ASYA PİYASALARI KARIŞTI

haber 21 Eki 2019

Asya piyasaları Brexit’teki yeni belirsizlikler sebebiyle pazartesi günü karıştı.

Asya Pasifik piyasaları pazartesi günü karışık işlem gördü. Sebebi ise Brexit'le ilgili hafta sonu boyunca yaşanan gelişmelerdi. Birleşik Krallık’ın Avrupa Birliği’nden çıkması konusunda oylama işlemlerinde görülen erteleme küresel piyasalarda daha fazla belirsizlik yarattı.


Başbakan Johnson, Brüksel’den oylamanın 31 Ekim tarihine kadar uzatılmasını istemek zorunda kaldı. Fakat AB liderlerinin bu teklifi kabul etme şartı bulunmuyor.

Japonya'da Nikkei 225 %0.23, Topix endeksi %0.41 arttı. Avustralya’daki ASX 200 %0.1 oranında düştü.

Çin hisse senetleri: Şangay kompozit %0.51, Shenzhen kompozit %0.52 düşüş gösterdi ve Shenzhen component %0.11 değer kaybetti. Hong Kong’da, Hang Seng endeksi % 0.17 oranında arttı.

Genel olarak, MSCI’nin Japonya dışındaki en geniş Asya hisseleri endeksi % 0.19 arttı.

Kaynak: cnbc.com


BREXIT GECİKMESİ


İngiltere Başbakanı Boris Johnson, yeni Brexit anlaşmasında parlamentodaki bir grup politikacı tarafından engellendi.

Bu hafta, İngiliz hükümeti Para Çekme Sözleşmesi'ni (Withdrawal Agreement Bill) sunacak. Milletvekillerinin belirleyici bir oy kullanması büyük olasılıkla bu hafta içinde yapılacak.

Avustralya Commonwealth Bank'taki stratejistler, İngiliz sterlininde bir süre volatilite görülebileceğini ve anlaşmasız Brexit ihtimalinin zayıf olduğunu belirttiler.

İngiliz sterlini 1.2873 dolardan yükselerek 1.2916 dolar seviyesinde işlem görüyor.


ABD-ÇİN TİCARET SAVAŞI


Çin Başbakan Yardımcısı Liu He’ye göre, ABD ve Çin’in ticaret görüşmelerinde önemli gelişmeler kaydettiğini söyledi. Bu ayın başlarında kısmi bir ticaret anlaşmasına vardıktan sonra, Pekin ve Washington yazılı bir anlaşma yapmak için çalışma içindeler.

Çin, geçtiğimiz hafta ekonomisinin üçüncü çeyrekte yıllık %6 oranında büyüdüğünü açıklamıştı. Bu oran Çin'in yaklaşık son 30 yıldaki en düşük GSYİH seviyesi.

DİĞER PİYASALAR


ABD dolar endeksi (DXY), 97.400'lerden düşerek 97.340 seviyesinde işlem görüyor.

Güvenli liman olarak kabul edilen Japon Yeni, dolar başına 108,49 seviyesinde işlem gördü. Avustralya doları ise 0,6863 dolar seviyesinde.

Petrol fiyatları pazartesi sabahı Asya saatlerinde azalışa geçti. ABD ham petrolü varil başına %0.22 düşüşle 53.66 dolar seviyesindeyken Brent petrol %0.34 düşüşle 59.22 dolar seviyesine geriledi.

Kaynak:

www.cnbc.com