ÇİN KORONAVİRÜSÜN TİCARETE OLAN ETKİLERİ KONUSUNDA UYARIDA BULUNDU

haber 12 Şub 2020

Çin, virüsle ilgili ticaret kısıtlamalarına karşı uyardı. Uyarı, dünyanın Çin'de yüzlerce kişiyi öldüren virüsün yayılmasının neden olduğu belirsizlikle başa çıkmaya çalışmasının bir sonucu olarak yapıldı.

Çin diğer ülkeleri, koronavirüs salgınının etkisine karşı geliştirilecek aşırı tepkinin küresel ekonomi ve ticaret üzerinde olumsuz bir etkisi olabileceği konusunda uyardı. Cenevre merkezli bir ticaret yetkilisine göre Pekin, Dünya Ticaret Örgütü'nün toplantısında yaptığı açıklamada, Çin'in küresel ekonomik büyümeye büyük katkıda bulunduğunu belirtti.

ABD-Çin İşleri Kıdemli Başkan Yardımcısı Jake Parker, "Birçok şirket bu seviyedeki bir salgına hazırlıksızdı ve Çin'in üretim kapasitesinin önemli bir kısmını oluşturan şirketlerin kapanmasına gerçekten ihtiyaç duyulabileceği düşünülmemişti" dedi.

Federal Rezerv Başkanı Jerome Powell Salı günü şu açıklamaları yaptı: "Virüsün Amerika Birleşik Devletleri üzerinde bazı etkileri olabilir. Ticaretle ilgili belirsizlikler son zamanlarda azaldı, ancak ekonomik görünüm için riskler devam ediyor. Özellikle Çin'de aksamalara yol açabilecek ve küresel ekonominin geri kalanına yayılabilecek koronavirüsün ortaya çıkışını yakından takip ediyoruz.”

ABD-Çin Ticaret Anlaşması Virüsten Etkilendi Mi?

Virüsün ilk yayılımı, çoğu ofis ve fabrikanın en az bir hafta boyunca kapalı kaldığı Çin'in Yeni Ay Yılı tatili sırasında gerçekleşti. Fakat işçilerin evde kalmaları istendiği için üretim yavaş şekilde gerçekleşti. Bu haftanın başında ise Çin, işçilerin ofislerine gidip çalışabileceğini söyleyerek kısıtlamaları hafifletmişti. Çin hükümeti ayrıca, virüsün yayılmasının ABD ile Faz 1 ticaret anlaşmasının bir parçası olarak satın alma taahhütlerine uyumunu etkileyebileceğine dair ilk onayını Salı günü verdi.

Çin, ABD tarım ve çiftlik ürünleri alımlarının uygulanmasını gecikebileceğini, ancak bir yıl içinde 50 milyar dolar değerinde ABD tarımsal ürün satın alma taahhüdünü yerine getireceğini söyledi. ABD, Çin'den ABD'ye gelmek isteyen yabancılar için bir yasak koymuş olmasına rağmen, Çin malı ithalatında herhangi bir yasak bulunmuyor.

Parker, koronavirüsün malların Çin limanlarına hareketini de olumsuz etkilediğini söyledi. Çin'de eyalet sınırlarında sürücülerin durdurulduğu ve kontrol edildiği hatta bazı durumlarda iki haftalık bir süre için karantina uygulaması yapan kontrol noktaları bulunuyor. Bazı eyaletler 2 haftalık karantina uygulaması yaptığı için denizaşırı ülkelere sevk edilecek ürünlerden bazılarının bu kontrol ve karantina bölgelerinde sıkışmış olabileceği düşünülüyor.

Virüsün Çin Ekonomisi Üzerindeki Etkileri Sürüyor


Bu arada, virüsün Çin ekonomisi üzerindeki etkisi hakkında yeni tahminler de var.
Çin'in ilk çeyrekte GSYİH büyümesi % 4'e kadar düşebilir, ancak onaylanan yeni koronavirüs vakalarının sayısı azalmaya devam ederse, yıllık büyüme üzerindeki olumsuz etki çok daha küçük olacaktır. Bu yavaşlama, küresel ekonomi için ölçülebilir olacak ve Çin ile en yakın bağlantılı Doğu ve Güneydoğu Asya ekonomilerine orantısız bir etki gösterecektir. Çin'deki virüsün küresel ekonomilere olan etkisini buradaki haberimizden detaylı olarak öğrenebilirsiniz.


Kaynak:
https://www.politico.com/news/2020/02/11/china-coronavirus-trade-114065