BİTCOİN FİYATI NE DURUMDA? KRİPTO PARA PİYASASINDA SON DURUM

Yazılar 21 May 2021

Bitcoin fiyatı Elon Musk'ın attığı tweetten sonra kademeli olarak düştü. Bitcoin'deki gerilemeyle altcoinler de kırmızıya büründü. Düşüş trendi piyasaya hakim olmaya devam ediyor. Peki son durum ne?

Bitcoin Fiyatı Son Gelişmeler

Elon Musk, CEO'su olduğu şirket Tesla'nın Bitcoin ile araç satışı yapmayı sonlandırdığını açıklamıştı. Elon Musk'ın gerekçesi ise Bitcoin madenciliğinde kullanılan kömür gibi fosil yakıtların yüksek oranda kullanımıydı. Bu açıklamanın ardından Bitcoin'de sert düşüş yaşandı. Aynı gün içinde kripto para 50 bin doların altına düştü.

Düşüş trendi açıklamanın ardından sürmeye devam etti. Piyasalardan yüklü BTC çekildiği, birçok yatırımcının likidite olduğu görüldü.

Bu durum devam ederken Bitcoin alımlarıyla meşhur hale gelen MicroStrategy firması, 10 milyon dolarlık BTC aldığını açıkladı. [1] Kripto para piyasasındaki bazı isimler, Bitcoin'de görülen düzeltmenin geçici olduğunu açıklarken karamsar yorumlar da gelmedi değil.

En son gelişme ise ABD'den geldi. ABD Hazine Bakanlığı, 10 bin dolar veya üzerindeki miktarlarda gerçekleştirilen kripto para işlemlerinin vergi dairesine bildirilmesini istediğini açıkladı.[2]

Bitcoin, 40 bin dolar civarındaki fiyatını şimdilik koruyor. Son 24 saatte kripto paranın fiyatı 38 bin dolara kadar geriledi.

BTC 14 Nisan'da 64 bin 800 doları aşarak neredeyse 65 bin doları görmüştü.

Altcoin Fiyatları

Bitcoin dominansı, 18 Mayıs'ta 40 seviyesine düştü ve yıl içindeki en düşük seviyesi oldu. Altcoinlerde ise özellikle Ethereum'da büyük bir çıkış yaşandı. ETH fiyatı 4 bin doları aşarak rekor kırdı ama şu anda 3 bin doların altında fiyatlanıyor.

Diğer büyük altcoinler, son 7 günde düşüş yaşadı. İçlerinde sadece Polygon (MATIC) yükseliş gördü. Hindistan'da kurulan Polygon, son dönemde Hindistan için yapılan koronavirüs kampanyasıyla gündeme gelmişti. MATIC token bu hafta %60'tan fazla arttı.

DeFi ve NFT tarafında da grafiklerin çoğu hala kırmızı durumda.

Köpek Koinler Sert Düştü

Ethereum'un kurucusu Vitalik Buterin, cüzdanındaki Shiba Inu (SHIB) tokenlarını satmasıyla gündeme oturmuştu. SHIB tokenlarını yakarak Hindistan ve diğer kuruluşlara yardım edeceğini açıkladı. [3] SHIB token, ciddi oranda değer kaybı gördü. Buterin, Dogecoin'le anılan SHIB ile Akita ve Dogelon koinlerini de sattı. Köpek koinler sert düşüş yaşadı.

SHIB fiyatı 10 gün önce 0,00003791 dolardı. O günden beri %75 oranında değer kaybı gördü. Şu anda 0,00000979 dolar civarında.

Galaxy Digital CEO'su Mike Novogratz gibi isimler piyasadaki düzeltmenin kısa süreceğini ve tekrar bir yükseliş olacağını söylüyor. [4]

Tüm bu gelişmeler yaşanırken 2 trilyon doların üzerinde piyasa değeri bulunan kripto para piyasası 1.7 trilyon dolara geriledi.

Piyasadaki kırmızı tablo yeşillenir mi belli değil. Sizce piyasayı etkileyebilecek iyi bir gelişme yaşanır mı yakın zamanda?

Yorumlara bekliyoruz.


Kaynaklar:

[1]https://twitter.com/michael_saylor/status/1394625128257007618
[2]https://www.bloomberght.com/abd-den-10-bin-dolarin-uzerinde-kripto-para-transferine-raporlama-sarti-2280570
[3]https://www.theblockcrypto.com/post/104676/vitalik-buterin-donates-more-than-60m-to-charity-after-selling-meme-tokens-including-shiba-inu
[4]https://www.bloomberg.com/news/articles/2021-05-17/novogratz-says-bitcoin-risks-remaining-under-pressure-for-weeks