BİTCOİN YATIRIMCILARININ BİLMESİ GEREKEN EN ÖNEMLİ 10 RİSK

Yazılar 13 Oca 2021

Bitcoin son derece değişkendir, dolayısıyla kaybedemeyeceğiniz miktarlarda para yatırmak için iki kere düşünmeniz gerekir. 2017'de Bitcoin'den bir servet kazanan insanların olduğu doğrudur, ancak varlık zirveden düştüğünde birçok kişi de neredeyse tüm servetlerini kaybetmiştir. Kimi insanlar Bitcoin fiyatının 1 milyon dolar, hatta daha fazla olacağını düşünürken bazıları da varlığı tüm sistemi tehdit eden bir sahtekarlık veya balon olarak görmektedir.

Bitcoin bugün açık ara en başarılı para birimidir, ancak aynı zamanda para birimini bekleyen riskler de her zaman bulunmaktadır. Bitcoin'in günümüzdeki popülaritesine rağmen, kripto para birimine yatırım yapmak söz konusu olduğunda bazı ciddi risklerden söz etmek gerekir.

Yatırım yapmak için acele eden çok sayıda insan varken, bu yeni pazarı çevreleyen endişelerin farkında olmak gerekir. Bu sebeple bu yazımızda, yatırımcıları bekleyen riskleri ve bu risklerden nasıl kaçınılacağını ele aldık. İşte Bitcoin yatırımının en önemli 10 riski ve bu risklerden nasıl kaçınılacağına dair ipuçları.

1. Değişken ve Dalgalanan Pazar

Bitcoin fiyatı sürekli değişiyor. 10 Ocak 2021 itibariyle, Bitcoin fiyatını 40.000 doların üstüne taşıdığı rallide, birkaç saat içinde 6 bin dolarlık değerini sildi ve 34.000 dolar seviyelerine geriledi. Örnekten de görüleceği üzere, Bitcoin piyasası daima yukarı-aşağı yönlü hareket etmektedir ve oldukça volatildir (oynak). Böylesine öngörülemeyen bir pazarda, yatırımınızdan bir getiri elde edip etmeyeceğinizi bilmek güç olabilir. Büyük bir kayıptan kaçınmak için, piyasayı dikkatlice izleyin. Küçük yatırımlar yapın, uzun vadede daha faydalı olacaklar.

2. Siber Saldırı

Kripto para birimleri, siber saldırılara karşı açık bir teknoloji tabanlıdır. Siber saldırıya uğramak ciddi bir risktir, çünkü kaybolan veya çalınan Bitcoin’lerinizi geri almanın bir yolu yoktur. Raporlar, birçok alıcının borsalar ve madencilik üzerindeki yatırımlarını kaybettiğini göstermektedir. Dijital bir cüzdanın korumasına sahip olsanız bile, borsaların saldırıya uğrama olasılığı daha yüksektir. Ek olarak, bir cüzdanınız varsa ve anahtarınızı unutursanız veya kaybederseniz, kripto paralarınızı geri almanın pek bir yolu yoktur. En güvenilir seçeneğe sahip olduğunuzdan emin olmak için kripto para cüzdanlarınızı dikkatlice araştırın.

3. Dolandırıcılık

Siber saldırılara ek olarak, Bitcoin piyasasında çok sayıda dolandırıcı vardır.  Bu güvenlik eksikliği yatırımcılar için büyük bir risk oluşturmaktadır. Bu sorunlarla başa çıkmak için sistemler oluşturulmuş olsa da, güvenlik büyük bir sorun olmaya devam etmektedir.

4. Alanda Düzenlemenin Olmaması

Şu anda Bitcoin piyasası, genel anlamda herhangi bir büyük düzenleme olmadan çalışmaktadır. Birçok hükümetin kripto para birimleri konusunda halen net bir duruşu olduğu söylenemez; sebebi de pazarın çok yeni olmasıdır. Bu varlıklar vergilendirilmez, bu da onu bir yatırım fırsatı olarak cazip hale getirebilir. Bununla birlikte, Bitcoin'in devlet para birimi için rekabet olarak ortaya çıkması durumunda, vergilendirme eksikliği sorunlara yol açabilir. Şu an itibarıyla kripto para birimi piyasasının piyasa hacmi 1 trilyon dolardır. Yüksek bir sayı olmasına rağmen 200 milyar dolarlık altın piyasa hacmi ile kıyaslandığında halen çok küçük bir pazar denilebilir. Bitcoin piyasasının durumunun birkaç yıl içinde ne olacağını zaman gösterecektir.

5. Teknolojiye Dayalı Olması

Bitcoin, teknolojiye dayalı çevrim içi bir borsadır. Kripto paralar dijital olarak çıkarılır, akıllı cüzdan aracılığıyla değiştirilir ve çeşitli sistemler kullanılarak kontrol altında tutulur. Bu teknoloji olmadan, kripto para biriminin hiçbir değeri yoktur. Diğer para birimi veya yatırım biçimlerinin aksine, onu destekleyecek fiziksel bir teminat yoktur. Altın, gayrimenkul, tahviller veya yatırım fonları ile takas edilebilecek bir şeye sahip olursunuz. %100 teknoloji tabanlı bir para birimiyle, Bitcoin sahipleri siber tehditlere, çevrimiçi dolandırıcılığa ve kapatılabilen bir sisteme karşı daha savunmasızdır.

6. Blok Stopajı

Yeni Bitcoin’ler, “blok" adı verilen matematiksel denklemleri çözerek oluşturulur. Bir madencilik havuzu, yeni bloğu ağa bildirmek yerine bir bloğu çıkarmak ve onu dürüst madencilerden gizlemek için hesaplama gücünü kullanabilir. Esasen bu, sadece seçkin bir azınlığın işine yarayabilir, küçük yatırımcıya ise hiçbir şey bırakmaz.

7. Sınırlı Kullanım

Bitcoin, yeni bir para alışverişine doğru bir adım olabilir; bunu geçerli bir para birimi olarak kabul eden, PayPal gibi birçok şirket vardır. Bitcoin sahipleri şu anda fonlarını AirBaltic, Air Lituanica, Travala ve cheapair.com gibi şirketlerle seyahat etmek için kullanabilirler. Ancak Bitcoin’in bir para birimi olarak alışverişlerde kullanılmasına, halen uzun yıllar var gibi görünmektedir.

8. Maddi Kayıp

Kimi ekonomist ve şüpheci kişiler, Bitcoin’i başkalarının cehaletinden en tepedeki insanların yararlandığı bir saadet zinciri olarak adlandırır. Onlara göre daha fazla insan Bitcoin'e alıştıkça, bu durum bir balon ekonomisi yaratacaktır. Balon patladığında, Bitcoin esasen işe yaramaz hale gelecektir ve kripto para birimini elinde tutan, satmak isteyen ancak boşaltamayan birçok insan olacaktır. Yatırımın geri dönüşü yoktur. Bu da çok sancılı bir maddi kayıp ile sonuçlanabilir.

9. Para Birimi mi Yatırım Fırsatı mı?

Kripto para birimi, etkili bir çevrimiçi para birimi değişimi olabilir ancak alıcılar, altın veya dövize yaptıkları kadar yatırım yapma niyetiyle Bitcoin satın almaktadır. Hatta bazıları Bitcoin'in emeklilik için sağlam bir yatırım fırsatı olduğunu düşünür. Hiçbir düzenleme olmaksızın sürekli değişen bir piyasa ve sıfır fiziksel teminat ile, yatırımcılar yatırdıkları her şeyi kaybedebilirler. Bitcoin potansiyel olarak karşılığını verebilir elbet, ancak bu yatırıma yaklaşmanın en iyi yolu ihtiyatlı olmaktır. Küçük yatırımlar ve küçük adımlar yatırımınızı güvenceye alır.

10. Yeni Gelişen Teknoloji

Kripto para birimleri halen çok genç bir teknolojidir. Bitcoin bundan yaklaşık 12 yıl önce hayatımıza girdi ancak riskli bir varlıktan altın gibi bir güvenli liman varlığına dönüşmesi için daha zaman var. Bitcoin geleceğin parası olabilir veya gelecekte işe yaramaz hale gelebilir. Bu yatırım fırsatına yaklaşmanın en iyi yolu, dikkatli ve gerekli özeni göstermekten geçer. Dalgalı bir piyasada, paranızı güvence altına almak için adımlar atın ve kendinizi pazarın geleceği için hazırlayın.

Kaynak:

https://www.forbes.com/sites/forbesfinancecouncil

https://cointimes.com.br/bitcoin-is-melting-down

https://bitcoinist.com/yeah-bitcoin-is-down-but-its-only-the-4th-biggest-bubble-in-history

https://blackwellglobal.com/why-are-cryptocurrencies-so-volatile