BITCOIN ve ALTCOINLER PETROL ŞOKUYLA BİRLİKTE DÜŞTÜ

haber 10 Mar 2020

Hisse senedi piyasasının ana risk göstergesi olan VIX volatilite endeksi 9 Mart'ta 55'e yükseldi. Bu, 2009'dan beri görülen en yüksek seviye. Bu sırada Suudi Arabistan'ın Rusya ile yaptığı görüşmeler sonrasında fiyat indirimi rekabeti tetiklendi. Ardından petrol fiyatları rekor düşüş yaşadı.

Japonya ve Hong Kong'daki borsalar keskin bir şekilde düşerken, ABD hisse senetleri de Pazartesi günü sert bir düşüş gösterdi ve piyasalarda "kara pazartesi" yaşandı.

Dow Jones %6.9'luk bir düşüş kaydetti. İngiltere'nin FTSE'si %7,7 düştü. Asya pazarlarındaki gecelik performans da çok farklı değildi. Japonya'nın Nikkei endeksi Cuma günkü kapanışının da altına düştü ve %5.1 oranında geriledi.

Bir başka negatif durum ise 10 yıllık ABD Hazine bonolarının tarihte ilk kez %0,5'in altına düşmesi oldu. Düşüş, yatırımcıların umutsuzca güvenli liman aradıklarının güçlü bir göstergesiydi.

Altın ve Bitcoin Küresel Düşüşlere Tepkisiz Kalmadı


Altın fiyatları, dün gece 1.700 $ 'dan yüksek bir seviyeye ulaştıktan sonra ons başına 1.673 $' da sabit kaldı. Emtia, Mart ayında %5.6 arttı ve şu anda hemen hemen her ülkeye yayılan Coronavirüs salgını sırasında gayet sağlıklı bir performans sergiledi.

Öte yandan, Bitcoin (BTC) 48 saat içinde %13 oranında düşerek Ocak ayının başından bu yana en düşük seviyesini 7,750 dolardan test etti.

BTCUSD 4 saatlik grafik

Coinbase'in kurucu ortağı ve CEO'su Brian Armstrong, tweet atarak BTC'nin durumuna ilişkin yaşadığı şoku ifade etti:

“Bitcoin fiyatının böyle bir ortamda düştüğünü görmek çok şaşırtıcı oldu, aslında bu durumun tam tersini beklerdik.”

Bitcoin fiyatı toparlandıkça, altcoinler de ağır kayıplar aldı. Ethereum (ETH) %8,86 düştü, Bitcoin Cash (BCH) % 7,72 oranında değer kaybetti ve Litecoin (LTC) %10,42 oranında düşerek 50 $ seviyesinin altına geriledi.

Ethereum Grafiği

ETH 1 günlük grafik

Bitcoin Cash Grafiği

Litecoin Grafiği

Genel kripto para piyasası sınırı şu anda 222,2 milyar dolar ve Bitcoin'in piyasa hakimiyet oranı % 64'tür.

Kripto Yatırımı İyi Bir Strateji Mi?


Analistler finansal krizin derinleşebileceği konusunda uyarıyor.

Kripto paraların fiyatlarında görülen ani ve devasa hareketler pek olağandışı değil çünkü kripto paralar volatil olmalarıyla biliniyor. Fakat bazı piyasa oyuncuları bu durumun BTC satın almak için iyi bir fırsat olabileceğini söyledi.

Kenetic Capital'in kurucu ortağı Jehan Chu, “Uzun vadeli yatırım düşüncesi olanlar, bu düşüşler sırasında kesinlikle Bitcoin satın almalıdır. Sağlık ve finans alanlarında yaşanan şokların yol açtığı dalgalanmaların sürmesi olası ve daha kötüsü de olabilir. Fakat dijital geleceğe uzun vadeli yatırım yapanlar ve Bitcoin'i tercih edenlerin stratejileri kazandıran bir strateji olacaktır." dedi.


Kaynak: https://cointelegraph.com/news/bitcoin-tested-as-a-safe-haven-after-biggest-stock-crash-since-2009