Biden Yönetimi 1 Trilyon Dolarlık Altyapı Tasarısını Duyurdu

Yazılar 22 Ağu 2022

Beyaz Saray, 1 trilyon dolarlık iki partili altyapı tasarısını ve yolları, köprüleri ve havaalanlarını yenileme ve emisyonları azaltma çabalarını artırma girişimlerini hızlandırıyor.

ABD Ulaştırma Bakanı Pete Buttigieg, 23 Ağustos Salı gününden itibaren Florida, Oklahoma, Minnesota, Ohio, Nevada ve New Hampshire'ı ziyaret ederek altyapı tasarısını görüşmek üzere dört günlük, altı eyaletli bir tura çıkacak.

Beyaz Saray Altyapı Koordinatörü Mitch Landrieu bu hafta Reuters'e verdiği röportajda, "Bir ekip kuruyoruz, parayı kapıdan alıyoruz ve hikayeyi anlatıyoruz" dedi.

Landrieu, bunun aynı zamanda kamu arazileri, temiz su ve elektrik şebekesi projelerini de finanse ettiğini belirterek, "Bu bir dönüşüm tasarısı" dedi.

Yönetim bugüne kadar 5.000'den fazla projeye fon sağladı ve yaklaşık 113 milyar dolar fon sağladı. Yönetim, elektrikli araç şarj istasyonları da dahil olmak üzere 2022'nin sonuna kadar milyarlarca dolarlık ek hibe verecek.

Çarşamba günü, Ticaret Departmanı, 50 eyaletin tamamının geniş bant interneti hizmet verilmeyen alanlara genişletmek için 42.45 milyar dolarlık fon kapsamında ilk planlama ödülleri için başvuruda bulunduğunu söyledi. Bu ayın başlarında yönetim, tüm eyaletlerin 5 milyar dolarlık Elektrikli Araç şarj programı kapsamında gerekli olan Elektrikli Araç altyapı dağıtım planlarını onayladığını söyledi.

Landrieu, "Bir sonraki büyük şeyin gerçekleşmesi için bu "büyük yapısal programlara %100 katılım sağladık" dedi.

Bu hafta, Ulaştırma Bakanlığı, 1.800 yeni otobüs için 1.66 milyar dolarlık hibe verdiğini açıkladı. 150 hibe, New York City'nin eski dizel otobüslerin yerine 230 pilli elektrikli otobüs satın alması için 116 milyon dolar ve Fayetteville, Kuzey Carolina'nın üç hafif toplu taşıma aracı satın alması için 280.000 dolar içeriyor.

Geçen hafta, Ulaşım Departmanı yolları, köprüleri ve diğer projeleri modernize etmek için Kaliforniya'nın Yüksek Hızlı Tren programı için 25 milyon dolar da dahil olmak üzere 2,2 milyar dolarlık hibe verdi.