Biden, Fiyatlar Sıcakken Enflasyonu Düşürmek İçin 'Daha Fazla Zaman' Gerektiğini Söyledi

Yazılar 15 Eyl 2022

Beklenenden daha kötü gelen rakamların Fed üzerinde yeni bir baskı oluşturmasının ardından Beyaz Saray, en son ABD enflasyon verilerinin fiyat artışlarını frenleme çabasında "ilerleme" gösterdiğini, ancak yapılacak daha çok iş olduğunu söyledi.

Çekirdek tüketici fiyatları Ağustos ayında %0,1 artarak, aynı rakamın tahmin edilen düşüşünden daha sıcaktı. Uçucu yakıt ve gıda maliyetlerini hesaba katmayan ve Fed tarafından yakından izlenen bir önlem olan çekirdek enflasyon, yüzde 0,6 artarak tahmini ikiye katladı. Yıllık enflasyon ikinci ay için %8.3'e düştü, ancak aynı zamanda %8.1'lik tahmini aştı.

Biden yaptığı açıklamada, çekirdek enflasyondaki aylık artışı bir kenara attı ve bunun yerine verilerdeki unsurlara işaret ederek, üst sıradaki enflasyonun “esas olarak düz” olduğunu ve gaz fiyatlarında bir düşüş olduğuna işaret etti.

Biden, "Bugünkü veriler, ABD ekonomisinde küresel enflasyonu düşürmede daha fazla ilerleme olduğunu gösteriyor" dedi. "Enflasyonu düşürmek için daha fazla zaman ve kararlılık gerekecek."

Biden Salı günü geç saatlerde, Demokratlar tarafından geçen ay kabul edilen ve etkilerinin tam olarak anlaşılması yıllar alacak bir yasa olan Enflasyon Azaltma Yasası'nın bir kutlamasına ev sahipliği yapacak. ABD'nin benzinde istikrarlı bir düşüş gördüğü için Beyaz Saray'daki etkinlik haftalar önce planlanmıştı Benzin fiyatı Haziran ayındaki en yüksek 5,02 $ 'dan ulusal olarak galon başına ortalama 3,71 $' a düştü.

Ancak bu düşüş, barınma maliyetleri de dahil olmak üzere başka yerlerdeki fiyat artışlarıyla dengelendi. Son veriler, Biden'ın ekonomide hala ters rüzgarlarla karşı karşıya olduğunu gösteriyor ve bu, Fed'in fiyatları uysallaştırmak için devam eden oran artışlarına olan bağlılığını kesinlikle güçlendiriyor.

Gelişme, Demokratların, bu yılın başlarında yapılan anketlerin her ikisinde de yenilgiye işaret etmesinin ardından, iki aydan kısa bir süre sonra yapılacak ara seçimlerde Kongre'nin en az bir meclisinin kontrolünü elinde tutma umutlarını artıran bir dizi olumlu ekonomik haber karşısında kesintiye uğradı.

Akaryakıt fiyatlarındaki düşüş, aksi takdirde daha da yüksek olacak olan fiyat artışını yumuşatmış olsa da, Biden orada da tehlikede değil -- ABD'li yetkililer ayrıca AB yaptırımlarının devreye girmesi durumunda petrol fiyatlarında bir toparlanma olabileceğinden endişe ediyor. Bu yılın ilerleyen zamanlarına, Rus petrolünün satın alınmasında tavan fiyat gibi başka önlemler eşlik etmeyecek.