Çin Merkez Bankası Ekonomiyi Yavaşlatmak için Politika Desteğini Artırma Sözü Verdi

Yazılar 10 May 2022

Çin merkez bankası Pazartesi günü yaptığı açıklamada, yerel enflasyonu ve gelişmiş ekonomilerin politika ayarlamalarını yakından izlerken yavaşlayan ekonomiye desteği artıracağını söyledi.

Banka, ilk çeyrek para politikası uygulama raporunda, Çin Halk Bankası'nın (PBOC) likiditeyi makul ölçüde bol tutacağını, istikrara öncelik vereceğini ve güveni artıracak adımlar atacağını söyledi.

Merkez bankası, "Son zamanlarda, COVID-19 ve Ukrayna krizi artan risk ve zorluklara yol açtı ve Çin'in ekonomik kalkınma ortamının karmaşıklığı, ciddiyeti ve belirsizliği arttı." Dedi.

Ancak Çin, büyük pazar potansiyelleri ve geniş manevra alanı sayesinde ekonomisini uzun vadede geliştirmek için hala elverişli koşullara sahip.

Merkez bankası, Çin'in ekonomik operasyonlarını makul aralıklarda tutacağını ve sel benzeri teşviklere başvurmayacağını da sözlerine ekledi.

Merkez bankası konut talebini destekleyeceğini ve konut kiralama desteğini artıracağını belirterek, mülkü ekonomi için kısa vadeli bir teşvik olarak kullanmayacağını yineledi.

Merkez Bankası Çin’in, makro kaldıraç oranını temelde sabit tutacağını ve yuan döviz kurunu esasen sabit tutacağını belirtti.

Ekonomi, düzinelerce Çin şehrinde tam veya kısmi karantinaya yol açan rekor COVID-19 vakalarının yayılmasını kontrol altına alma çabalarından darbe aldı.

PBOC, geçen ay bankaların rezerv olarak tutması gereken nakit miktarını azalttı ve daha mütevazı gevşeme adımları bekleniyor.

İktidardaki Komünist Partinin üst düzey bir karar organı geçen ay yaptığı açıklamada, Çin'in Ukrayna'daki COVID-19 salgınları ve çatışmalardan kaynaklanan riskler arttıkça ekonomisini desteklemek için adımlar atacağını söyledi.