BOEING 737 MAX ÜRETİMİNE BAŞLADI

haber 28 May 2020

Boeing, Federal Havacılık İdaresi sorunlu olan 737 Max'ın tekrar uçması için henüz onay vermemesine ve yolcu talebi çok fazla düşmüş olmasına rağmen yeniden 737 Max üretimine başladı.

Şirket, üretime başlayacağını duyurduğu gün 6.770 kişiyi işten çıkartmıştı.

Covid-19 salgınının neden olduğu kriz nedeniyle yeni jetlerin teslimatını iptal eden veya erteleyen şirket, önümüzdeki birkaç yılı kapsayan üretim planlarını büyük ölçüde azaltmak zorunda kaldı.

İlgili Haber: Krizin İçindeki Boeing 737 Max ve Kazaların Faturası

Boeing Parça Tedariği Konusunda Endişeli


Boeing, 346 kişinin ölümüne yol açan iki kazanın ardından Mart 2019'da toparlanmaya başladıktan sonra bile en çok satan jeti olan Max'ı inşa etmeye devam etti. Ocak ayında üretimi durdurmadan önce teslim edemediği 400'den fazla jet elinde kaldı. Boeing, bu yılın ortasında uçuş için onay beklediğini açıkladı.

Şirket, Covid-19 salgını dünya havayollarının çoğunu vurmadan önce Ocak ayında üretimi geçici olarak durdurdu. Elindeki uçakları teslim edip satışları tamamlamadan Max'ı tekrar üretmeyi de göze alamadı. Fakat Boeing başka bir tehlikeyle de karşı karşıya kalmıştı; eğer uçak parça üreticilerinden parça tedaik edemezse hiçbir şekilde iş yapamayabilirdi. Boeing CEO'su Dave Calhoun, şirketin tedarikçilerini destekleme ihtiyacını tartışırken Nisan ayında yapılan yıllık toplantıda, "Tedarik zinciri olmadan bir araya gelmemiz için hiçbir neden kalmayacak" demişti.

Covid-19 salgınının başlamasından bu yana, havayolları ve uçak kiralama şirketleri 737 Max'ın 299'unun siparişini iptal etti. Jetlerin 240 adedi de sipariş durumunu değiştirdi ve Boeing bu siparişlere de kesin gözüyle bakmıyor. Buna rağmen şirketin hala 737 Max için 3.800'den fazla siparişi var. Boeing, bünyelerinde park etmiş olan uçak sayısının çokluğu nedeniyle 737 Max jetinin teslimatını öteleyen bazı havayollarının da kısa zamanda siparişlerini alacaklarını umuyor.

Southwest CEO'su Gary Kelly, bu ayın başlarında şirketin yıllık toplantısında hissedarlarına Max'ı tekrar hizmete sokmak istediklerini belirtti. Kelly'e göre, şu anda üretilen Max uçağı eski versiyonlarından çok daha üstün. Örneğin, son versiyon jetler daha az yakıt harcıyorlar ve kelimenin tam anlamıyla mükemmel çalışıyorlar. Böyle bir durumda da eski uçakların pahalı bakımlarıyla uğraşmak yerine yeni üretim uçakları tercih ettiklerini de söyledi. Southwest, diğer tüm havayollarından daha fazla Boeing 737 Max jetine sahip (34) ve teslim alacağı ek 25 adet Max uçağı daha bulunuyor. Fakat havayolunun filosuna ekleyeceği Max jet sayısını azaltmak için Boeing ile bir anlaşmaya vardığı da öğrenildi. Havayolunun açıklamasına göre şu anda sahip oldukları uçaklara bile ihtiyaçları yok. En erken Kasım ayına kadar da uçakları kullanabileceklerini ise düşünmüyorlar.

Boeing Hisseleri Ne Durumda?


Boeing hisseleri 2020 Şubat ayından sonra büyük düşüş yaşamıştı.

IBD Stock Checkup'ın verilerine göre Boeing'in hisse başına kazanç artışı son üç yılda ortalama %0 oldu. İlk çeyrekte, Boeing hisse başına 1.70 dolarlık zarara karşılık, bir yıl önce hisse başına 3.16 dolarlık kazanç elde etti. Gelirleri ise son üç yılda ortalama %6 daraldı.

Birinci çeyrekte, 737 Max teslimatları durduğunda %26 oranında düşüş yaşayarak 16.91 milyar dolar seviyesine geriledi. Ticari uçak gelirleri de %48 düşerek 6,2 milyar dolar oldu. Borçlar da 27.3 milyar dolardan 38.9 milyar dolara yükseldi.

Yahoo Finance

Kaynak: CNN