Birleşmiş Milletler Rusya ile Tahıl Anlaşmasının Devam Etmesi İçin Uğraşıyor

Yazılar 31 Eki 2022

Birleşmiş Milletler Başkanı, Rusya'nın BM aracılığındaki bir tahıl anlaşmasına katılımını askıya alma kararından "derin endişe duyduğunu" ve küresel bir gıda krizini hafifletmeyi amaçlayan anlaşmayı masada tutmaya çalışmak için yapacağı diğer ziyaretleri ertelediğini söyledi.

TAHIL ANLAŞMASI

* Rusya 29 Ekim Cumartesi günü yaptığı açıklamada, Ukrayna'nın Kırım'daki gemilere saldırmasının ardından, en büyük tahıl ihracatçısı Ukrayna'nın tarımsal ürün sevk etmesine izin veren Temmuz'daki Karadeniz Tahıl Girişimi'ne katılımını askıya aldığını söyledi.

* Ukrayna altyapı bakanlığı 30 Ekim Pazar günü yaptığı açıklamada, Moskova'nın hamlesi sonucunda toplam 218 geminin "etkili bir şekilde engellendiğini" söyledi; analistler küresel buğday fiyatlarının sıçrayacağını tahmin ediyorlar.

* Ukrayna Dışişleri Bakanı Dmytro Kuleba, Moskova'yı tahıl anlaşmasından çekilmek için "sahte bir bahane" kullanmakla suçladı. NATO ve Avrupa Birliği, Rusya'yı kararını geri almaya çağırdı.

* Rusya Savunma Bakanlığı, gemileri hedef alan insansız hava araçlarının enkazını bulduğunu ve bunların Kanada yapımı navigasyonla donatıldığını tespit ettiğini söyledi. Bazı Ukraynalı yetkililer, hasardan Rusya'nın kendisinin sorumlu olabileceğini öne sürdü.

* Anlaşmaya aracılık eden Birleşmiş Milletler ve Türkiye, anlaşmayı yeniden canlandırmak için çalıştıklarını söyledi.

* Ukrayna Devlet Başkanı Volodymyr Zelenskiy, Rusya'nın gelişmekte olan ülkelerde yapay bir kıtlık yaratmaya çalıştığını söyleyerek güçlü bir BM ve G20 yanıtı çağrısında bulundu.

* ABD Başkanı Joe Biden, açlığı artıracağını söyleyerek hareketi "tamamen çirkin" olarak nitelendirirken, ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken Rusya'nın bu durumu gıda silahı olarak kullandığını söyledi.

KUZEY AKIMI, Kırım Saldırısı

* Rusya savunma bakanlığı 29 Ekim Cumartesi günü yaptığı açıklamada, Londra ve Paris'in yanlış olduğunu ve Ukrayna'daki Rus askeri başarısızlıklarından dikkati dağıtmak için tasarlandığını iddia ederek, İngiliz donanma personelinin geçen ay Kuzey Akımı gaz boru hatlarını havaya uçurduğunu söyledi.

* Moskova iddiası için hiçbir kanıt sunmadı. Bakanlık, aynı birimden bazı “İngiliz uzmanların", Ukrayna'nın Karadeniz filosuna yönelik insansız hava aracı saldırılarını yönettiğini ve Rus kuvvetleri tarafından büyük ölçüde püskürtüldüğünü ve bir Rus mayın tarama gemisinin küçük bir hasar aldığını söyledi.

DİPLOMASİ

* Rusya Dışişleri Bakanı Sergei Lavrov, Devlet Başkanı Vladimir Putin'in müzakere konusundaki istekliliğinin değişmediğini ve Moskova'nın "gerçekçi" teklifleri dinlemeye hazır olduğunu söyledi.

* Rusya 29 Ekim Cumartesi günü, modernize edilmiş ABD B61 taktik nükleer silahlarının Avrupa'daki NATO üslerine hızlandırılmış konuşlandırılmasının "nükleer eşiği" düşüreceğini ve Rusya'nın bu hamleyi askeri planlamasında dikkate alacağını söyledi.

SAVAŞ

* Rus haber ajansları 20 Ekim Pazar günü savunma bakanlığının aktardığına göre Rus ordusu, Ukrayna kuvvetlerinin Kharkiv, Kherson ve Luhansk bölgelerindeki saldırılarını püskürttü. TASS, Ukrayna'yı Zaporizhzhia nükleer santralinin yakınında ateş açmakla da suçladı, ancak radyasyon durumunun normal kaldığını söyledi.

* Ukrayna'nın doğu askeri komutanlığı sözcüsü Serhyi Cherevaty, Donetsk bölgesindeki Bakhmut yakınlarında şiddetli çatışmalar yaşandığını ve Rus cesetlerinin savaş alanına bırakıldığını söyledi. Televizyonda, Ukrayna kuvvetlerinin bölgedeki diğer iki bölgeye, Avdiivka ve Uhledar çevresindeki Rus saldırılarını engellediğini söyledi.