AVRUPA W TİPİ RESESYONLA KARŞI KARŞIYA

Yazılar 24 Eyl 2020

Avrupa, koronavirüs vaka sayılarının tekrar yükselmesiyle birlikte çift dipli (W tipi) resesyonla karşı karşıya kaldı.

Ekonomistler, 2020'nin ikinci yarısında ekonomide bir toparlanma öngörüyorlardı. Fakat koronavirüs vaka sayılarının artmasıyla tahminlerini tekrar gözden geçirmeye başladılar. Avrupa'daki pek çok hükümet, vaka sayılarında ciddi artışlar olduğunu ve yeni kısıtlamaların getirilebileceğini söylüyor.

Resesyon tipleriyle ilgili detaylı bilgi için: Covid19 Sonrası Ekonomilerde V Tipi Toparlanma Görebilir Miyiz?

Avrupa'da Koronavirüs Paniği

Avrupa şu anda, bölge ekonomisine ciddi zarar verebilecek ikinci bir koronavirüs dalgasıyla boğuşuyor. Bazı ülkelerde bar ve restoranların erken kapatılması, işçilerin evde kalması için çağrı yapıldığı öğrenildi. İngiltere'de bir süre önce bu tip önlemler alınmaya başlanmıştı.

Euro bölgesi, koronavirüsün yayılmasını kontrol altına almak için alınan ciddi önlemlerinin etkisiyle 2020'nin ikinci çeyreğinde %11,8 oranında düşüş gördü.

Ekonomistler, dördüncü çeyrekte ciddi daralma öngörüyorlar. İspanya ve Fransa gibi ülkelerde ciddi kısıtlamalar uygulanması bekleniyor. 22 Eylül itibariyle, Avrupa'da İspanya ve Fransa'da 2,9 milyon doğrulanmış enfeksiyon olduğu açıklandı ve günlük vaka sayısı da 10.000'in üzerinde.

Bu haftaki veriler, euro bölgesi PMI (satın alma yöneticileri endeksi), sadece 50.1'de kaldı. Bu son veri, bölgedeki ekonomik aktivitede üç ayın en düşük seviyesine işaret ediyor. Ekonomiye dair endişeler, Avrupa hisse senetlerini bu hafta başlarında satış baskısı altına aldı. Kısıtlamaların artmasıyla ilk önce hizmet sektörünün etkileneceği ve çalışma faaliyetlerinin yavaşlayacağı söylendi.

İngiltere'de Son Durum

İngiltere PMI Eylül ayında 55.7'de geldi. Bu üç ayın en düşük seviyesiydi ve ekonomik toparlanmanın ivme kaybetmeye başladığını vurgulandı. İngiltere'deki uzmanlar, Ekim ortasına kadar günde 50.000 yeni vaka olabileceğini açıkladı.

JPMorgan Asset Management küresel pazar stratejisti Ambrose Crofton, "Daha yüksek enfeksiyonların hizmetler sektörünün iyileşmesini engelleyeceği ve İngiltere için zorlu bir yol çizeceği bir kez daha apaçık görünüyor" dedi.

Güncel Euro ve GBP Fiyatı

Euro:

GBP:


Kaynak: CNBC