BREXIT PİYASALARI ETKİLEYECEK Mİ?

Yazılar 5 Eyl 2019

BREXIT NE DEMEK ve NE ZAMAN GERÇEKLEŞECEK?

Kaynak: bbc.com

Brexit kelime olarak British ve Exit (çıkış) sözcüklerinin birleşiminden oluşmaktadır ve anlamı İngiltere'nin Avrupa Birliği'nden (AB) çıkmasıdır.

BREXIT SÜRECİ NASIL İLERLİYOR?


İngiltere'nin AB'den ayrılıp ayrılmayacağına karar vermek için 23 Haziran 2016 Perşembe günü bir referandum düzenlendi.

Referandumda katılım % 72 oranı ile oldukça yüksekti ve 30 milyondan fazla insan oy kullandı. 17.4 milyon kişi Brexit'e oy verdi ve % 52 oy oranı ile Brexit kazanan oldu. Peki neden henüz Brexit gerçekleşmedi? Aslında 29 Mart 2019'da İngiltere'nin AB'den ayrılışı gerçekleşecekti fakat bu tarih 2 kez ertelendi. İngiltere ve AB 2018'in kasım ayında bir anlaşmaya varmış olsalar da milletvekilleri bunu 3 kez reddetti.

Brexit anlaşması "çıkış" sürecinin şartlarını ve İngiltere ile AB'nin ilerdeki politik kararlarını kapsıyor. Eğer bir anlaşmazlık olmazsa İngiltere 31 Ekim 2019’da anlaşmasız olarak AB'den ayrılacak.

Kaynak: NTV

BREXIT SONRASINDA STERLIN NE OLUR?


Erken seçim konusunun gündeme gelmesiyle sterlin değer kaybetti. 2016 yılındaki Brexit refarandumundan bu yana sterlin euro karşısında %1 değer kaybederken USD karşısında da en düşük seviyede. Bu da %20 oranında değer kaybı anlamına geliyor.

Bazı analistlere göre İngiltere'nin AB'den anlaşmasız olarak ayrılığı sterlini dolar karşısında 1.10'a kadar geriletebilir. Bununla birlikte Londra borsasında FTSE 100 endeksi yükselişte.

Kaynak: telegraph.co.uk

Eğer pound anlaşmaya cevaben keskin bir şekilde düşerse ve Dover gibi limanlarda önemli gecikmeler olursa, bazı gıdaların fiyatları ve bulunabilirlikleri etkilenebilir. Hükümet, bundan kaçınmak için çok hazırlık yapıldığını söylese de ilaçlarda yaşanabilecek potansiyel eksikliklere dair endişeler var. Çoğu ekonomist ve iş grubuna göre ise anlaşmasız Brexit ekonomiye zarar verecek.

BREXIT KARŞISINDA DOLARIN DURUMU NEDİR?


Brexit'in oylanmasından bir gün sonra, Dow 610.32 puan düştü. Döviz piyasaları da kargaşa içindeydi. Pound euro karşısında düşüş gösterdi. Her iki durum da doların değerini artırdı. Fakat bu ABD borsaları için pek de iyi değil çünkü Amerikan hisse senetleri yabancı yatırımcılar için daha pahalı hale gelmiş oluyor.

Sonuç olarak altın da bu durumdan payını alarak fiyatları % 6 arttı ve 1.255 dolardan 1.330 dolara yükseldi.

Güncel USD fiyatlarına ve yorumlara ulaşmak için tıklayınız.

BREXIT'İN TÜRKİYE ÜSTÜNDE BİR ETKİSİ OLACAK MI?


Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan çarşamba günü yaptığı açıklamada, Türkiye'nin anlaşmasız Brexit karşısında 3 milyar dolar değerinde ticaret kaybı yaşayabileceğini belirterek birçok Türk şirketinin böyle bir senaryonun sonuçları hakkında bilgi sahibi olmadığını da sözlerine ekledi.

Sosyal medyada Brexit'in olumsuz yönleri tartışılırken İngiltere'nin Avrupa Birliği'nden ayrılmasının Türkiye için olumlu sonuçları olacağını ve ticaret hacmimizin artacağına dair analizler de mevcut.

Pekcan'a göre ise otomotiv, çelik ve tekstil gibi sektörler İngiltere'nin uygulayacağı yüksek fiyat tarifesi sebebiyle olumsuz yönde etilenebilir. Pekcan'a göre bu durumda otomotiv sektöründe 1.2 milyar dolar, tekstilde 1.3 milyar dolar ve elektronik/beyaz eşya sektöründe 500 milyon dolarlık bir zarar görülecek.

Fakat bunların yanında eğer Türkiye ve İngiltere arasında bir serbest ticaret anlaşması yapılırsa Brexit, Türkiye ekonomisi için olumlu etkide bulunabilir. Neler yaşanacağını ilerleyen zamanlarda sizlerle paylaşmaya devam edeceğiz.

Kaynaklar:

BBC News
Reuters