsa hisseleri gibi taban yapmaz ya da yine hisse senetleri gibi piyasadan tamamen kaldırılma riski barındırmaz. Bu sebeple, güvenli bir yatırım aracı olarak kabul edilir. Doların bir diğer avantajı ise yükseliş trendinde yatırım yapmanız durumunda kısa sürede ciddi kazançlar sağlamanıza olanak tanımasıdır. Yükseliş trendini ise iyi analiz etmeniz ve bu süreçte dikkatli davranmanız önerilir. Dalgalanmalar esnasında para kaybetmemek için piyasaları doğru şekilde okumanızda yarar bulunur.

Dolar Yatırımının Dezavantajları Nelerdir?

Dolar yatırımı da tüm yatırım seçenekleri gibi bazı riskler barındırır. Yatırım yaparken alacağınız en büyük risklerden biri, doların ne zaman yükselip ne zaman düşüşe geçeceğinin uzmanlar tarafından net bir şekilde kestirilememesidir. Bu durum, özellikle kısa süreli yatırımlar için risk teşkil eder. Pek çok ekonomi uzmanı, piyasaların ve global çaptaki gelişmelerin analizini yaparak döviz ve emtiaların hareketlerini önceden tahmin etmeye çalışsa da önceden öngörülmesi imkansız durumlar her zaman ihtimal dahilindedir. Örneğin, 2020 yılının ilk günlerinden beri dünyayı etkisi altına alan Covid-19 pandemisi gibi beklenmedik küresel gelişmeler, dünya ekonomisini beklentilerden farklı şekillerde yönlendirmiştir ve bu sebeple de döviz ve emtiaların iniş ve çıkışları, tahmin edildiği gibi gelişmeyebilir. Bu nedenle, kısa vadeli dolar yatırımı yapacak kişilerin hem dünya piyasasını hem de ABD politikalarını yakından takip etmeleri ve anlık gelişmelere karşı hızlı bir şekilde aksiyon alabilmeleri büyük önem taşır.

Türkiye'de Yatırımcıların Dolara Bakış Açısı Nasıldır?

Dolar, Türkiye’de en çok tercih edilen yatırım araçları arasında yer alır. Hem küçük hem de büyük ölçekte yatırım yapan pek çok kişinin öncelikli tercihlerinden biri dolardır. Bu durumun temel sebeplerinden biri, Amerika Birleşik Devletleri’nin dünyadaki en gelişmiş ve en güçlü ekonomilerden birine sahip olmasıdır. Dolar, ABD’nin güçlü ekonomisi sebebiyle dünya genelinde daima değer verilen ve yükseliş gösteren para birimleri arasında yer alır. Türkiye’deki yatırımcıların büyük bölümü, doları ya çok kısa vadeli ya da uzun vadeli bir yatırım aracı olarak değerlendirir. Dolar, kimi zamanlarda 2-3 günlük ataklar hâlinde yükselir. Bu atağın başlangıcını yakalayan yatırımcılar, kısa sürede önemli kazançlar sağlayabilir. Doları uzun vadeli bir yatırım aracı olarak tercih eden Türk yatırımcılar ise yatırım miktarları ne olursa olsun 6 ay ila 1 yıl arasında bekledikleri kazancı büyük oranda elde edecektir.

Rezerv Para Olarak Dolar

Rezerv para kavramı, dünyadaki merkez bankalarında bulunan döviz birimlerini tanımlamak için kullanılır. Bir diğer deyişle merkez bankaları, güçlerini kasalarındaki rezerv paralardan alır. Amerikan doları, dünyada en çok tercih edilen rezerv para birimi olarak öne çıkar. Dünya genelinde merkez bankalarındaki rezerv paraların yaklaşık %60’ı, Amerikan dolarıdır. Bu sebeple de Amerikan doları, dünya genelinde en güvenilir para birikimi olarak kabul edilir. Para birimlerinin güvenirlik oranı, yatırım yaparken dikkat etmeniz gereken faktörlerden biridir. Bir para cinsine ne kadar fazla ülke ve banka güven duyarsa, o paranın yakın gelecekte değer kaybetme ihtimali o kadar düşük olarak değerlendirilir. Bu sebeple dünyanın en güvenilen para birimi olan Amerikan doları, yatırımcısına kayıp yaşatma riski en düşük olan para olarak kabul edilir. Dolar, Türkiye Merkez Bankası’nın da rezerv paraları arasında yer alır. Bu sebeple de Türkiye ekonomisinin de dolara güven duyduğu ve Türkiye’de doların etkili bir yatırım aracı olarak kabul edildiği söylenebilir.

Doları Almak ve Saklamak Mantıklı mıdır?

Doları almak ve sonrasında saklamak, uzun vadeli bir bekleyiş süresi sonunda yüksek oranda kazançla sonuçlanır. Ülkelerin ekonomilerinde ya da küresel çapta hesapta olmayan krizler yaşanmadığı sürece, doları alıp saklamak garanti kazanç yöntemlerinden biridir. Aynı miktarda dolar yatırımıyla daha fazla para kazanmanın yolu ise piyasaları yakından takip etmek ve yeni gelişmelere göre pozisyon almaktır. Doların ivmelerini ve trendlerini takip ederek, doğru zamanda dolar alıp pik noktasında satış yaparak önemli kazançlar elde edebilirsiniz. Aynı işlemi düzenli olarak gerçekleştirerek, uzun vadede dolar alıp saklamaktan çok daha fazla yüksek bir kâra ulaşabilirsiniz.