BITCOIN HAKKINDA DAHA ÖNCE DUYMADIĞINIZ 7 GERÇEK

Yazılar 19 Kas 2019

Adını sıklıkla duyduğumuz kripto para Bitcoin hakkında daha önce duymadığınız bazı gerçekleri bu yazıda sizlere açıklıyorum!

Fakat öncesinde gelin Bitcoin neydi, neler yapıyordu kısaca hatırlayalım:

BITCOIN NEDİR?  

Bitcoin, Satoshi Nakamoto takma adını kullanan ve kim olduğu  bilinmeyen bir kişi tarafından 2009'da oluşturulmuş dijital bir para birimidir. Parasal işlemler bitcoinde herhangi bir aracı kullanılarak  yapılmaz - yani banka yoktur. Bitcoin ile otel rezervasyonu yapmak, Xbox oyunları satın almak gibi daha birçok işlem gerçekleştirilebilir. Ama asıl mesele bitcoin ile çok daha fazla para kazanabilmektir. Dijital cüzdanlarda saklanan Bitcoin'in bulunduğu hesapları sanal banka hesabı gibi düşünebiliriz. Bu sanal banka/cüzdanlar aracılığıyla kullanıcılar Bitcoin ile alım/satım, ödeme veya saklama işlemlerini rahatlıkla yapabilirler.

Bitcoin ve kripto para piyasaları ile ilgili daha detaylı bilgi almak isterseniz buraya tıklayarak makalemizi okuyabilirsiniz.

Şimdi gelelim kripto dünyasının efendisinin sakladığı gerçeklere!

LORD of the COINS: BITCOIN

Kaynak: steemit.com

1.Bitcoin'i Kim Yarattı?

Bitcoin'i kimin yarattığı konusunda bir ton komplo teorisi var. Ancak hiç kimse uygun bir sonuç çıkaramadı. Bitcoin'in yaratıcısının bir Japon olduğu inancı çok yaygın ve takma adı da Satoshi Nakamoto. Kendisi bu takma adı ilk defa Bitcoin'i açıklayan bir makale yayınlarken kullandı.

Bonus bilgi: Satoshi Nakamoto, 2016 yılında ekonomi dalında Nobel’e aday gösterildi!

Amerika'da popüler olan bir komplo teorisi ise Ulusal Güvenlik Ajansı'nın (NSA) Bitcoin'i yaratmış olması ve hala yönetiyor olması. Eğer bu doğru olsaydı, bazı komplo teorisyenleri NSA'i teorilerinde kullanmakta tereddüt ederlerdi. Buna bağlı olarak da Bitcoin'in gizliliği de kesinlikle azalırdı.

Bitcoin dünyasında, Amerikalı bir bilgisayar bilimcisi ve kriptografı olan Nick Szabo'nun Bitcoin'in mucidi olduğu konusunda bir fikir de var. Kendisi Bitcoin ve blockchain teknolojisi üzerine harika bir yorumcudur ve birçok kez Nakamoto olduğunu reddetmesine rağmen, hala Bitcoin oluşumunda yardım ettiği yönündeki spekülasyonlar sürekli olarak ortaya çıkmaktadır.

Kısacası, Bitcoin'i yaratan kişi o kadar zeki ki kimse izini süremiyor.

2.FBI Bitcoin Peşinde!

Birkaç yıl önce, FBI büyük bir karaborsa sitesi olan Silk Road'ı kapatmıştı. Birçok karaborsa sitesinde gördüğümüz gibi, alışveriş yapmak için Silk Road'da da Bitcoin kullanılmıştır. Bu da FBI'ın istemeden sitenin çevresinde dolaşan tüm bitcoinleri edindiği anlamına geliyor.

Ekim itibariyle, FBI dünyada bulunan Bitcoin’in %1,5’ine sahip. Bu oran belki çok küçük gibi görünüyor fakat dünyada kaç kişinin önemli miktarda Bitcoine sahip olduğunu bir düşünürseniz  %1,5 hiç de ufak bir oran değil.

3.Bitcoin'in En Lezzetli Hali: Pizza

Dünyanın en yeni ve heyecan verici para biriminin karaborsada yasadışı ürünlere harcandığını duymanın derin üzüntüsü içindeyseniz işte şimdi bu güzel gerçeğe kulak verin.

Bitcoin sahibi ve bilgisayar programcısı olan Laszlo Hanyecz'in aldığı karar sizi eğlendirecek! Hanyecz, elindeki Bitcoin'i kullanmanın en iyi yolunun pizza sipariş etmek olduğuna karar verdi ve iki Papa John pizza için 10.000 bitcoin teklif etti… Bugünkü değerini bir düşünsenize! Dünyanın en pahalı iki pizzası oldular.

Olayın Detayı: 22 Mayıs 2010'da, Laszlo Hanyecz adlı bir BTC hayranı ve programcısı, iki Papa John pizza için 10,000 Bitcoin teklif etti ve şunları yazdı:

Birkaç pizza için 10.000 bitcoin ödeyeceğim ... Belki 2 büyük pizza alırım ki yarına da kalsın. Ertesi güne pizza bırakmayı seviyorum. Pizzayı kendim yapabilirim, eve getirebilirim ya da bir teslimat yerinden sipariş edebilirim. Ancak benim burada hedeflediğim şey, sipariş etmem veya hazırlamam gereken pizzayı bitcoin karşılığında teslim almak. Yani bu bir nevi otelde ya da başka bir yerde 'kahvaltı tabağı' sipariş etmek gibi bir şey, onlar sadece size yiyecek bir şeyler getirirler ve mutlu olursunuz! Eğer bu teklifimle ilgilenirseniz lütfen bana haber verin!

Laszlo

Bu yazının ardından Birleşik Krallık'ta bir gönüllü, pizzalara 25 dolar verdi ve onları Hanyecz'e gönderdi. Böylece pizza (ve diğer ticari ürünler) için bir nevi bitcoin ticaretini başlattı. Eğer bu gönüllü kişi elinde hala bitcoinleri tutuyorsa, tarihin en karlı ticaretlerinden birini yapmıştır diyebiliriz!

4.“B” nin Gücü Adına!

Büyük harfli “B” ile yazılmış “Bitcoin” ve küçük harfli “b” ile yazılmış “bitcoin” arasında anlam farkı bulunuyor. İkincisi (bitcoin) işlemleri gerçekleştirmek için kullanılan cryptocurrency/kripto para anlamına gelir. Birincisi (Bitcoin), bu işlemlerle ilgili bilgileri depolayan cüzdanı ifade eder.

5. Bitcoin Çok Hızlıdır

Dünyanın en hızlı süper bilgisayarı olan Summit, 2018 Kasım itibariyle 200 petaFLOPS kapasitesine sahip  dünyanın en hızlı süper bilgisayarı olan Oak Ridge Ulusal  Laboratuvarı'nda kullanılmak üzere IBM tarafından geliştirilen bir süper bilgisayardır. Şu anki LINPACK testi 148.6 petaFLOPS seviyesinde.  

Eğer Bitcoin ağına bakarsanız işlem gücü yaklaşık 80,704,290 petaFLOPS'tur. Ancak bir süper bilgisayar birkaç farklı işlem yapabilirken Bitcoin ağının yaptığı tek şey blok zincirine blok eklemek.

6.Lord Gücü Seviyor

İrlanda, her yıl yaklaşık 5.000 kilovat saat elektrik tüketmektedir. Bütün bitcoin madenciliği çiftlikleri ise yaklaşık 6 x 1010 kilovat-saat elektrik tüketmektedir. Bu çok büyük miktarda bir güç. Kalabalık ve 84.421 kilometrekare alana sahip olan İrlanda, bütün bu bitcoin çiftliklerinden daha az elektrik tüketiyor.

İnanılmaz bir güç tüketimi!

7.Özerkliğini Bile İlan Etti: Liberland

Nisan 2015’te, bir Çek vatandaşı olan Vit Yedliçka, Hırvatistan ile Sırbistan arasında kalan yedi kilometrekarelik tarafsız bölgede "Liberland" adında bir devlet kurduğunu ilan etti ve Özgür Liberland Cumhuriyeti böylece doğdu.

Şaşırabilirsiniz ama Liberland'in resmi para birimi Bitcoin'dir. Hükümet, Bitcoin ve onun temel blockchain kavramlarının elektronik, finansal ve fiziksel varlıkların saklanması için güvenli ve şeffaf bir yöntem sunduğuna inanıyor.


Son zamanlarda Fed dahil olmak üzere birkaç ülke kendi dijital parasını çıkartmaya hazırlanıyor.  Sizce ilerleyen zamanlarda resmi para birimi olarak kripto para kullanan ülkelerin arttığını görecek miyiz?

Bitcoin gerçeklerini artık öğrendiğinize göre Bitcoin'e nasıl yatırım yapabileceğinizi de araştırabilirsiniz. Bitcoin yatırımı için yazdığımız makaleyi okuyarak detaylı bilgi alabilir ve kripto para dünyasına adım atabilirsiniz.

Bol kazançlı günler dilerim.


Kaynaklar:

simplilearn.com
moneyunder30.com
techcrunch.com