AVUSTRALYA KRİPTO PARALAR KONUSUNDA ŞÜPHELİ

haber 10 Oca 2020

Avustralya Merkez Bankası (RBA), Libra ve Merkez Bankası Dijital Para Birimleri (CBDC'ler) de dahil olmak üzere kripto para birimlerinin parasal sistemde uygulanabilir çözümler sunup sunmadığı konusunda şüphe duyduğunu belirtti.

Noelden hemen önce Select Committee on Financial Technology and Regulatory Technology'de yapılan bir sunumda, RBA yetkilileri kripto para birimlerinin şu andaki ve gelecekteki özellikleriyle dolaşımdaki yerel para biriminin yerine geçip geçemeyeceği konusunda şüpheli olduklarını ve yerel paranın daha güçlü olduğunu dile getirdiler.

Avustralya ve Ödeme Sistemleri


Libra ve CBDC gibi yeni girişimler finansal durumları destekleme kapasitesine sahip olsa da, bankanın mevcut değerlendirmelerinin ve fintech alanında yapacağı çalışma ve yeniliklerin kripto paraların sunduğu çözümleri gereksiz kılacağı söyleniyor.

"Avustralya'da, özellikle yurtiçi ödemeler olmak üzere tüm yasal gereklilikleri ve finansal çözümleri yerine getirseler bile küresel stablecoin'ler için içerde güçlü bir talep olup olmayacağı oldukça belirsizdir. Avustralya'da bulunan NPP [Yeni Ödeme Platformu] gibi bir dizi düşük maliyetli ve verimli gerçek zamanlı ödeme yöntemleri zaten iyi hizmet veriyor."

2018 yılında Avustralya Merkez Bankası, ülkedeki ödeme sistemleri için kullanılmak üzere yeni teknolojilerin değerlendirmesi adına bir şirket içi araştırma ekibi kurmuştu. Buna, ekibin özel bir ethereum ağında tokenlerin ticari bankalarla para alışverişi konusunda verimlilik sağlayıp sağlamadığını daha iyi anlamak için oluşturulan merkez bankası dijital para birimleri de dahildi.

CBDC'ler Christine Lagarde ve Mark Carney dahil olmak üzere bazı merkez bankacılarının desteğini gördü. Çin Merkez Bankası (PBOC) ise kendi "dijital yuan" para birimini çıkartmaya hazırlanıyor.

Ancak RBA, dijital Avustralya dolarının, özellikle perakende kullanım için mevcut finansal sistemde gereksiz bir bozulma yaratacağına inanıyor. Banka, aynı zamanda CBDC'nin Avustralya fintech sektöründe büyümeyi teşvik etmek için etkisiz ya da çok az etkiye sahip bir çözüm olacağını belirterek Ernst & Young tarafından yapılan araştırmaya da atıfta bulunuyor.

Yıllar boyunca yerel para birimini destekleyen RBA, kripto para birimlerinin geleceği konusunda pek ikna olmayacak gibi görünüyor. Bunun sebebi olarak ise dijital para birimlerinin Avustralya'da ödeme aracı olarak pek de kullanılmaması gösteriliyor. Kripto paraların ödeme yöntemi olarak kullanılmasıyla ilgili detaylı bilgi almak için buraya tıklayabilirsiniz.

Avustralya, geleneksel para birimlerine bağlılar ve dijital yeniliklere büyük bir şüpheyle bakıyorlar. Onları şüpheye düşüren şey ise kripto paraların gerçekten işe yarayıp yaramadığı sorusu.


Siz neler düşünüyorsunuz? Sizce kripto paralar bir gün geleneksel varlıkların yerini alabilir mi? Yorumlarda bizimle paylaşın.


Kaynak:
https://www.coindesk.com/australians-wont-use-libra-believes-central-bank