ÇİN'İN TİCARET VERİLERİ SAHTE Mİ?

haber 29 Haz 2020

Wolfstreet'ten Wolf Richter'in haberine göre, dünya ticareti Mart ayında %2,4, Nisan ayında da %12 oranında düştü. CPB Netherlands Bureau for Economic Policy Analysis (Hollanda Ekonomi Politika Analizi Bürosu) tarafından yayımlanan grafiklere göre, 2000 yılından bu yana görülen en büyük aylık ticari düşüş Mart-Nisan 2020'de yaşandı. Geçen yılın Nisan ayına göre ise endeks %16.2 oranında geriledi.

Ancak dünya çapında uygulanan tarifeler, tarife savaşları ve tehditler 2018 yılının sonlarından itibaren tedarik zincirlerini sarsmaya başlamıştı ve dünya ticareti genel olarak büyük bir darbe almıştı.

Dünya ticaretindeki düşüş

ABD Ticareti

ABD Ticaret Bakanlığı'na göre, ülkenin ticareti Nisan ayında %25 ve yıllık bazda %30 daralarak büyük bir darbe aldı. İthalat, Nisan ayında %13,6 ve yıllık bazda %20,2 düşüş gösterdi. 2020 yılının ilk dört ayında, ABD'den Çin'den yapılan ithalat yıllık bazda %24 düşüş gösterdi.

Ticaret Bakanlığı, 25 Haziran'da, hem ihracat hem de ithalatta daha da kötüleşme gösteren Mayıs ayı için bazı tahminlerini açıkladı:

-Mayıs ayında ihracat Nisan ayına göre %5,7 ve yıllık bazda %35 düştü. Ağustos 2009'dan bu yana en düşük ihracat miktarı olan 90,1 milyar dolar seviyesine geriledi ve 2018'de görülen zirveden %37 oranında gerileme yaşandı.
-Mayıs ayında ithalat Nisan ayına göre %1.8, yıllık %23.6 düşüşle Temmuz 2010'dan bu yana en düşük seviye olan 164.4 milyar dolara geriledi.

ABD ithalat ve ihracat düşüşü

Grafikte görüldüğü gibi, ABD ticaretindeki yavaşlama 2018'in sonlarında başladı ve 2019'da kötü bir düşüş yaşamaya başlarken 2020'de tam anlamıyla kötüleşti. Grafikte görülen iki çizgi arasındaki fark (ithalat eksi ihracat) ABD ticaret açığını bize veriyor. ABD'de Mayıs ayında devam eden bozulma, dünyanın geri kalanı için ticaret verilerinin gelecek ay nasıl görüneceğinin habercisi.

İlginizi Çekebilir: Dış Ticaret Açığı ve Türkiye

Euro Bölgesi


Euro Bölgesi'nde, Nisan ayında ihracat yıllık %30,5, ithalat da %26,7 oranında daraldı. 2000 yılından bu yana görülen en büyük aylık düşüş kaydedilmiş oldu.

Euro bölgesi ticaret düşüşü

Çin’in Resmi Verileri


CPB'nin dünya çapında her ülke için yayınladığı veriler, her ülkenin resmi istatistiki veri açıklamalarına dayanır. Tüm büyük bölge ve ülkelerin ihracatı Mart ve Nisan aylarında gerilemiştir. Bir istisna var: Çin. Çin'de, Çin hükümeti tarafından yayınlanan ve CPB tarafından kullanılan resmi verilere dayanarak, ne ithalat ne de ihracat bu yıl hiç büyük düşüşler görmedi. Bu veriler, Çin'in dünya ile olan ticareti hakkında bildiğimiz diğer her şeyle çelişiyor.

Çin ticaret verileri

Çin’den gelen resmi verilere göre hazırlanan grafikte Mart-Nisan aylarında büyük bir düşüş görülmüyor.

Bununla birlikte, ithalat ve ihracatta gösterilen yanlış şu şekilde ortaya çıkıyor: Çin’in ihracatı, diğer ülkelerden gelen ithalat olarak ve Çin’in ithalatı diğer ülkelerin ihracatı olarak verilere yansıyor. Küresel ticaret durma noktasına gelmişken Çin’in ithalatı ve ihracatı hiçbir şey olmamış gibi aynı seviyelerde görünüyorsa, Çin tam olarak kiminle ticaret yapıyordu? Veriler hatalı olsa bile dünya ticaretinde Çin'in büyük bir payı olduğu düşünüldüğünde grafiğin çok daha farklı görünmesi gerektiği aşikar.

Kaynak: Wolfstreet


Bizi sosyal medya hesaplarımızdan takip edin!

Twitter + Facebook + Instagram