BİTCOİN'İN BİR SONRAKİ AMAZON OLMASI İÇİN 4 NEDEN

Yazılar 9 Kas 2020

Çağımızın dijital altını olarak adlandırılan Bitcoin, spekülatif bir varlık olarak görülse de birçok kesim tarafından benimsenmeye başlamasıyla, varlığını kanıtlama yolunda emin adımlarla ilerliyor. Bitcoin’in neredeyse her gün yeni bir yıllık rekor kırdığı şu günlerde, dijital varlığı revaçtaki yatırım aracı Amazon hisseleri ile kıyaslayarak; neden hemen şimdi lider kripto para birimini tercih etmeniz gerektiğini yazımızda derledik.

1.     Bitcoin’e Kurumsal Yatırımcıların İlgisi

Uzun zamandır birçok analist, Bitcoin’in olumlu gidişatı ve giderek küresel piyasalarda öne çıkan bir oyuncu olduğunu belirtse de; varlığın benimsenmesi yolunda asıl önemli olanın kurumsal yatırımcılar tarafından yapılacak yatırımlar olduğuna dikkat çekiyordu. Bu anlamda 2020 yılı oldukça verimli geçti ve önümüzdeki yıllar için de olumlu beklentiler oluşturuyor.

· Piyasa değeri 150 milyon doların üzerinde olan ödeme devi Paypal, artık kripto para alım satımına aracı olacağı; kripto para saklama hizmetleri bile sunacağını söyledi.

· Twitter CEO’su Jack Dorsey’nin Elektronik Ödeme Şirketi Square; 50 milyon dolar değerinde Bitcoin yatırımı yapacağını söyledi.

· İşletme analitiği firması MicroStrategy; dijital altın 10.000 dolar seviyelerinde iken 2020 yılında 500 milyon dolarlık BTC aldığını açıkladı. Şirket hatrı sayılır derecede kar ettiğini belirterek; ilave olarak bir 500 milyon dolar daha Bitcoin yatırımı yapacağını belirtti.

· Daha önce Bitcoin’e karşı olan sert tutumuyla bilinen bankacılık devi JPMorgan, yaptığı açıklamada Bitcoin’in altından daha çok potansiyeli olduğunu ortaya koydu.

2.     Bitcoin’e Devletlerin İlgisi

Bitcoin ve diğer kripto paralar, günümüzde birçok ülke tarafından tehdit olarak görülüyor. Ancak varlığı yasal olarak kabul eden, hatta destekleyen devletler de bulunuyor. Bu anlamda kimi ülkeler kendi dijital para birimlerini yaratmayı tercih ederken; kimi ülkelerden gelen Bitcoin hamleleri de ilham verici olarak görülüyor. Bitcoin’in ABD Temsilciler Meclisinde konuşulması, İran’ın dolar ambargosunu aşmak amacıyla ithalat işlemlerini Bitcoin ile yapmaya başlaması buna örnek olarak gösterilebilir.

3.     Bitcoin’in Güvenli Liman Varlığı Olması

Bitcoin halen spekülatif bir varlık olsa da, birçok uzman tarafından güvenli liman varlıklarından olarak gösteriliyor ve ABD’nin mali teşvik paketleri ve FED’in sınırsız dolar basımı ile birlikte; dolardan kaçan yatırımcının altın, gümüş gibi varlıkların yanında Bitcoin tutmaları gerektiği belirtiliyor. Bitcoin zaman zaman Amerikan hisse senedi piyasaları ile birlikte hareket etse de (Mart 2020’de yaşanan ‘Kara Perşembe’ buna iyi bir örnektir), yıl içinde bu piyasalardan daha iyi performans göstererek adından söz ettirdi.

Küresel pandemi, piyasa dalgalanmaları, ikinci dalga etkisi, ABD seçimleri gibi majör etkenlere karşın; Bitcoin genel olarak 2020 yılının ikinci ve üçüncü çeyreğinde iyi performans gösterdi ve ileriki yıllarda da göstermesi için önünde herhangi bir engel bulunmuyor.

4.     Bitcoin’in Potansiyeli

Dünyanın en çok tercih edilen sağlam paralarından olan altın, yaklaşık 10 trilyon dolarlık bir varlıktır. Bugün 275 milyar dolar olan Bitcoin'in para piyasasındaki payı bu nedenle %3'ten azdır. Ancak Bitcoin'in toplam potansiyeli, genel para piyasasını ve güvenli değer depolamayı barındırır. Bu genel piyasa, altın piyasasından kat kat daha büyüktür.

Bir Bitcoin taraftarı olan MicroStrategy’nin CEO’su Michael Saylor da konu ile ilgili şunları söylüyor:

"Şu an Bitcoin almak, on yıl önce Apple, Facebook, Google veya Amazon'u satın almak gibi bir avantaja sahip. Varlığın buradan nereye gidebileceği oldukça heyecan verici olacak.”

Sonuç olarak Bitcoin, bugün hemen hemen Amazon'un 15 yıl önce olduğu yerdedir. Bitcoin'in değerinin önümüzdeki 15 yıl içinde Amazon'un önceki 15 yılda yaptığı gibi çarpıcı bir şekilde artması muhtemel olarak görülmektedir. Müşterileri için Bitcoin almayan varlık yöneticilerinin, hiç Amazon hissesi satın almayan varlık yöneticileri gibi oyun dışı kalacağı tahmin ediliyor.

Kaynak:

http://www.irandaily.ir/News/275899.html

https://dailyhodl.com/2020/11/07/michael-saylor-says-bitcoin-like-buying-apple-facebook-google-or-amazon-ten-years-ago/

https://news.bitcoin.com/institutional-investors-crypto-investments/

https://www.techinside.com/iran-bitcoin-ile-ithalat-yapacak/

https://medium.com/datadriveninvestor/bitcoin-as-a-safe-haven-asset-the-case-for-d65014cfe89b

https://limenya.com/microstrategy-ceosu-250-trilyon-dolarlik-sorunun-cozumu-bitcoin/