ÇİN TİCARET VERİLERİ AÇIKLANDI

haber 7 Eyl 2020

Çin'in bu sabah yayınladığı verilere göre, ülkenin dolar cinsinden ihracatı Ağustos ayında %9,5 artarken, ithalatı da aynı dönemde %2,1 düştü. Reuters anket sonuçlarına göre analistler, Çin'in ihracatının Ağustos ayında bir önceki yıla göre %7.1, ithalatın da %0.1 artmasını bekliyordu. Ağustos ayı için açıklanan ticaret fazlası ise 58,93 milyar dolar değerinde.

İthalat Düştü, İhracat Yükseldi

Çin'in Pazartesi günü yayınladığı verilere göre, Çin’in dolar cinsinden ihracatı Ağustos ayında %9,5 artarak beklentileri aştı. Fakat ithalatı da bir yıl öncesine göre %2,1 oranında geriledi.

Reuters anketine katılan ekonomistler, Temmuz ayındaki %7.2'lik artışa kıyasla Ağustos ayında ihracatın %7.1, ithalatın ise % 0.1 artarak Temmuz'daki %1.4'lük düşüşün tersine dönmesini bekliyordu. Fakat ithalat gerileme gösterdi. Çin, aynı zamanda Ağustos ayı için ekonomistlerin beklediği 50.50 milyar dolar değerindeki ticaret fazlası beklentisini de aştı ve 58.93 milyar dolarlık ticaret fazlası verdi. Çin’in ticaret fazlası Temmuz ayında 62,33 milyar dolardı.

Reuters'a göre, Çin'in ihracattaki büyümesi son bir buçuk yılın en hızlı büyümesi oldu.

Ekonomist Gary Ng, Çin'den gelen ticaret verilerinin genel anlamda iyileşmiş olduğunu, ancak ithalattaki gerilemenin iç tüketimdeki zayıflığın devam etmesinden kaynaklanıyor olabileceğini belirtti. Bazı ekonomistler de Çin'de görülen güçlü ihracat rakamlarının yılın 2. yarısında Çin'de ekonomik büyümeye büyük bir katkı sağlayacağını söyledi.

İhracat Neden Yükseldi?

Ağustos ayı ithalat rakamları hayal kırıklığı yaratsa da, ülkede emtia talebi oldukça güçlü. Bununla birlikte, makine ithalatında gerilemeler görülüyor. Birçok uzman, ülkedeki ihracatın büyümesinin kişisel koruyucu ekipman ve bilgisayar gibi evden çalışma ürünlerine olan talepten kaynaklandığını söylüyor. Fakat yakın gelecekte bu talebin de düşmesi bekleniyor.

Ayrıca, Kasım ayında ABD'de yapılacak olan başkanlık seçimleri Çin ekonomisini olumsuz yönde etkiliyor. İki ülke arasındaki anlaşmazlıklar nedeniyle Çin çeşitli ticari problemlerle karşı karşıya kaldı.


Kaynak: CNBC