BİR GÜNDE YÜZDE 812 ARTAN DOGECOIN NEDİR, NEDEN YÜKSELİYOR?

Yazılar 29 Oca 2021

Şaka amaçlı yola çıkan ve Elon Musk gibi ünlülerin desteğiyle bilinen Dogecoin’in fiyatı, bir gün içinde sekiz kat arttı ve Dogecoin hacmi Binance borsasında Bitcoin'in üzerine çıktı. Dogecoin (DOGE), 29 Ocak tarihi itibariyle Binance'de, 5 milyar doların üzerindeki günlük hacim ile Bitcoin'i (BTC) kısa bir süreliğine geride bıraktı.

Bu, Dogecoin için bir ilk ve DOGE'un fiyatı bir gecede yaklaşık sekiz kat artarak 0,012 dolardan 0,08 doların üzerine çıktı. Bu yazımızda şaka parası- parodi para olarak geçen Dogecoin’in ne olduğunu, rallinin arkasındaki nedenleri ve gelecek fiyat tahminlerini ele alacağız.

Dogecoin Nedir?

Dogecoin, logosunda Shiba Inu cinsli bir köpek olan, Litecoin tabanlı bir elektronik para birimidir. Yazılım mühendisleri Billy Markus ve Jackson Palmer tarafından icat edilen kripto para birimi, Bitcoin ile de benzerlikler taşımaktadır.

Geliştiricileri, memecoin’i (şaka amaçlı yapılmış, parodi para birimi) sadece can sıkıntısından geliştirdiklerini ve bu kadar yükselmesini beklemediklerini belirtmiştir. Hatta kurucularından olan ve 2015’te kurucu ortaklıktan ayrılan Jackson Palmer, Dogecoin’in neden yükseldiğine anlam veremediğini şu şekilde ifade etmiştir:

“Üzerinde köpek resmi bulunan ve 2 yıldır tek bir yazılım güncellemesi yayınlamayan bir paranın 1 milyar doların üzerinde piyasa değerine ulaşması, kripto paralardaki boşluğun seviyesi hakkında çok şey anlatıyor.”

DOGE’da Tarihi Rekor

DOGE'un 28 Ocak 2021 tarihinde başlayan son devasa rallisi, Twitter ve Reddit'teki WallStreetBets trader’larının gönderileri ve tweet’leri ile desteklendi. Aslında tweet hacmi de ilk kez BTC'yi aşan yeni rekor seviyelere yükseldi.

Gamestop (GME) sonrası çılgınlık, sonuç olarak gümüş ve DOGE'a taşındı ve kısa sürede büyük rallilere neden oldu.

29 Ocak'ta Robinhood adlı ABD’li büyük ticaret platformu, büyük ralli yapan GME'nin ticaretini aniden durdurarak kullanıcıları ve düzenleyiciler arasında öfkeye neden oldu.

Bazı kişiler alım satımın birçok kullanıcıyı çileden çıkardığını ve gözlerini diğer varlıklara çevirmelerine neden olduğunu varsaydı. Diğer varlıkların yanı sıra, WallStreetBets (WSB) topluluğundaki birçok yatırımcı DOGE ve gümüşten etkilendi.

Dogecoin’de (DOGE) ve Bitcoin’de Elon Musk Etkisi

DOGE rallisini gördükten hemen sonra Bitcoin, dünyanın en zengin adamı Elon Musk'un Twitter biyografisine “Bitcoin” eklemesiyle ani bir artış gördü. Musk’ın Bitcoin satın almasının ve Twitter’a logosunu eklemesinin de etkisiyle, varlık 32,119 dolar seviyelerinden yazım zamanında 38,415 dolar seviyelerine yükseldi.

Bitcoin büyük olasılıkla, Musk'ın biyografisine beklenmedik şekilde "Bitcoin" kelimesini eklemesi nedeniyle yükselmesiyle birlikte; bu durum Musk’ın kripto para dünyasına ilk kez göz kırpması değil. Daha önce 2018 yılında, bir ‘ponzi’ bile olsa ETH almak istediğini dile getirmişti.

Bazıları DOGE'un Bitcoin gibi büyük bir kripto para biriminin fiyatını etkileyemeyecek kadar küçük olduğunu düşünse de, varlık kısa bir süre için dünyanın en büyük sekizinci kripto para birimi oldu.

Günlük hacimde 5 milyar doların üzerinde olan DOGE ticaretinde, Bitcoin'in kısa vadeli fiyat eğilimi üzerinde önemli bir etkiye sahip olabilecek yeterli sermaye var.

Bundan sonra DOGE'a ne olacak?

Bazı trader ve analistler, DOGE'un 0.01 $ 'a yükselebileceğine inanıyor. Reddit ve Twitter’daki Dogecoin taraftarları ise, nihai hedeflerinin coin’i 1 dolara yükseltmek olduğunun altını çiziyor.

DOGE bir "memecoin- şaka amaçlı başlatılmış bir coin" olarak kabul edilse de, son rallisi varlığın piyasa değerini 7 milyar doların üzerine çıkardı. DOGE 1 dolara yükselirse, bu onu Bitcoin'den sonra gelen en büyük ikinci kripto para birimi yapacaktır.


Kaynak:

https://cointelegraph.com/news/

https://shiftdelete.net/

https://www.sozcu.com.tr/2021/ekonomi/

https://www.milliyet.com.tr/teknoloji/

https://coin-turk.com/