BAKKT BTC VADELİ İŞLEMLERİ REKORDAN REKORA KOŞUYOR

haber 29 Kas 2019

Büyük bir kripto para platformu olan Bakkt, 5.671 Bitcoin (42,5 milyon dolar) işlem hacmine sahip olduğunu duyurdu:

BAKKT NEDİR?


Bakkt, kurumsal yatırımcılara ve Starbucks, Microsoft gibi şirketlere yönelik kripto varlıklarının alımı, satımı ve depolanması için düzenlenmiş bir platformdur. Bakkt'ın diğer platformlardan en büyük farkı kurucuları ve destekçileridir. Platform, Intercontinental Exchange (ICE) tarafından kurulmuştur. Söz konusu kişiler aynı zamanda en büyük borsalardan biri olan New York Borsası'ndan (NYSE) da sorumludur. Bu da NYSE'nin piyasa altyapısının Bakkt'a da uygulanacağı anlamına geliyor.

Kaynak: hackernoon.com

İlk etapta günlük ve aylık fiziksel BTC vadeli işlemlerini sağlamayı planlarken gelecekte daha fazla hizmet sağlamak istediklerini söylüyorlar. Bakkt kripto değişimi, ABD Emtia Vadeli İşlemler Ticaret Komisyonu (Commodity Futures Trading Commission - CFTC) düzenlemelerine uygun çalışır. Ayrıca AML ve KYC kurallarına ve federal raporlama standartlarına da uyar.

BAKKT İŞLEM HACİMLERİ NASIL?

Çarşamba günkü işlem hacmi %109 artış  gösterdi.

Aslında dolara karşı değer kaybı yaşayan BTC ile Bakkt'a gösterilen bu yoğun ilgi çelişkili görünüyor. Fakat VanEck yöneticisi bu konuyla ilgili şunu söyledi: "Likidite sıkışması satış baskısını artırmış olabilir".

Kaynak: bitcoin.es

Kripto borsa Binance'in güncel bir raporuna göre kurumsal yatırımcıların %90'ından fazlasının tercihi sahip oldukları kripto varlıkları güvenilir buldukları bir diğer 3.taraflarda saklamak.

Hacimler Çarşamba günü yaklaşık 37.45 milyon doları aştı ve yaklaşık olarak 19.96 milyon dolara yükseldi. Bakkt'ın aylık bitcoin vadeli işlemlerinin toplam hacmi 23 Eylül'de piyasaya sürüldüğünden bu yana 269.64 milyon dolar (33.036 BTC) seviyesinde. Son 48 işlem gününde ise 5.62 milyon dolar (688.25 BTC) olmuştu.

Kaynak: finance.yahoo.com

Ekim ayında Bakkt, CFTC'den onay bekleyen bir likidite teşvik programını başlattı. Kıtalararası kripto para değişimi destekleyen girişim, Aralık ayında bitcoin'e bağlı bir başka piyasayı da bünyesine katmak istediğini açıkladı.

Kaynak:

finance.yahoo.com