BITCOIN BOĞA PİYASASINA MI GİRİYOR?

haber 28 Oca 2020


Bitcoin analistleri, piyasa döngüsünün hangi aşamasında olduğumuz konusunda bir fikir birliğine varamıyorlar.

Küresel kripto para piyasası hacmi son 48 saat içinde 17 Milyar USD'nin üzerine çıktı ve Bitcoin 9.000 dolar seviyesini aştı. Peki bu boğaların (bullish) geri döndüğünün bir göstergesi olabilir mi?

Kripto piyasası uzun vadeli yükselişe geçti mi?


Son 48 saat içinde, genel kripto piyasa değeri 17 milyar doların üzerine çıkarak çarpıcı bir nakit akışı gördü. Bu da boğaların piyasaya geri döndüğüne dair heyecan verici bir erken işaret olabilir. Bu yazı itibariyle, piyasa şu anda 246 milyar dolar seviyesinde bulunuyor, eğer bu olumlu ivmeyi koruyabilir ve 250 milyar dolarlık işareti geçebilirse güçlü bir geri dönüş (reversal) sinyali var diyebiliriz.
Kripto piyasası geçen Kasım ayından bu yana 250 milyar dolarlık piyasa değeri eşiğini geçemedi. Bu, piyasa sermayesinde 7 aylık bir düşüşün (bearish) sona erdiğine işaret edecek ve uzun pozisyonların önünü açacaktır. Bitcoin, 2019 yılının Temmuz ayında yılın en yüksek seviyesi olan 14.000 USD'ye geldiğinden beri düşüş (bearish) hissi piyasaya hakim için olsa da şu anda Bitcoin %5 oranında bir yükseliş göstererek 9.000 USD seviyesine geldi.

Toplam kripto piyasa sınırı olan 250 milyar dolar seviyesi aşılabilirse, geçen Haziran ayında görülen artıştan daha yüksek bir fiyat seviyesini yakalayabiliriz.
Bu durum aynı zamanda Bitcoin'in Mayıs ayında gerçekleşmesi beklenen halving* öncesinde kripto para piyasasında bir sıçrama görevi görebilir.

*Bitcoin, 2020 yılında yeni bir Bitcoin halving'e  (yarılanma) şahit olacak. Mayıs 2020’de gerçekleşecek halving  etkinliğinde, bir önceki halving dönemine kıyasla çok daha fazla şey bekleniyor. Halving, 4 yılda bir gerçekleşiyor ve BTC ödül değerini %50 oranında bölüyor.

Kripto Analistlerin Bitcoin Tahminleri Neler?


Bitcoin, yüksek derecede volatiliteye sahip ve küçük, gelişmekte olan bir piyasa. Bu nedenle fiyat tahminleri yapmak asla kolay değil. Geçtiğimiz hafta kripto analistleri, Çin Yeni Yılı kutlamaları sebebiyle fiyat ve hacimde bearish bir eğilim görüleceğini tahmin etmişlerdi. Ancak bu tahminler pek de tutmadı ve Bitcoin, 2012'den bu yana en iyi Ocak ayı performansını gösterdi.

Geçen haftaki bir başka fiyat tahmininde, efsanevi Peter Brandt da dahil olmak üzere birçok yüksek profilli trader, beklenen Çin Yeni Yılı düşüşünün gerçekleşmeyeceğini ve piyasanın yükseliş eğilimi gösterebileceğini tahmin etmişlerdi.

Kripto para trader’ı olan Anondran da yeni bir boğa piyasasının geldiğini gösteren bir indikatör fark ettiğini açıklamıştı. Anondran, Bitcoin’in haftalık grafikte orta Bollinger bandının üzerine çıktığını ve bunun bir geri dönüş sinyali olduğunu söyledi.

Bitcoin piyasası yükseliş momentumuna devam edip 250 Milyar dolar sınırını geçebilirse, yatırımcıların yükseliş (bullish) şüphelerini doğrulamak için ihtiyaç duydukları kanıt önlerine gelmiş olacak.

Piyasa yükselişe geçti mi yoksa daha fazla fiyat hareketi görecek miyiz? Yorumlarda bizimle paylaşmayı unutmayın.Kaynak:
https://bitcoinist.com/crypto-market-gains-17-billion-in-48-hours-are-bulls-back