BITCOIN YENİ APPLE MI OLACAK?

haber 6 Tem 2020

Bitcoin, diğer bir deyişle 'Yeni Apple', 2023'e kadar 60.000 dolar seviyesine gelebilir mi?

Cointelegraph'ın haberine göre, Bitcoin fiyatı, 2008'de %520 oranında ralli yapmadan önceki Apple hisselerinin durumuna benzerlik gösteriyor.

Tüketici Sınıflaması


1962'de sosyolog Everett Rogers, ünlü Yenilikler Yayılımı kitabında tüketicileri beş grupta sınıflandırıyor: Yenilikçiler (Girişimci), Erken Benimseyenler (Takip Edilen), Erken Çoğunluk (Temkinli), Geciken Çoğunluk (Şüpheci) ve Geç Kalanlar (Gelenekçi).

Benimseme Kategorileri. Kaynak: Business-to-you

Yeni teknolojiler bu tür araştırmaları daha iyi sentezlemesine rağmen, yukarıdaki grafik, birçok grafik arasında yaygın olarak kullanılmaktadır. Grafik kusursuz bir şekilde her grubun psikolojik profilinin tüketici alışkanlıklarına nasıl yansımış olduğunu ve yenilikçi ürün ve hizmetlere nasıl yaklaştıklarını açıklıyor. Grafikte dikkat edilmesi gereken kilit nokta ise Erken Benimseyenler ve Erken Çoğunluk arasındaki boşluk. O boşluk, kırılma noktasını temsil ediyor.

Erken benimseyenler ile erken çoğunluk arasındaki böyle bir boşluk olması normal karşılanır, çünkü tüketiciler içlerinde bulundukları grubun referanslarına uymayı, onları dinlemeyi ve kopyalamayı tercih ederler. Bu iki grup arasındaki sıçrama, genel bir pazara geçişi temsil ediyor ve mevcut kripto para birimlerinin fiyat döngüsüne de oldukça benzerlik gösteriyor. Bu nedenle, pragmatizm temelli tüketici tabanına daha çok hizmet etmek isteyen herhangi bir ürün veya hizmet için bu uçurumun aşılması son derece önemlidir.

Akıllı Telefonlardaki Sıçrama

Akıllı telefon endüstrisinin büyüme grafiğine bakalım. İlk 2 yıldaki büyüme oranı yıllık bazda sadece %20'dir. Sonraki beş yıl içinde görülen %50 büyüme oranı, teknolojinin çok daha geniş bir kullanıcı grubuna ulaştığını gösteriyor. Apple'ın iPhone'u ise Haziran 2007'de piyasaya sürüldü ve ilk haftanın sonunda 300.000'den fazla satış yaptı. 1 yıl sonra iPhone 3G geldi ve ilk hafta sonunda 1 milyon adet satarak satış rekoru kırdı. Bu senaryoda, Apple için istikrarlı bir fiyat grafiği olması bekleniyor olabilir, fakat durum pek de öyle değil.

TradingView

Yukarıdaki grafiğe bakalım. 2007'nin ikinci yarısında %63'lük bir ralli gerçekleşmiş, ancak böyle bir dönemde bile -beş gün içinde- %22'lik bir fiyat düşüşüyle ​​karşılaşmış. 2008 yılının başlarında, AAPL bir aydan daha kısa bir sürede 28 dolar seviyesinden 18 dolara düştüğü için hissedarlar için zor bir zaman olmuştu. Bu dönemde Apple hisseleri S&P 500'ün 2008 yılının ilk çeyreğinde düşük performans (%29,5 oranında) gösterdi.

ComScore

Yukarıdaki grafik, 2008 yılında ABD akıllı telefon penetrasyonunun % 10 seviyesine ulaşmak için mücadele ettiğini gösteriyor. Tüketiciler henüz 'erken benimseyenler' aşamasındaydı. Yani yatırımcılar hala şüphe duyuyorlardı.

Cointelegraph

Yapılan bir ankette, Amerikalıların Aralık 2008'deki akıllı telefon penetrasyonu ile Bitcoin penetrasyonunun aynı olduğu görüldü (%11).

Apple ve S&P 500 korelasyon grafiği (90 günlük). TradingView
Bitcoinve S&P 500 korelasyon grafiği (90 günlük). TradingView

Bitcoin, henüz trilyon dolarlık potansiyelini kanıtlamamıştır. Zaman içerisinde neler olacağı belirsiz.

Bitcoin 1.1 Trilyon Dolar Değerine Ulaşacak


2008 yılında hisse senedi fiyatlarındaki oynaklık, %20 değer düşüşü veya öne çıkan ana akım kabul belirsizlikleri nedeniyle kaçan Apple yatırımcıları şimdi pişman. Bunun nedeni, AAPL'ın üç yıl içinde %520 oranında artarak 2012'nin başında 78 dolara ulaşmasıdır. Bitcoin'de görülecek benzer bir büyüme, BTC fiyatını 2023'te 59.900 dolara çıkarabilir ve 1.1 trilyon dolarlık piyasa değerine ulaşabilir.

Bitcoin için potansiyel bir trilyon dolarlık değerleme, altının 11 trilyon dolarlık toplam piyasa değerinin sadece %10'unu temsil edecektir.

Bitcoin Güncel Fiyat

Şu anda BTC 9.194 dolar seviyesinde fiyatlanıyor.

Güncel BTCUSD fiyatı için tıklayın.

Kaynak: Cointelegraph


Bizi sosyal medya hesaplarımızdan takip edin!

Twitter + Facebook + Instagram