BITCOIN'İN YILLIK ENFLASYON ORANI DÜŞÜYOR

haber 27 Nis 2020

Bitcoin’in yıllık enflasyon oranı 15 gün içinde dünya ortalamasının yarısı kadar olacak.

Halving gerçekleştikten sonra, Bitcoin'in yıllık enflasyon oranı %1.8 olacak.
Bu, 2019 yılında %3,41 olarak kaydedilen küresel ortalamadan çok daha düşük bir enflasyon oranı. Bununla birlikte, bazı analistler, düşük enflasyon oranının doğal olarak bir fiyat artışına neden olacağına ikna olmuş değil.

Daha önceki haberimizde Bitcoin'in ABD, İngiltere ve Avustralya’dan daha düşük enflasyon oranına sahip olacağını yazmıştık (ilgili haber için tıklayınız.).

Bitcoin Halving Ne Demek?


Halving (yarılanma) olayından sonra Bitcoin, fiat para birimleri arasında dünya ortalamasından çok daha düşük bir enflasyon oranına sahip olacak. Halving, yeni kripto para birimlerinin yaratılma hızının düşürülmesi sürecine verilen addır.

İlk Bitcoin halving: 28 Kasım 2012 (50 BTC'den 25 BTC'ye)

İkinci Bitcoin halving: 6 Temmuz 2016 (25 BTC'den 12,5 BTC'ye)

Üçüncü Bitcoin halving: 14 Mayıs 2020'de gerçekleşek (12,5 BTC - 6,25 BTC)

Dördüncü Bitcoin halving: 2024'te gerçekleşeceği tahmin edilmektedir (6.25 BTC - 3.125 BTC)

İlgili Makale: "Son Bitcoin Ne Zaman Üretilecek?"

Bitcoin’in yıllık enflasyonundaki düşüş talebi yükseltebilir mi? Halving olayından sonra, önde gelen kripto para birimi Bitcoin çok daha az miktarda çıkarılabilecek. Yıllık enflasyon oranı, çoğu merkez bankasından çok daha düşük seviyede olacak.

Bitcoin’in Enflasyon Oranı %1.8’e Düşecek


Şu anda Bitcoin'in enflasyon oranı %3.65 seviyesinde. Ancak, halving olayından sonra -yani 15 gün sonra- sadece %1.8 olacak. Bu, dünya ortalaması için enflasyon oranının yaklaşık yarısı kadardır. Buna kıyasla, dünya 2019 yılında %3,41'lik bir enflasyon oranı görmüştü.

Analist Mati Greenspan'ın (@MatiGreenspan) yazdığı gibi, bu durum doğal olarak Bitcoin'i daha çekici hale getirecek.

Ancak diğer analistler buna pek de ikna olmuş gibi görünmüyor. Birçok analist, düşük enflasyon oranının doğal olarak bir emtia veya diğer varlıkları cazip hale getiremeyeceği konusunda fikir birliğine varmış durumdalar. Enflasyonun yanında arz ve talep de önemli bir faktördür. Başka bir deyişle, eğer Bitcoin bir 'rezerv para birimi' veya güvenli liman olmak istiyorsa, öncelikle bir varlık olarak biraz daha olgunlaşmak zorunda.

Ana yatırımcılar şu anda enflasyona karşı korunma arayışında değiller. Son zamanlarda deflasyonist bir krizin ortasında olduğumuz açık. Bununla birlikte, makroekonomik göstergeler her zaman değişebilir. Quantum Economics'in kurucusu Mati Greenspan'ın BeInCrypto'ya söylediği gibi, yüksek enflasyon deflasyonist bir spirali takip etme eğilimindedir.

İlginizi Çekebilir: Bitcoin Hakkında Daha Önce Duymadığınız 7 Gerçek

Bitcoin Kısa Vadeli Görünümü Nasıl?


Bitcoin'in yarılanması uzun vadede kesinlikle boğa piyasasına (bullish) işaret ediyor. Bununla birlikte, kısa vadeli tahminler oldukça belirsiz.

Bununla birlikte Bitcoin yarılanma etkinliğinin tamamen fiyatlandırıldığı yönünde bazı spekülasyonlar bulunuyor. Bitcoin’in son dönemdeki fiyat hareketleri son iki halving dönemine kıyasla oldukça farklıdır. Bitcoin’in RSI görünümü, hiçbir halving etkinliği öncesinde bu kadar düşük olmamıştı. Bu nedenle Bitcoin’in kısa vadeli fiyat hareketleri için bir şey söylemek şimdilik pek mümkün değil.

Mevcut makroekonomik görünüm, Bitcoin için kısa vadeli tahminlerini çok zorlaştırmaktadır. Bununla birlikte, küresel ekonomik görünüm netleşmeye başladığında Bitcoin’in düşük enflasyon oranı muhtemelen daha çekici olacaktır.

Güncel Bitcoin Grafiği


Kaynak: beincrypto.com