Biden ABD'nin Yakıt Maliyetini Düşürmesi İçin Bastırırken Petrol Varil Başına 6 Dolar Düştü

Yazılar 23 Haz 2022

Petrol fiyatları, ABD Başkanı Joe Biden'ın, ülkenin önde gelen enerji şirketlerine, yaz tüketiminin en yoğun olduğu dönemlerde sürücülerin acısını hafifletmeye yardımcı olmaları için baskı yapmak da dahil olmak üzere, artan yakıt maliyetlerini düşürme yönündeki baskısıyla 22 Haziran Çarşamba günü varil başına 6 dolardan fazla düştü.

22 Haziran itibariyle ABD West Texas Intermediate (WTI) ham petrol vadeli işlemleri düşük seviyelerde ancak yine de 5.98 $ veya %5.46 düşüşle varil başına 103.54 $ seviyesinde işlem gördü. Benzer şekilde, Brent ham petrol vadeli işlemleri 5.67$ veya %4.95 düşüşle varil başına 108.98$'a düştü.

Dünyanın en büyük petrol tüketicisi olan Amerika Birleşik Devletleri, yükselen benzin fiyatları ve enflasyonla mücadele etmek için mücadele ederken, Başkan Joe Biden'ın Çarşamba günü benzin üzerindeki 18.4 sentlik federal verginin geçici olarak askıya alınması için çağrıda bulunması bekleniyor.

SPI Asset Management'ta yönetici ortak olan Stephen Innes bir notta, "Yönetimin görünüşte enflasyon paniği modunda olduğu durmadan Biden manşetlerinin, yatırımcıların bilinen arz endişeleri bağlamında irrasyonel olsa bile herhangi bir belirsizlikten nefret etmesi nedeniyle son satışlarda rol oynadığını düşünüyorum" dedi.

Beyaz Saray'ın rekor kar elde ederken yakıt fiyatlarını düşürme baskısı altında yedi petrol şirketi Perşembe günü Biden ile görüşecek.

Ancak Chevron CEO'su Michael Wirth Salı günü petrol endüstrisini eleştirmenin yakıt fiyatlarını düşürmenin yolu olmadığını söyledi.

Wirth, Biden'a hitaben yazdığı bir mektupta, "Bu eylemler, karşılaştığımız zorlukların üstesinden gelmek için faydalı değil," dedi ve Biden'ın endüstrinin çok hassas olduğunu söyleyen bir yanıt vermesine yol açtı.

Enflasyonla ilgili endişelere rağmen, talep hala COVID öncesi seviyelere toparlanma yolunda ve arzın, bu hafta ticaret devi Vitol ve Exxon Mobil Corp tarafından işaret edildiği gibi, talep büyümesinin gerisinde kalması ve piyasayı sıkı tutması bekleniyor.

Enerji danışmanlığı OANDA analisti Jeffrey Halley bir notta, "Bundan sonra, Brent priminin WTI'ye göre genişlemesi daha muhtemel bir sonuç," dedi ve Brent'in uluslararası işlem gören bir kriter olduğunu ve gerçek dünyada arzın kısıtlı kaldığını da sözlerine ekledi.

21 Haziran Salı günü yayınlanan en son hükümet verilerine göre, ABD petrol arıtma kapasitesi 2021'de fabrikaların kapanmalarının benzin ve dizel üretme kapasitelerini yontmaya devam etmesiyle düştü.

Resmi veriler, 2020'deki 800.000 varillik düşüşün üzerine geçen yıl günde 125.790 varillik (bpd) bir kapasite düşüşü gösterdi.