BITCOIN GÜVENLİ LİMAN OLABİLİR Mİ?

haber 23 Ara 2019


2010-2020 yılları, ABD ekonomi tarihi için benzersizdi. Son 10 yılda, ilk defa resesyon görülmeyen bir ABD ekonomi görüldü (konuyla ilgili detaylar için buraya tıklayabilirsiniz). ABD ekonomisinin bu görünümü, piyasa analistlerinden farklı farklı görüşler gelmesine neden oldu.

Gelecek Yıllara Yönelik Bitcoin Tahminleri Neler?


Bitcoin, daralma sonrası dönemde (2009'da, mali kriz sonrası) doğdu. Bankacılıkta görülen başarısızlıklara karşı adeta bir tepki olarak piyasadaki yerini aldı. Diğer geleneksel para birimlerinden farklı olarak, Bitcoin piyasalarda özgür olmayı hedefledi. 2020 yılına yönelik Bitcoin tahminleri ise farklılık gösteriyor.

Tone Vays: Bitcoin'in 2023'e kadar 250.000 Dolara Ulaşacağına Dair Tahminler Oldukça Sorumsuz


Yıllardır Bitcoin ve kripto para birimi topluluklarının önde gelen yatırımcıları, kripto piyasasının geleceği hakkında sık sık tahminler yapıyorlar ve çoğu zaman piyasalarda bu tahminler şüpheyle karşılanıyor. Bu tahminlerin en göze çarpanlarından biri, Silikon Vadisi'nin en önde gelen girişimcilerinden biri olan Tim Draper'dan geldi. Draper, özellikle 5 yıl önce ABD hükümeti tarafından yapılan bir açık artırmada milyonlarca dolar değerindeki lider dijital varlık olan Bitcoin'i satın almıştı - yani ilk Bitcoin'i Draper satın almıştı.

Draper, bir yıldan uzun bir süredir, BTC'nin fiyatının, 2022'nin sonuna veya 2023'ün başına kadar, bugünkü 7.200 dolarlık fiyatın %3,400'ün üzerine çıkacağını -yaklaşık 250.000 dolara ulaşacağını- söylüyor.

Eski bir Wall Street yatırımcısı olan Tone Vays, bu tarz tahminlerin sorumsuzca olduğunu dile getirdi. Yakın zamanda konuşan Vays, Bitcoin'in 2023'te 50.000 dolar değerinde olacağına inandığını söyleyerek kendi tahmininin çok daha sorumlu ve mantıklı olduğunu belirtti.

Bir başka Bitcoin analisti olan PlanB ise Bitcoin'in Mayıs 2020'de çok iyi performans sergileyeceğini şu sözleriyle dile getirmişti:

"Mayıs 2020 yarısından sonra bitcoin için öngörülen piyasa değeri 1 trilyon dolardır, bu da 5500 dolarlık bir bitcoin fiyatı anlamına gelir. Bu gerçekten harika. Sanırım bir ya da iki yıl sonra, 2020 ya da 2021'de bunu test edeceğiz." (haberin detayı için tıklayınız).

Acımasız Piyasalarda Bitcoin Tutunabilir Mi?


Peter Schiff, yaklaşan ekonomik baskının acımasız olacağını iddia ediyor, bu da yatırımcıları küresel durgunlukta hangi varlıkların en iyi şekilde faydalanacağını sorgulamaya yönlendiriyor. Ekonomi şu anda herhangi bir aşırı zayıflık veya olası eğilim kayması hakkında pek işaret vermese de, Schiff piyasaların acımasız bir çöküşe doğru ilerlediğine inandığını söylüyor.

“Bugünkü 3. çeyrek GSYİH revizyonları, ABD ekonomisinin bir balon olduğunu doğruladı. GSYİH "büyümesi" tamamen aşırı tüketiciler ve hükümet harcamalarından kaynaklanmaktadır. Ancak bu tür harcamalar, çoğu geri ödenemeyen bir borç fonksiyonudur. Yaklaşan çöküş acımasız olacak! ”

Bitcoin Bir Sonraki Resesyonda Tercih Edilebilecek En İyi Varlık Olabilir Mi?

Altın tarihsel olarak her zaman tercih edilebilir bir varlık olsa da Bitcoin'in yükselişi - birçok yatırımcı ve analistin gözünde - altın için güçlü bir rakip olarak görülüyor. Fakat Bitcoin'in gerçekten güvenli liman gibi işlem görüp göremeyeceği şu andaki ekonomik belirsizlikte net değil.

Bazı analistler yatırımcılar riskli varlıklara yatırım yapma konusunda rahat hissettikleri zamanlarda Bitcoin gibi dijital varlıklara karşı sempatik olduklarını dile getiriyorlar.


Sizce Bitcoin, güvenli liman olan altına bir rakip olabilir mi? Yorumlarda bizimle görüşlerinizi paylaşmayı unutmayın!Kaynaklar:

https://en.ethereumworldnews.com/tone-vays-250000-2023-bitcoin-price
https://beincrypto.com/bitcoin-highlights-during-a-recession-free-decade