Çin'in Rusya ile Ticareti Ağustos'ta Hızlandı

Yazılar 8 Eyl 2022

Çin'den Rusya'ya ve Rusya'dan Çin’e yapılan sevkiyatlar, zayıf küresel talep nedeniyle başka yerlerdeki daha yavaş akışların aksine bir önceki aya kıyasla ağustosta hız kazandı.

Reuters'in 7 Eylül Çarşamba günkü Çin gümrük verilerine dayalı hesaplamalarına göre, Çin'in Rusya'ya yaptığı sevkiyatlar, Ukrayna'yı işgali nedeniyle Batı'nın yaptırımlarından etkilenen Rusya'ya yapılan sevkiyatların dolar bazında Temmuz ayındaki %22,2'lik artışa kıyasla bir önceki yıla göre %26,5 arttığını gösterdi.

Rusya'dan yapılan ithalat, Temmuz ayındaki %49.3'lük artışa kıyasla %59.3 arttı.

Rusya, Çin için önemli bir petrol, gaz, kömür ve tarım ürünleri kaynağı.

Rusya, 20 Ağustos'ta Çin gümrüklerinden alınan verilere göre Temmuz ayında da son üç ayda olduğu gibi Çin'in en büyük petrol tedarikçisi oldu. Ajans henüz Ağustos ayı sıralamasını yayınlamadı.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Çarşamba günü Vladivostok'taki bir ekonomik forumda, Çin'in Rus enerjisine olan talebinin arttığını söyledi.

Rus Gazprom Salı günü yaptığı açıklamada, Çin'e gaz arzı ödemelerini dolar yerine yuan ve rubleye çevirmeye başlamak için bir anlaşma imzaladığını söyledi.

Komünist Parti'de 3. sırada yer alan Çinli yasa koyucu Li Zhanshu, Ukrayna savaşının başlamasından bu yana Rusya'yı ziyaret eden en üst düzey Çinli yetkili olan ve ülkeler arasındaki yakın bağların altını çizen Vladivostok forumuna katılacak.

Bu yılın ilk sekiz ayında Çin ile Rusya arasındaki ikili ticaret %Temmuz ayındaki %22,2'lik artışa kıyasla  artışla 117,2 milyar dolara yükseldi.