Bu Hafta Küresel Piyasalarda İzlenmesi Gereken 5 Şey

Yazılar 31 Eki 2022

1. Fed Faiz Artışı

Fed'in 2 Kasım Çarşamba günkü iki günlük politika toplantısının sonunda dördüncü kez üst üste 75 baz puanlık faiz oranlarını artırması bekleniyor.

Yatırımcılar bunun yerine, son zamanlardaki daha yumuşak ekonomik verilerden sonra gelecekteki artış hızının yavaşlayabileceğine dair herhangi bir ipucu için Fed Başkanı Jerome Powell'a bakacaklar.

Finansal piyasalar şu anda Fed'in Aralık toplantısında 50 baz puanlık daha küçük bir faiz artışı ve gelecek yılın ilk iki toplantısında 50 baz puanlık bir faiz artışı daha fiyatlıyor.

Ancak daha az şahin bir Fed olacağını düşünerek yatırım yapmak bu yıl şu ana kadar riskli bir strateji oldu. Hisse senetleri, Fed’in daha yumuşak bir hamle yapacağı umutları arasında tekrar tekrar düşük seviyelerden toparlandı, ancak sürekli yüksek enflasyon ve agresif parasal sıkılaştırma tarafından tekrar aşağı baskı uygulandı.

2. ABD İş Verileri

2 Kasım Çarşamba günkü Fed basın toplantısının tonu ve 4 Kasım Cuma günkü ABD tarım dışı istihdam raporu, yatırımcıların merkez bankasının Aralık toplantısı öncesinde beklentilerini belirlemeleri konusunda kilit rol oynayacak.

Analistler, Çalışma Bakanlığı'nın ABD ekonomisinin Eylül ayındaki 263.000'e kıyasla geçen ay 200.000 iş eklediğini ve ortalama saatlik kazançlardaki yıllık büyümenin de ılımlı olmasını bekliyor.

28 Ekim Cuma günkü veriler, ABD işgücü maliyetlerinin üçüncü çeyrekte sağlam bir şekilde arttığını, ancak özel sektör ücret artışının önemli ölçüde yavaşladığını gösterdi, bu da enflasyonun zirveye ulaştığını veya buna yakın olduğunu gösteriyor.

3. İngiltere Merkez Bankası Faiz Artışı

İngiltere Merkez Bankası (İMB) İngiltere'nin yeni Başbakan Rishi Sunak'ın harcama kesintileriyle daha da kötüleşebilecek bir resesyona doğru ilerlemesine rağmen 3 Kasım Perşembe günü faiz oranlarını 75 baz puan artırmaya hazır görünüyor. Bu artış %10’un üzerine çıkan enflasyonu dizginlemek için İMB’nın üst üste sekizinci faiz artışı olacak.

Yeni Maliye Bakanı Jeremy Hunt'ın eski Başbakan Liz Truss'un planlanan neredeyse tüm vergi indirimlerini tersine çevirmesi ve enerji tavanı programını iki yıldan altı aya indirmesinin ardından geçen hafta 100 puanlık bir faiz oranı artışı beklentileri azaldı.

Ancak yeni hükümetin ilk bütçe planının 17 Kasım'a ertelenmesi, İMB’nın ekonomik tahminlerini açıklamasını zorlaştıracak.

Son mali piyasa çalkantısının neden olduğu gecikmelerden sonra, İMB de Salı günü teşvik stokundan tahvil satmaya başlayacak.

4. Euro Bölgesi Verileri

Euro Bölgesi, 31 Ekim Pazartesi günü Ekim ayı için enflasyon verilerini yayınlayacak ve Euro Bölgesi’nde enflasyonun %10,2 ile rekor bir yüksek seviyeye ulaşması bekleniyor.

Geçen Perşembe günü Avrupa Merkez Bankası üst üste ikinci 75 baz puanlık faiz artışını gerçekleştirdi ve ardından politika yapıcılar tarafından yapılan açıklamalar, yaklaşan resesyona ilişkin korkulara rağmen enflasyonun yerleşmesini önlemek için önümüzdeki aylarda sıkılaştırmaya devam edeceğini belirtti.

Rusya'nın Ukrayna'daki savaşının hızlandırdığı Avrupa enerji krizi, zaten yüksek olan enflasyonun ekonomik etkilerini şiddetlendirerek tüketici harcamalarında yavaşlamaya neden oldu.

Euro bölgesi de Pazartesi günü üçüncü çeyrek için küçük bir genişleme göstermesi beklenen ön GSYİH rakamlarını yayınlayacak, ancak çoğu ekonomist blok ekonomisinin dördüncü çeyrekte daralma bölgesine girmesini bekliyor.

5. Kazanç

Önümüzdeki hafta, hisse senetlerinin hayal kırıklığı yaratan kazanç haberlerini desteklemeye devam edip edemeyeceğine dair bir test olacak.

S&P 500'deki şirketlerin 263'ü şimdiden rapor verdi ve 150'den fazla S&P 500 şirketi, Eli Lilly, ConocoPhillips ve Qualcomm dahil olmak üzere önümüzdeki hafta üç aylık raporlarını açıklayacak.

Üçüncü çeyrekte, Amazon, Microsoft, Google ve Facebook ana Meta Platformları dahil olmak üzere bazı büyük teknoloji isimlerinden beklenen kazançlar gelmedi.

Wall Street, S&P ve Nasdaq'ın üst üste ikinci haftalık kazancını kaydetmesi ve Dow'un bir Fed yumuşaması umutlarıyla art arda dördüncü haftalık kazancını artırmasıyla Cuma günü keskin bir yükselişle kapattı.