BITCOIN ALMAK İÇİN EN UYGUN ZAMAN HANGİSİ?

haber 7 Ağu 2020

Kripto para uzmanları, son dönemlerde Bitcoin almak için en uygun zamanın hangisi olduğu üzerine çalışmalar yapıyor. Son çalışmalar, tarihsel olarak Bitcoin'in en çok hangi zaman aralıklarında satın alındığını ve hangi saatlerde en çok getiri sağladığını ortaya koydu. Sonuç ise oldukça şaşırtıcı.

Bitcoin Almak İçin En Uygun Zaman

Capriole dijital varlık yöneticisi Charles Edwards'a göre, Pazar akşamı Bitcoin (BTC) satın almak için en iyi zaman. Aşağıdaki grafikte gösterildiği gibi, tarihsel olarak BTC, Pazar akşamları ve Pazartesi sabahlarının erken saatlerine kadar daha yüksek getiri sağlamış.

Bitcoin, Pazar akşamları daha yüksek getiri sağlıyor:

Yukarıdan aşağıya: Pazartesi, Salı, Çarşamba, Perşembe, Cuma, Cumartesi, Pazar. Cointelegraph

Edwards şunları söyledi:

"Pazar gecesi canınız mı sıkıldı? İşte size Bitcoin satın almak için en iyi zaman.”

Neden Hafta Sonu?

Hafta sona ererken en büyük kripto para birimi olan Bitcoin'in daha iyi performans göstermesinin birkaç nedeni var. Birincisi, hafta sonu tipik olarak Bitcoin'in daha düşük bir hacim kaydetmesi ve bunun sonucu olarak da yüksek volatilite şansının artmasıdır.

İkincisi, CME gibi Bitcoin ticaretini kolaylaştıran geleneksel piyasalar hafta sonları kapalıdır. Açıldıkları zaman volatilitede ani bir artış görülebilir.

Sonuç olarak, azalan BTC işlem hacmi ve piyasaların kapanması, pazar gecesini Bitcoin almak için en iyi zaman dilimi yapıyor.

Örnek vermek gerekirse, 25 ve 26 Temmuz'da Binance'deki BTCUSD paritesi sırasıyla günlük 40.000 BTC ve 65.000 BTC hacim kaydetmişti. Daha sonra, Pazartesi günü -yani 27 Temmuz'da- hacim birdenbire 150.000 BTC'ye yükseldi. Tesadüfen, Bitcoin'in fiyatı da %11 oranında arttı.

27 Temmuz Pazartesi günü BTCUSD fiyatı ve hacim artışı:

Tradingview

Hafta sonundaki düşük Bitcoin işlem hacmi nedeniyle, BTC de ani geri çekilmeler görme eğilimindedir. Örneğin, 2 Ağustos Pazar günü BTC'nin fiyatı bir gecede aniden %6 düştü. Bu, yukarıda belirtilen verilere karşı bir miktar artışa neden oldu.

CME Bitcoin vadeli işlem piyasasını kullanan akredite ve kurumsal yatırımcılar, Pazartesi günü piyasa açılana kadar beklemek zorundalar. Bu da piyasadaki volatilitede ani artışlara neden olabiliyor. Geleneksel varlıkların aksine, BTC hafta sonu ve tatillerde borsalarda işlem görür. Bu nedenle, CME Pazartesi günü kapanıp açıldığında, genellikle fiyatlar arasında bir boşluk meydana gelir.

2 Ağustos'ta, BTC saatlik işlemde %6 oranında azaldığında, 1 milyar dolardan fazla vadeli işlem sözleşmesi ortadan kalktı. Bu olay da tesadüfen, CME Bitcoin vadeli işlem sözleşmesinin kapandığı Temmuz ayının kapanış hafta sonunda gerçekleşti.

Son haftalarda, CME Bitcoin vadeli işlem piyasasına olan ilgi önemli ölçüde arttı ve bu da muhtemelen CME'nin küresel Bitcoin piyasası üzerindeki etkisini nasıl artırdığının bir yansıması.

Güncel Bitcoin Fiyatı

Bitcoin şu anda 11.769,45 dolar seviyesinde işlem görüyor.

Güncel BTCUSD fiyatını takip etmek için buraya tıklayın.


Kaynak: Cointelegraph