ÇİN GSYH HEDEFİNİ AÇIKLAMADI

haber 22 May 2020

Çin, koronavirüsle ilgili belirsizlikler nedeniyle 2020 için ekonomik büyüme hedefi belirlememe kararı aldı.

Politikacı Li Keqiang, Cuma günü teslim edilen çalışma raporunda, “Bu yıl ekonomik büyüme için özel bir hedef belirlemediğimizi belirtmek isterim. Bunun nedeni, ülkemizin Covid-19 salgını ve dünya ekonomik ve ticaret ortamına ilişkin büyük belirsizlik nedeniyle gelişiminde öngörülmesi zor bazı faktörlerle karşı karşıya kalmış olmasıdır.” dedi.

İlgili Haber: Çin'den Gelen Fabrika Verileri Düşüşte

Çin GSYH Tahminleri

Birçok analist, yayınlanan bu rapordan önce Li'nin bir GSYH hedefi paylaşacağını umuyorlardı. Geçen yıl GSYH %6,1 seviyesindeydi ve resmi hedef aralığı %6 - 6,5 arasındaydı.

Çin ekonomik büyüme grafiği

Peking Üniversitesi'nde finans profesörü olan Michael Pettis, “Sürdürülebilir talebi - tüketim, ihracat ve özel sektör yatırımı - ve ekonomik büyümeye yön vermeyi gerçekten amaçladılarsa GSYH büyüme hedefini paylaşmamaları aslında iyi bir şey." dedi.

Çin ekonomisi ilk çeyrekte %6,8 daralırken, işsizlik tarihi zirvelere yakın seyretti. Çin'deki veriler Nisan ayında bir miktar toparlanma gösterse de yetkililer, koronavirüsün dünya çapındaki ülkelere yayılmasının etkileriyle ilgili endişelerini dile getirmişti.

Ekonomistler resmi GSYH büyüme tahminlerini düşürdüler. Mart ayının sonlarında, Pekin merkezli Çin Uluslararası Sermaye Şirketi (CICC), reel GSYH büyüme tahminini %6.1'den %2.6'ya düşürdü.

Hükümetin Ekonomik Veri Tahmini Yok Mu?

Çin, GSYH hedefi belirlememiş olsa da istihdam ve enflasyon için belirli rakamlar belirlediler.

Li, geçen yılda olduğu gibi, insanların iş sahibi olmalarının öncelikli hedef olarak kalacağını vurguladı ve %6 oranında bir işsizlik hedeflediğini açıkladı. Bu oran, geçen yılki %5.5'lik hedefinden geliyor. Vaat edilen iş sayısı, geçen yıl hedeflenen 11 milyondan daha az gerçekleşmişti.

Tüketici fiyat endeksi hedefi ise yaklaşık %3,5 olarak belirlendi.

Li ayrıca, hazine açığının geçen yıla göre 1 trilyon yuan (142,86 milyar dolar) artacağını söyledi. Ek olarak, Covid-19 kapsamında 1 trilyon yuan devlet tahvilinin de çıkarılacağını belirtti. Yani yerel yönetim tahvilleri geçen yıla göre 1,6 trilyon yuan artacak. Bununla birlikte 5G ve elektrikli otomobil şarj tesislerinin geliştirilmesine yönelik çalışmalar hızlandırılacak, ulusal demiryolu sermayesine 100 milyar yuan destek verilecek.


Kaynak: CNBC