ÇİN 29 YILIN EN DÜŞÜK BÜYÜMESİNİ RAPOR ETTİ

haber 17 Oca 2020


Çin ekonomisi, geçtiğimiz otuz yıl içinde yavaşlarken son çeyrekte istikrar kazandı ve Haziran ayından bu yana görülen yatırım ivmesindeki artış, daha sıkı bir toparlanmanın sürdüğüne işaret ediyor.

GSYH dördüncü Çeyrekte %6 Arttı

Dünyanın ikinci en büyük ekonomisi 2019'da % 6,1 büyüdü. Önceki yıl % 6,6 seviyesinde büyümüştü fakat hükümetin hedefi doğrultusunda ekonomide genişleme oldu. ABD ile bu hafta imzalanan birinci aşama ticaret anlaşmasının küresel talebin toparlanmasıyla birleşmesi, 2020'de Çin fabrikaları ve ihracatçıları için görünümü iyileştirdi. Ancak bu anlaşmadaki bazı belirsizlikler ve içerdeki ekonomik kırılganlık hala risk olmaya devam ediyor.

Çin hisse senetleri yükseldi ve offshore yuan (CNY), Şangay'da sabah saat 10.48'de 6.8715 dolardan işlem gördü.

Sanayi üretimi Aralık ayında bir önceki yılın aynı dönemine göre % 6,9 artarak % 5,9'a yükseldi. Bu veriler, Çin Yeni Yılı'nın etkilerinden ötürü bu şekilde gelmiş olabilir. Tatil olmasaydı Aralık ayında üretim artabilirdi.

Perakende satışlar da % 8 oranında arttı.

İşsizlik oranı, Aralık ayında % 5,1'den % 5,2'ye yükseldi ve 2019'daki imalat kaynaklı yavaşlamanın işgücü piyasasına süzülüyor olabileceğine işaret etti.

Çin'in Ekonomi Verileri Nasıl Yorumlandı?


"Aralık ayında beklenenden daha güçlü bir ekonomik faaliyet görülmesi, 2020 başlarında daha fazla istikrara işaret ediyor. Birinci aşama ticaret anlaşmasının imzalanması Çin'i en çalkantılı sulardan çıkarıyor, ancak ABD tarifeleri dış sektörleri zorlamaya devam edecektir." Chang Shu ve David Qu

İstatistik Bürosu başkanı Ning Jizhe, Çin'in 2019'daki büyümesinin yaklaşık % 58'inin tüketimden kaynaklandığını, yatırımların % 31'ini ve net ihracatın da kalan % 11'i oluşturduğunu söyledi. Tüketimin katkısı 2018'e göre daha düşük olduğu için ekonomiyi yatırım odaklı bir modele dayandırmaktan çok ekonomiyi yeniden dengeleme çabalarının görüldüğünü söylüyor.

Avustralya ve Yeni Zelanda Bankacılık Grubu üst düzey ekonomisti Betty Wang, “Söyleyebileceğimiz tek şey Çin ekonomisinin dengeleniyor olması. Trendin 2020'de devam edip etmeyeceğini ve bir toparlanma olup olmayacağını tahmin etmek zor. Ticaret anlaşması ekonomiye kısa vadeli destek sağladı, ancak uzun vadede hala büyük belirsizlikler var.” dedi.

Çin Nüfusu


Ulusal İstatistik Bürosu verilerine göre, Komünist Parti'nin 1949 yılında iktidara geldiğinden beri kaydedilen en düşük doğum seviyesi görüldü. 1000 kişi başına doğum sayısı 10,48'e geriledi. Çin'in çalışma çağındaki nüfusu - 15 ila 59 yaşlar arasında değişen - 890.000 kişi azaldı. 2019'daki yeni doğan sayısı, bir önceki yıla göre 580.000 düşüşle 14.65 milyona geriledi.

Bu durum, ekonominin demografik özelliklerden kaynaklı artan ağır borç yükünden uzun vadeli zorluklara kadar geniş bir şema çiziyor.

Şimdilik, Çin yetkilileri ekonomide dikkatli olmaya devam ediyor ve maliye politikalarının gidişatına odaklanıyor. Ekonomistler, 2020 büyüme hedefinin yaklaşık % 6 olarak belirlendiğini ve ülkenin devam eden uzun vadeli yavaşlamayı kabul ettiğini söylüyor.

Kaynak:
https://www.bloomberg.com/news/articles/2020-01-17/china-s-economy-grew-6-in-fourth-quarter-as-demand-stabilized