BITCOIN'DE SERT DÜŞÜŞ

haber 25 Eyl 2019

BITCOIN FİYATLARI NE DURUMDA?


Bitcoin (BTC) 23 Eylül’de % 40  ile rekor düşüş yaşadı. Bu flaş düşüşün sebebi ise hala gizemini koruyor.

Daha  birkaç gün önce Cointelegraph, Bitcoin'in hash oranının, tarihi bir dönüm noktasında olduğunu ve hash rekoru kırdığını bildirmişti.

Hashing olarak adlandırılan kripto para oranı, belirli bir ağın her saniye gerçekleştirebileceği hesaplamaların sayısını ölçen bir parametredir. Oran yükseldikçe, madenciler arasında yeni blokların geçerliliği için daha fazla rekabet anlamına gelir. Bitcoin'in hash oranı bir şekilde 88.300.000 TH/s'de dengelense de önceki kayıtlarının oldukça altında kaldı.

Kaynak: coin.dance - BTC'nin 2018'den günümüze hashrate grafiği

Geçtiğimiz ağustosta yayınlanan tweette Bitcoin yatırımcısı Max Keizer şunları iddia etmişti:

"Bitcoin'in hashrate grafiği 9 yıllık boğa piyasasını sürdürüyor"


Bundan önce de kasım 2017’de, Bitcoin neredeyse % 50’lik ani bir gerileme yaşamıştı.

24 Eylül Salı günü ise Bitcoin'in fiyatı ilk kez bir günden az bir sürede 9,800 dolardan 8,150 dolara hızla geriledi. BTC'de aylardır böyle bir düşüş görülmemişti.
Coin360 verilerine göre, Bitcoin yatırımcıları salı günü acı çektiler. BTC/USD 8,100 dolara yaklaştı.

Kaynak: Coin360

Son dönemdeki genel kripto para piyasası 222 milyar dolar olarak kaydedildi ve bir saatten az bir sürede 20 milyar dolar kaybetti. Bitcoin’in bu kayıptaki  payı % 69.2.

Teknik analistler bitcoin fiyatının destek hattının altına düşeceğini ve hatta daha da makul bir senaryo olan 7.200 dolara kadar gerileyebileceğini söylediler. Bununla birlikte Ethereum, Litecoin, Binance Coin, Stellar Lümen, Cardano ve diğer dijital paralar da zarar gördü.

Peter Schiff, BTC fiyatının 8.000 $ seviyesinin altına düşmesinin ardından 4.000 dolara kadar düşebileceğini iddia etti.

Winklevoss ikizleri ise şüphesiz Bitcoin’in %15’lik çöküşünden en çok etkilenenler arasındaydı. Bu ikizlerin Bitcoin servetleri, dakikalar içinde milyonlarca dolar küçülme gösterdi.

Ancak, ünlü Bitcoin milyarderleri bu düşüşü başka bir alım fırsatı olarak görüyor.

KRİPTO PARA PİYASASINDAKİ DÜŞÜŞÜN SEBEBİ NE?


Bu durumun birkaç sebebi olabilir. Mesela Çin'in kripto madencilerini bölgesinden çıkarmayı planlıyor oluşu bu durumu tetikleyen unsurlardan biri olabilir. Ancak bu çıkarma sürecinin resmi olarak henüz başlamadığını da söylemekte fayda var.

Bununla birlikte BTC'deki bu ani düşüş 21 - 22 Eylül tarihleri ​​arasında gerçekleşen BM İklim Zirvesi ile aynı zamana denk geliyor. Bu zirve, kripto para madeni yapan kullanıcılarda baskı oluşturmuş olabilir.

Kaynaklar:

cointelegraph.com
news.u.today
bitcoinist.com