ÇİFTLERE ÖZEL YATIRIM REHBERİ

Yazılar 27 Şub 2020

Yeni mi evlendiniz? Bir çift olarak finansal hedeflerinizi mi belirlemeye çalışıyorsunuz? İşin en zor kısmı bu olsa gerek. Çift olarak düşünülecek en son şeylerden birisi finansal hedefler ve planlama. Tatile gitmek, yolculuk yapmak, akşam yemeği organizasyonları düzenlemek, partilere veya sinemaya gitmek gibi aktiviteler varken kimin aklına gelir ki finansal hedefler?

Çiftlerin doğru yatırım kararları verme konusundaki isteği son zamanlarda çiftler arasında "ideal çift" olma isteğinden kaynaklanıyor. Yani trendlerden bir tanesi doğru finansal hedeflere sahip olmak ve doğru yatırımlar yapmak. Uzun vadeli düşününce harika bir trend olduğunu söyleyebiliriz.

Peki siz bir çift olarak doğru finansal hedeflerinize ulaşmada ve planlama yapmakta ne kadar başarılısınız?

Ailelerde Finansal Hedef ve Planlama


Aile planlaması söz konusu olduğunda çoğu zaman finansal planlamalar ertelenir. Fakat bunun iyi bir tercih olduğu söylenemez. Eşinizle olan uyumunuz ve onun yanında ne kadar rahat olduğunuzu bir kenara, finansal konularda da birbirinizle ne kadar şeffaf bir iletişim kurabildiğiniz önemlidir. Eğer finansal hedeflerinizi eşinizle belirlemeyecekseniz kiminle belirleyeceksiniz ki? Bir çatı altında yaşarken eşinizle yapacağınız finansal planlama ve yatırımlar, geleceğiniz için birer hazine olacak. Özellikle de çocuk planınız varsa :)

Birbirinizin finansal alışkanlıkları üzerine tartışma yapmayın. Tartışmak yerine ortak noktalarınızı bulmaya çalışın. Bunu yapmanın en iyi yolu da aşağıdaki durumları kapsıyor:

Harcama alışkanlıklarınızı anlayın.
Bireysel olarak kişisel ve finansal hedeflerinizi belirleyin.
Bireysel varlık ve borçlarınız konusunda  şeffaf olun.
Harcamalarınızı birlikte yapın.
Giderlerinizi takip edin.
Bütçe oluşturun.
Acil durum fonu oluşturun.
Sigorta kapsamınızı güncelleyin.

Yukarıdaki maddeleri uygulayabiliyor musunuz? Eğer cevabınız evet ise aşağıdaki ortak yatırım alanlarını incelemeye başlayın.

Ortak Yatırım Alanları


Bir çift olarak birlikte uzun vadeli faydalanabileceğiniz alanlara yatırım yapmanız önemlidir. Bunu yapmanız hem ilişkinize hem de finansal durumunuza katkıda bulunacaktır. Aşağıda 4 farklı ve çiftler arasında popüler yatırım türlerini göreceksiniz. Bunlardan farklı seçenekleri de -eğer size ve eşinize uyuyorsa- değerlendirebilirsiniz.

Konut Almak


Herkes güzel bir ev sahibi olmanın hayalini kurar. Şehir merkezinden uzak, bahçeli bir villa veya daire, aradığınız her şeyi içeren ve dilediğiniz gibi yaşayabileceğiniz bir yer olmalı.

Düşük faiz oranlarına sahip konut kredileri ile kolayca bir ev satın alabilirsiniz. Eğer arsanız varsa ev inşa etme seçeneğini de değerlendirebilirsiniz. Böylece hayalinizdeki boyutta ve sayıda odalara, hayalinizdeki bahçeye ve görünüme sahip bir eve kavuşabilirsiniz.

Fakat konut kredisi almak ve kredi borcunu ödeyememek de oldukça yaygın. Konut kredilerinin ödemeleri  genellikle yıllarca sürer. Ayrıca konut kredisi iş kaybı, kredi borcunu üstlenen aile bireyinin ölümü gibi birçok belirsizlik sonucu temerrüde de düşebilir. Bu nedenle çift olarak ortak konut kredisi ödemesi yapmak çok daha karlı olacaktır.

Ev alma konusunda aklınızda soru işaretleri varsa buraya tıklayarak ev almaya hazır olup olmadığınızı öğrenebilirsiniz.

Sağlık Sigortası


Hayatta her an her şey olabilir, beklemediğimiz bir anda bir olay yaşayabiliriz. Bu tip durumlar için hazırlıklı olmak çok önemlidir. Bunun teminatı da sigortalı olmaktan geçiyor. Sigortanız olmadığı zaman yaşayacağınız beklenmedik bir hastalık, ameliyat gibi sağlık durumlarını düşünün. Ani gelişen bir durum, yıllarca biriktirdiğiniz parayı silip süpürebilir. Sağlık sigortası önemlidir, çünkü sağlık giderleri hızla artarken sağlık sektöründe ani birçok değişimle de karşı karşıya kalabiliyoruz. Bunun sonucunda sigortasız olanların birikimlerinin aniden tükenmesi de kaçınılmaz oluyor.

Sağlık sigortası yaptırırken birçok hastanede muayene olabilme imkanı sağlayan bir sigorta tercih etmelisiniz. Bunun yanında sigorta planınızın ameliyat, yatış, yemek, yoğun bakım, doktor takibi, tanı&tedavi, kemoterapi, radyoterapi, diyaliz, trafik kazası sonucu görülen tedaviler gibi birçok alanı da kapsamasını isteyebilirsiniz. Böylece bir aile üyesi bir sağlık sorunuyla karşılaşırsa acil durumlarda birikimleriniz asla zarar görmeyecektir. Bir metropolde yaşıyorsanız özellikle kapsamlı bir teminatı olan sigortları seçmelisiniz. Yaşadığınız yere göre sigorta teminat fiyatları değişebilir. Çocuklarınız olursa ya da varsa sigorta kapsamı ve fiyatı değişiklik gösterebilir. Çok iyi araştırıp karar vermelisiniz.

Yatırım Fonları


Günümüzde yatırımcılar için çok sayıda yatırım seçeneği var. Bunların içinde yatırım fonları* ise en iyi yatırım seçeneklerinden birisidir.

*Yatırım fonu; hisse senedi, bono, kira sertifikaları ve diğer menkul kıymetlere yatırım yapmak için birçok yatırımcıdan toplanan para havuzundan oluşan bir tür finansal araçtır. Yatırım fonları, fonun varlıklarını tahsis eden ve fonun yatırımcıları için sermaye kazancı elde etmeye çalışan profesyonel para yöneticileri tarafından işletilir.

Yatırım fonlarına yapacağınız yatırımı çift olarak planlayabilir ve yatırımınızı birlikte büyütebilirsiniz. Özellikle genç yaşta yapılan düzenli yatırımlar, gelecekte rahat etmenize olanak sağlar. Yatırım fonlarına yatırım yaparken risk iştahınızı ve yatırımcı profilinizi iyi analiz etmelisiniz. Böylelikle yatırımlarınızda istikrar ve düzenli kazanç sağlayabilirsiniz.

Yatırım konusunda acemiyseniz "Basit Yatırımın 5 Kuralı" adlı yazımıza göz atabilirsiniz.

Acil Durum Fonu


Ekonomik krizler, işinizi aniden bırakma isteğiniz, akrabalardan birisinin hastalıklarının tedavisi için gereken yüklü miktarda para, işinizden aniden kovulmanız vb. durumlar, tüm birikiminizin yok olmasına sebep olabilir. Bu beklenmedik durumlardan ötürü, birikimlerinizin bir kısmını acil durum fonu olarak ayırmanız faydanıza olacaktır.

En sık sorulan soru ise acil durum fonuna ne kadar yatırım yapılması gerektiği sorusudur. Bu sorunun evrensel bir cevabı yok, fakat maaşınızın bir kısmını her ay veya birkaç ayda bir bu fonda biriktirebilirseniz faydasını göreceksiniz. Her ailenin gereksinimleri ve gelir kaynakları farklıdır. Bu nedenle acil durum fonu oluşturma sorumluluğunu paylaşabileceğiniz bir eşe sahip olmak, daha güvenli bir gelecek için daha fazla tasarruf etmenizi sağlayacaktır.


Hayalleriniz büyük olsun ama asla bu hayallerde yalnız olmayın. Eşinizi de hayallerinize dahil edin ve birlikte aktif birer yatırımcı olun. Aile içinde finansal hedeflerin ve planlamanın tek taraflı değil karşılıklı olması sağlıklıdır.