ÇİN KÜRESEL EKONOMİ İÇİN BÜYÜK BİR TEHDİT Mİ?

haber 18 Ara 2019

Moody’s’in baş ekonomistine göre Çin’in şirket borcu, küresel ekonomi için en büyük tehdit.

Moody’s Baş Ekonomisti Mark Zandi, kurumsal borçların finansal sistemde ve global ekonomide büyük bir hata olduğunu ve Çin'deki borçlu şirketlerin “en büyük tehdit” olduğunu söyledi. Geçtiğimiz hafta Fitch Ratings de benzer bir uyarıda bulunmuştu. Çin'deki özel şirketlerin bu yıl rekor seviyedeki borçlarını ödeyemediklerini açıklamıştı.

Zandi, birçok şirketin ticaret savaşından ve diğer faktörlerden kaynaklanan ekonomik büyümedeki yavaşlama ile mücadele ettiğini açıkladı. Borçlar, dünyanın en büyük ikinci ekonomisinde birçok sorun yarattı. Borçlara olan bağlılığını azaltmaya çalışıyor olsa da Çin'in uyguladığı yöntemler çok da çalışıyor gibi görünmüyor.

Bununla birlikte, ticaret savaşının da Çin’in yavaşlayan ekonomisini canlandırmada pek de yardımcı olmadığı bir gerçek.

Fitch Ratings, geçtiğimiz hafta Çin’in yuan cinsinden tahvillerde temerrüde düştüğünü söyledi. Yerel yönetimlerin bu temerrütlere karşı “daha ​​fazla hoşgörü” gösterdiği de belirtildi.

TİCARET SAVAŞINDA SON GELİŞMELER


ABD'li danışman, Çin'in birinci aşamadaki anlaşma kapsamında tarım alımlarına girmeyeceğini açıkladı.

ABD ticaret temsilcisi Robert Lighthizer'e göre, Çin önümüzdeki 2 yıl içinde ABD'den en az 80 milyar ABD doları değerinde tarım ürünleri satın alma sözü verdi. ABD Tarım Bakanlığı ve ABD Ticaret Temsilcisi Danışmanı Tom Kehoe, alımlara piyasa fiyatlarına göre karar verileceğini söyledi.

Kaynak: telegraph

Cuma günü Çin, piyasa koşullarına göre alımların arttığını ve Dünya Ticaret Örgütü kurallarına uyarak, ABD ve diğer ülkelerden tarım ürünleri ithal edeceğini de vurgulamıştı.

Pekin, 24 milyar ABD doları olan ticaret savaşı öncesi seviyesinin üstünde emtialarda yıllık olarak en az 16 milyar ABD doları ek alacağını ve yıllık olarak 50 milyar ABD doları değerinde alım yapmaya çalışacağını belirtti.
Kaynaklar:

https://www.cnbc.com/2019/12/17/chinas-corporate-debt-is-biggest-threat-to-global-economy-moodys.html

https://www.scmp.com/economy/china-economy/article/3042576/trade-war-china-wont-rush-agriculture-purchases-under-phase