BITCOIN'E YENİ BİR SOFT FORK GELİYOR

haber 24 Oca 2020

Bitcoin'in bugüne kadarki en büyük güncellemelerinden birisi yakında geliyor. Taproot adındaki bu güncelleme bir gizlilik ve ölçeklenebilirlik güncellemesi olacak. Bu özelliğiyle teknik çevrelerin oldukça ilgisini çekiyor.

Salı günü, Bitcoin Core ve Taproot olarak bilinen güncellemenin ardındaki isimlerden birisi olan Pieter Wuille, kodun daha fazla geliştiricinin görebilmesi için artık hazır olduğunu söyleyerek GitHub'da geliştirmeye devam ettikleri kodları yayınladıklarını ve pull request özelliğiyle kodun hazır olduğunu göstermek istediklerini belirtti.

"Topluluk desteği almak bu hususta önemli. Burada kod değişikliklerini göstermeyi hedefledik." dedi.

Yeni Güncelleme Neyi Hedefliyor?


Bitcoin Core koduna bir pull request gönderebilmek, değişikliklerin resmi olduğu anlamına gelmiyor. Ancak yine de bu önemli bir adım. Bitcoin topluluğundaki birçok kişi güncelleme konusunda heyecanlı olsa da, fikri koda çevirme süreci çoğunlukla perde arkasında gerçekleşiyor.

Wuille, pull request'i sadece birkaç gün önce sunmasına rağmen John Newberry, Ben Woosley ve Adam Ficsor dahil olmak üzere bazı bitcoin geliştiricileri güncellemeye dair yorum bırakarak bitcoinde yapılması beklenen değişikliğin aslında ne kadar beklendiğini de göstermiş oldular.

Güncellemenin GitHub'da sunumunun arkasında Schnorr da bulunuyor. Schnorr, bir dijital imza şemasıdır. Ölçeklenebilirlik konusunda yeni geliştirmelerin önünü açması ve geliştiricilerin bitcoin üzerine yeni teknolojiler denemelerine izin vermesi nedeniyle şu anda bitcoin'in sahip olduğu dijital imza şemasından çok daha iyi. Bitcoin şu anda Elliptic Curve Digital Signature Algorithm (ECDSA) imza algoritmasını kullanıyor. Schnorr kullanan Taproot ise Bitcoin'e ölçeklenebilirlik, artırılmış gizlilik, değişimlere karşı direnç ve çoklu imza gibi yeni çözümler ve teknolojiler sağlayacak.

Lidersiz Bir Değişim


Merkezi olmayan Bitcoin'i değişiklikler ve güncellemeler konusunda denetleyecek bir lider bulunmuyor. Bu nedenle, böyle bir güncelleme (soft fork) sadece çoğunluğun kabul etmesiyle gerçekleşebilir.

Toplulukta bulunan hiç kimse Taproot'a geçerli bir itirazda bulunamazsa (örneğin bir güvenlik açığını ortaya çıkarmak gibi), bu güncelleme dijital para biriminin gördüğü en büyük değişiklik olabilir.

Geliştiriciler bu ayın başlarında Bitcoin protokol değişikliklerini gözden geçirdi. Geliştiricilerden 16 kişi, yükseltmenin iyi bir fikir olup olmadığını da içeren bir anket düzenlediler ve hepsi ankette güncellemeyi onayladıklarını belirtti.

Fakat hala yapılacak çok iş var. Geliştiricilerin birçoğu iyileştirme ve hata kodlarını incelerken, bazıları da merkezi olmayan kripto paralardaki gelişimlerin hangi şekillerde daha iyi uygulanabilir olup olamayacağını tartışmaya devam ediyor.

Kaynak:
https://www.coindesk.com/bitcoins-privacy-and-scaling-tech-upgrade-taproot-just-took-a-big-step-forward