BORSADA HANGİ POZİSYONDASINIZ?

Yazılar 28 Kas 2019

Portföy oluşturmak, borsaya yatırım yapanlar için çok önemlidir. Piyasalarda da yatırım yapılabilecek birçok fırsat bulunur. Bu fırsatları değerlendirmek için yatırımcıların birikimlerini doğru zamanda ve doğru şekilde kullanması gerekir. Örneğin, en önemli konulardan birisi alım/satım yaparken hangi pozisyonun alınacağına karar  vermektir. Bunun nedeni ise yatırım araçlarının fiyatlarının anlık olarak değişime uğramasıdır. Peki bu değişimlerden olumsuz etkilenmemek için nelere dikkat edilmesi gerekir?

Bu yazımda hisse yatırımcıları için borsa pozisyonlarını değerlendireceğim. Özellikle de borsada oynarken neden uzun pozisyonun kısaya göre daha avantajlı olduğunu açıklayacağım. Okumaya devam edin.

BORSA POZİSYONLARI NELERDİR?


Borsada iki tip pozisyon vardır. Birincisi uzun (long) pozisyon, ikincisi ise kısa (short) pozisyondur. Borsada doğru pozisyon almak için öncelikle hedeflerinizi iyi belirlemeniz gerekir. Bunun yanında aldığınız pozisyonun beklentilerinizi karşılayacağından emin olmalısınız. Fiyatlarda görülebilecek ani dalgalanmalar ve değişen trendlerin sizi negatif etkilemesine izin vermemelisiniz.

Yatırım araçlarındaki fiyat değişimlerini yakından takip etmeniz de pozisyon alımınız için önemlidir. Grafiklerden ve analizlerden yararlanarak fiyatları anlık ve doğru şekilde takibe almanız gerekir.

Şimdi gelin, kısa ve uzun pozisyonun ne olduğunu ayrıntılarıyla görelim:

UZUN (LONG) POZİSYON NEDİR?


Mesela doların yükseleceğini düşünüyorsunuz. Bu durumda elinizdeki yatırımları dolara çevirebilirsiniz. Eğer dolar yükselirse kazanacaksınız, düşerse de kaybedeceksiniz. Bu pozisyonda pek zorlukla karşılaşılmadığı için daha risksiz olarak kabul edilir.

Uzun pozisyon, borsada satın almayı temsil eden bir kavramdır. Eğer bir hisse için uzun pozisyon aldıysanız o hisseyi satın alıp elinizde tutmak istediğiniz anlamına gelir. Zaten uzun pozisyondaysanız da hisseyi elinizde tuttuğunuz sonucu çıkar. Eğer bir hissenin uzun vadede değerleneceğine inanıyorsanız uzun pozisyon alırsınız. Böylece elinizdeki varlığı ileri bir tarihte aldığınızdan daha yüksek bir fiyata satabilirsiniz. Bu işlemi yaparak çok iyi kar elde edebilirsiniz.

Spot piyasalarda uzun pozisyon yaygındır. Bunun nedeni ise kısa pozisyonun çok daha zor olmasıdır. Hisse senedine yatırım yapanlara da bu sebepten ötürü kısa pozisyon değil uzun pozisyon önerilir.

KISA (SHORT) POZİSYON NEDİR?


Kısa pozisyon (açığa satma), bir yatırımcı ilk önce yeniden satın alma veya daha sonra daha düşük bir fiyatla kapatma amacıyla bir varlık sattığında meydana gelir. Yatırımcı, yakın gelecekte varlık fiyatının düşeceğine inandığında elindeki varlığı kısa pozisyona almaya karar verebilir. Vadeli işlem veya döviz piyasalarında herhangi bir zamanda kısa pozisyon oluşturulabilir.

Kısa pozisyon, bir yatırımcının bir teminatın fiyatının kısa vadede düşeceğini öngörmesinde kullandığı bir stratejidir. Ortak uygulamada, kısa satıcılar hisse senetlerini bir yatırım bankasından ya da başka bir finansal kurumdan ödünç alır, kısa pozisyonu varken hisse senetlerini almak için ücret öderler.

Yatırımcı, kısa pozisyon alırken sınırlı bir kazanma potansiyeli olduğunu ve sınırsız sayıda kaybetme şansı olduğunu anlamalıdır. Bunun nedeni, kâr potansiyelinin hissenin sıfıra olan mesafesiyle sınırlı olmasından kaynaklanmasıdır. Ancak, bir hissenin potansiyel olarak yıllarca artış göstermesi de potansiyel olarak mümkün.

Kısa pozisyonda bazen sıkıntılar yaşanabiliyor. Örneğin, kısa pozisyon alan bir yatırımcı stokları kapatmaya başladıkça aniden fiyat artışı başlayabilir. Bu durum Ekim 2008'de Volkswagen’in hisselerinde başlayan kısa pozisyon alımlarında yaşandı. Kısa bir süre için hisse senetleri, bir ay içinde yaklaşık olarak 200 Euro'dan 1000 Euro'ya yükseldi.

Örnek verelim: Elinizde tanesi 10 TL’den 100 birim X şirketi hissesi olsun. Bu hisseleri 10 TL’ye elinizden çıkarıyorsunuz ve hesabınızda 1000 TL nakit ve 100 birim hisse görünüyor. Peki bu ne demek?

Bunun anlamı: elinizdeki hisseleri 0’a tamamlamak için hisse almanız gerekiyor.
Siz işlem yaptıktan bir saat sonra 10 TL’den sattığınız hisselerin fiyatı 9.5 TL’ye düşüyor, siz de aynı şirketin hisselerinden 950 TL’ye 100 birim alıyorsunuz. 1000 TL’ye satıp 950 TL’ye geri aldığınız bu işlemden 50 TL kar etmiş oluyorsunuz. Eğer hisse fiyatı 10.50 TL olsaydı, bu sefer 50 TL zarara girecektiniz.

Sonuç olarak borsada işlem yaparken beklentileriniz ve hedefleriniz doğrultusunda pozisyonunuza karar vermek piyasaların olumsuz koşullarından etkilenmenize karşı sizi koruyacaktır. Eğer daha önce borsa yatırımı yapmadıysanız veya ne gibi önlemler almanız gerektiği konusunda tavsiyeye ihtiyaç duyuyorsanız buraya tıklayarak borsa yatırımının altın kurallarını öğrenebilirsiniz.

Bol kazançlar diliyorum.

Kaynak:

investopedia.com