Avrupa Merkez Bankası Finansal İstikrar İçin Konut Fiyatlarının Oluşturduğu Riskin Çok Yüksek Olduğunu Vurguladı!

Yazılar 26 Kas 2021


Euro Bölge’sine ilişkin 6 ayılık raporunu yayınlayan Avrupa Merkez Bankası raporda konut fiyatlarındaki sert yükselişe vurgu yaptı.


Küresel çapta pandeminin azalan etkisi ile birlikte ekonomik toparlanmanın gerçekleşmesiyle birlikte her ne kadar kısa vadeli riskler azalmış olsa da orta ve uzun vadeli risklerin hala yüksek olduğunu vurgulayan Avrupa Merkez Bankası özellikle reel ekonomide ve finans sektöründe kısa vadede tablonun olumlu olduğunu belirtti.


Raporda AMB yüksek riskli tahvillerde ve her geçen gün popülerliği artan kripto varlıklardaki hareketliliğe küresel çapta etkili olan enflasyon ve buna bağlı faiz artırımlarının da eklenmesiyle konut piyasaları üzerinde bir baskının oluştuğunu ve bunun uzun vadede kırılgan ve riskli bir yapıya dönüşebileceği uyarısında bulundu.


“Endişeler özellikle kredi, varlık ve konut piyasalarındaki yüksek fiyat hareketliliği yanı sıra Kovid-19 salgını ardından kurumsal ve kamu sektörlerindeki yüksek borç seviyeleri ile ilgili.”


Rapordaki veriler ışığında 2005’ten bu yana konut piyasalarında en yüksek artışın gerçekleştiği ve bunun piyasa için endişe edici olduğu belirtildi.


Euro Bölgesi’nde bildiğimiz gibi faiz oranları hala düşük seviyelerde ve bu finansal kuruluşlar üzerinde baskı oluşturmakta. Dijital dönüşüm ve yeşil ekonomi fikrinin küresel çapta hız kazanması ile birlikte buna adapte olmak ve süreci yönetmek isteyen bankalar için durum uzun vadede kötüye gidebilir.


Raporda AMB Başkan Yardımcısı Luis de Guintos, Euro bölgesindeki son ekonomik toparlanmanın, ekonomik faaliyetlerde sıkıntı ve artan kredi riskine ilişkin endişeleri hafiflettiğini belirterek, “Küresel tedarik zinciri baskıları ve artan enerji fiyatları, toparlanmanın gücüne ve enflasyon görünümüne yeni zorluklar getirirken, dünyanın birçok bölgesinde aşılamadaki ilerleme yavaş kaldığı için Kovid-19 salgınından kaynaklanan riskler tamamen ortadan kalkmadı.” ifadelerini kullandı.