Ayı Piyasası Rallisi Nedir?

Yazılar 6 Haz 2022

Ayı piyasası rallisi, uzun vadeli bir ayı piyasası düşüşünün ortasında hisse fiyatlarında keskin, kısa vadeli bir toparlanma anlamına gelir. Ayı piyasası rallileri, yanlışlıkla uzun bir gerilemenin sonunu işaret ettiklerine inanan yatırımcılar için tehlikelidir. Birincil düşüş eğilimi kendini yeniden ortaya koyarken, bir ayı piyasası rallisi sırasında satın alanların hayal kırıklığı, fiyatları yeni düşük seviyelere çekmeye yardımcı oluyor.

Ayı piyasası rallileri aynı zamanda ölü kedi sıçraması veya enayi rallisi olarak da bilinir.

Ayı piyasası, genellikle borsada %20 veya daha fazla düşüş olarak tanımlanır. Gerileme sırasında bir noktada, düzenli bir geri çekilme tipik olarak yüksek hacimli panik satışına dönüşür. Pazarlık avcıları, en azından kısa vadeli bir piyasa dibi anlamına gelen teslimiyetin yakın olduğuna ikna olurlar.

İlginizi Çekebilir: Boğa ve Ayı Piyasasına Dair Her Şey

Bu riske toleranslı alıcılar, yeni düşük seviyelerden çıkan riskten kaçınan satıcılardan hisse satın aldıkça, genellikle birkaç günden birkaç aya kadar süren bir rahatlama rallisi gelir.

Ayı piyasasında olduğu gibi, ayı piyasası rallisinin resmi bir tanımı yoktur. Bir görüş, bunu %5 veya daha fazla bir toparlanma olarak görür ve ardından sonunda yeni düşük seviyelere geri döner.

1901 ile 2015 arasındaki her ayı piyasası, en az bir %5 ralli yarattı. %10 veya daha fazla olan ralliler, bu süre boyunca 21 ayı piyasasının üçte ikisini kesintiye uğrattı.

Geçmişteki en derin ayı piyasaları, en büyük ayı piyasası rallilerini üretti. 1929'daki Borsa Çöküşü'nün ardından, Dow Jones Sanayi Ortalaması Kasım ortasından 1930 Nisan ortasına kadar %48 toparlanmaya devam etti. 1932'de, ayı piyasası dibe vurduğunda Dow %86 düştü.

2000-2001'deki Dotcom Çöküşü, Nasdaq'ın en az %30'luk dört kazanç ve bir %56'lık ilerleme dahil olmak üzere en az %18'lik sekiz ayı piyasası rallisi yaptığını gördü ve bunların tümü nihayetinde geçiciydi.

Nasdaq Bileşik Endeksi 19 Kasım 2021 ile 11 Mayıs 2022 arasında %29 düştü. Mart ortasında, Nasdaq önceki yılın en yüksek seviyesinden %22 düşerken, iki haftalık bir ayı piyasası rallisi gerçekleştirerek %16 yükseldi.

Ayı piyasası rallisinin zirvesine yakın bir yerde, Bank of America hisse senedi stratejistleri de dahil olmak üzere piyasa analistleri, rahatlama kazanımlarının yükselen faiz oranları gibi bozulan yatırım temelleriyle uyumlu olmadığı konusunda uyardılar. Nasdaq dört hafta sonra yeni dipler gördü.

Ayı piyasası olarak nitelendirilecek kadar büyük düşüşler, nihai neden bir konut piyasası çöküşü, bir salgın veya sadece bir durgunluk olsun, genellikle bozulan temellerin bir sonucu olarak gerçekleşir.

Ayı piyasaları uzama eğiliminde olduğundan, düşüşe neden olan temel faktörleri değiştirmeden piyasanın kaderini geçici olarak iyileştiren çoklu satış tükenmeleri yaratabilirler.

Temellere odaklanmaya devam eden yatırımcılar, bir sonraki boğa piyasasının yakın olduğunu varsaymadan ve bunun yerine ayı döndüğünde ağır bir bedel ödemeden ayı piyasası rallilerini bekleyebilir ve hatta bundan kar edebilirler.