BİTCOİN'DE SON GELİŞMELER

Yazılar 7 Haz 2021

Bitcoin, mayıs ayında gördüğü keskin düşüşün etkisinden henüz çıkabilmiş değil. Kripto para, bir ayda %36 oranında değer kaybetti. BTC yükseliş aşamasına geçemese de bazı olumlu haberler gelmiyor değil.

Ruffer, Bitcoin'den Milyar Dolarlık Kazanç Elde Etti

İngiltere merkezli yatırım şirketi Ruffer, Bitcoin ile 5 ayda 1.1 milyar dolar kar elde ettiğini açıkladı. Yayınlanan rapora göre, şirket 27 milyar dolarlık portföyünün %2,5'ini Bitcoin'e yatırmıştı ve BTC alımını One River Digital ile Coinbase aracılığıyla gerçekleştirmişti.

Şirket, elde ettiği karın bir kısmını sattı ancak Bitcoin'de hala 700 milyon dolarlık karları bulunduğunu belirtti.

İlginizi Çekebilir: Dijital Para Devrimi

El Salvador'dan Bitcoin Hamlesi

El Salvador Devlet Başkanı Nayib Bukele, Bitcoin'i yasal para birimi olarak tanımlayacak bir yasa teklifini kongreye ileteceğini açıkladı. ABD doları kullanan El Salvador, yasanın onaylanması halinde dünyada Bitcoin'i resmi para birimi olarak tanıyan ilk ülke konumuna gelecek.

Böylece Bitcoin günlük parasal işlemlerde kullanılabilecek. Başkan Nayib Bukele, bu haberi Miami'de gerçekleşen Bitcoin 2021 konferansında verdi. İlgili videoyu Twitter hesabında "Geleceğe hoş geldiniz" diyerek paylaştı:

Square ve Blockstream Ortaklık Kurdu

Jack Dorsey'in CEO'su olduğu ödeme şirketi Square ve altyapı hizmeti sağlayıcısı Blockstream, güneş enerjisini kullanan Bitcoin madencilik tesisi geliştirmek için ortak bir proje yapacak. Projeye Square şirketinin 5 milyon dolarlık bir yatırım yapacağı belirtiliyor. Blockstream ise projeyi yönetecek ve teknik bilgi sağlayacak.

Bitcoin'in çevre dostu enerjiyle üretilmesi konusunda Elon Musk'tan tweet gelmiş ve piyasa kıpkırmızı olmuştu.

Bitcoin (BTC) Fiyatı

Bitcoin, gün içinde 37 bin dolara yaklaştı ancak 36 bin dolar seviyesinde fiyatlanmaya devam ediyor.

BTC yorum ve fiyat bilgilerini takip etmek için buraya tıklayabilirsiniz.


Kaynak: https://www.coindesk.com/ruffer-turned-bitcoin-investment-into-a-1-1b-profit-in-5-months-report
https://blockstream.com/2021/06/05/en-blockstream-and-square-inc-join-forces-for-solar-powered-bitcoin-mining/