Başbakan yardımcısı, Çin'in tedarik zincirlerinin istikrara kavuşturulması gerektiğini söyledi

Yazılar 20 Nis 2022

Resmi Xinhua haber ajansının aktardığına göre, Başbakan Yardımcısı Liu He, Çin'in tedarik zincirlerinin COVID-19 salgınları sırasında yerel yönetimlerin kilit şirketlerin işe geri dönmesine yardımcı olmasıyla istikrara kavuşturulması gerektiğini söyledi.

Büyüyen COVID-19 alevlenmeleri Çin'in lojistik zincirlerini hırpalıyor, otoyolları ve limanları tıkıyor, işçileri mahsur bırakıyor ve sayısız fabrikayı kapatıyor. Kesintiler şimdiden küresel tedarik zincirlerine yayılıyor.

Pazartesi günkü veriler, Mart ekonomik faaliyetinde önemli bir yavaşlama gösterdi ve analistler, sert karantinalar devam ettikçe Nisan'ın muhtemelen daha kötü olacağını söylüyor.

Xinhua Pazartesi günü yaptığı açıklamada, yetkililerin sürücüler için trafik izinlerinin ülke genelinde tanınmasını sağlaması gerektiğini ve ulaşımın sürücülerin COVID-19 test sonuçlarını beklemek gerekçesiyle sınırlandırılmaması gerektiğini söyledi.

"Önemli bölgelerdeki önemli sorunları tek tek çözmeliyiz," diyen Liu, hükümetin kesintilerden kurtulmak için yardıma ihtiyaç duyan kilit sanayi firmalarından oluşan bir "beyaz liste" oluşturacağını da sözlerine ekledi.

Sanayi ve Bilgi Teknolojileri Bakanlığı, Cuma günü geç saatlerde yaptığı açıklamada, kilitli Şanghay'da yarı iletken, otomobil ve tıp sektörü üreten 666 şirketle çalışacağını söyledi.