BİTCOİN SAYESİNDE SERVETİNE SERVET KATAN EN ZENGİN 5 MİLYARDER

Yazılar 25 Kas 2020

Bitcoin'in ilk benimseyenlerinin çoğu artık dünyanın en zengin milyarderleri arasında yer alıyor. Bu yazımızda Bitcoin teknolojisini erken dönemde fark edip, milyarderler listesine adını yazdıran isimleri ele alacağız.

Bitcoin 2009'da kripto para birimi devrimini başlattığından beri, kripto para alanı önemli bir şekilde büyüdü. Bitcoin tek başına 199 milyar doların üzerinde bir piyasa değerinde iken, tüm kripto para ekosistemi ise toplamda 200 milyar dolara ulaştı. Bu şaşırtıcı büyümenin bir sonucu olarak bazı erken benimseyenler milyarder hale geldi ve dünyanın en zengin bireyleri arasına katıldı.

Yıllardır süren ayı piyasası, Bitcoin'in ultra zengin saflarını alt üst etti. BitInfoCharts'a göre Kasım 2020 itibariyle, bir milyar dolardan fazla tutan yedi ayrı Bitcoin adresi bulunmaktadır. Elbette bu milyarderlerin, Winklevoss ikizlerinin yaptığı gibi varlıklarını birden fazla adrese bölmüş olmaları muhtemeldir.

5. Tyler ve Cameron Winklevoss

Kripto para borsası Gemini'nin kurucuları olan Winklevoss ikizlerinin Kasım 2020 itibariyle Bitcoin milyarderler listesine geri döndüğü bildirildi.

Bu durum Bitcoin Milyarderleri adlı bir filme konu olacak olan Winklevoss ikizleri için iyi bir zamanlama olarak görülüyor. Winklevoss ikizleri, Oscar ödüllü film "Sosyal Ağ"a da ilham veren Mezrich'in bir diğer çok satan kitabı "Kazara Milyarder"in ardından dikkat çekti.

Kitapta ikizlerin Mark Zuckerberg ve Facebook'a karşı aslında onların fikri olan sosyal medya devinin hakları konusunda yürüttükleri hukuk mücadelesi anlatılıyor.

Bitcoin Milyarderleri, Winklevoss ikizlerinin 2013 yılında Bitcoin'e yaptığı 11 milyon dolar yatırım ve dünyanın ilk kripto para milyarderleri olmasının hikayesini anlatıyor.

4. Brian Armstrong

37 yaşındaki Brian Armstrong şu anda bilinen en genç kripto para birimi milyarderi. San Francisco merkezli kripto para borsası Coinbase'i kurduktan sonra ilk kez 2012'de kripto para dünyasına girdi.

Borsa şu anda 10 milyar dolar değerinde bulunuyor ve bu da onu bugüne kadarki en başarılı kripto para şirketlerinden biri yapıyor. Armstrong, servetinin tahmini net değeri 1 milyar dolar olarak Forbes Milyarderler 2020 listesinde şu anda 1990. sırada yer alıyor.

3. Changpeng Zhao

Şu anda dünyanın en popüler kripto para spot ticaret platformu olan Binance'in kurucusu ve CEO'su olan Changpeng Zhao, borsanın 2017'de başlatılmasından bu yana etkileyici bir servet biriktirmeyi başardı.

Zhao şu anda tahmini 1,2 milyar dolar değerinde bir servete sahip ve çoğunluğu muhtemelen Bitcoin, Ethereum ve Binance’in yerel parası olan Binance Coin (BNB) gibi kripto para birimlerinden oluşuyor.

2. Chris Larsen

En zengin ikinci kripto para milyarderi sınır ötesi işlemler için XRP kullanan, blok zinciri tabanlı bir havale ve ödeme uzlaştırma sistemi olan Ripple'ın ortak kurucusu olarak tanınan Chris Larsen'dır.

Ripple'ı yaratmadan önce Larsen, başka bir şirketin de kurucu ortağı oldu; ancak bunlar mevcut 2,6 milyar dolarlık servetinin yalnızca küçük bir kısmına denk geliyor.

1. Micree Zhan

Bu listedeki tartışmasız en az bilinen isim olmasına rağmen Micree Zhan, Kasım 2020 itibarıyla 3,2 milyar dolarlık net bir servete sahip olan en zengin milyarderdir. Zhan, bir elektronik mühendisi ve Bitcoin madenciliği donanım üreticisi Bitmain'in kurucu ortağıdır.

Ve Tabi ki Satoshi Nakamoto…

Bitcoin'in anonim kurucusunun aynı zamanda en büyük sahiplerinden biri olması şaşırtıcı değil. RSK laboratuvarlarının kurucu ortağı Sergio Demian Lerner tarafından yapılan analize göre, Satoshi Nakamoto 1.1 milyon Bitcoin saklanmış olabilir.

Yaklaşık 15.360 dolarlık mevcut Bitcoin fiyatıyla, bu Satoshi'yi 16.89 milyar dolar servete sahip bir milyarder yapıyor ki bu da kendisini listenin başına getirmek için yeterli. Şimdiye kadar Satoshi tek bir kuruş bile kıpırdatmasa da, bazıları onun hayatta olmadığını veya hapiste olduğunu düşünüyor.

Kaynaklar:

https://decrypt.co/32694/how-many-bitcoin-billionaires-are-there

https://tr.cointelegraph.com/news/bitcoin-billionaires-movie-to-tell-winklevoss-bros-crypto-story

https://www.criptonoticias.com/categorias/tecnologia

https://tr.sputniknews.com/ekonomi/

https://www.techinside.com/

https://www.express.co.uk/finance/city/902967