APPLE ve GOOGLE ARASINDAKİ REKABET ARTTI

haber 23 Haz 2020

Apple ve Google arasındaki rekabet koronavirüs pandemisinde biraz daha kızıştı. Apple; kendi harita uygulaması, yeni sistem ve tarayıcı güncellemeleriyle Google'ın ürünlerine üstünlük sağlamak için harekete geçti. Peki kullanıcılar Google uygulamalarını bırakabilecek mi?

Apple Haritalar Uygulaması Google'a Karşı


Apple, yıllardır kullanıcıların Google Haritalar'dan vazgeçip Apple Haritalar'ı kullanması için büyük çaba gösteriyor, ancak Google güçlü üstünlüğü korumayı sürdürdü.

2012 yılında Apple Maps çıktığında uygulamada bazı problemler olduğu görülmüş ve kullanıcılar tarafından tercih edilmemişti. Fakat 8 yılda çok şey değişti ve Apple uygulamayı güncelledi. 22 Haziran Pazartesi günü bir etkinlikte tanıtılan Apple Maps, birçok yeni özelliğe sahip. Bu özelliklerden birisi elektrikli araçlara entegre şekilde kullanılabilmesi. Ayrıca gidiş rotası üzerindeki elektrikli araç şarj istasyonları da görülebiliyor.

Apple Maps

Fakat her şeyden önce "gizlilik" konusu ön plandaydı. Apple yazılım mühendisi Craig Federighi, yeni haritalar uygulamasını “gizliliğinizi korurken dünyayı keşfetmenin en iyi yolu” olarak nitelendirdi. Apple, yaptığı güncellemeler ve yeniliklerle Google ve Facebook'tan farklı olmak istediğini açıkladı.

Apple'ın Yeni Güncellemeleri


Apple yeni macOS ve iPad OS güncellemelerini duyurdu. Yeni iOS ve macOS'un birçok yönünde gizlilik biraz daha iyi düzeyde. Güncellemede tasarım açısından şekillerin, simgelerin çoğunun yeniden düzenlendiği ve bazı değişiklikler yapıldığı gösterildi. Tasarımın güzel ve daha kullanıcı dostu olduğu görülüyor olsa da asıl değişiklikler Safari, Mail ve Mesajlar uygulamalarına geldiği gözlemlendi.

Apple, yeni Safari tarayıcısının Google Chrome'dan %50 daha hızlı olduğunu ve gizlilik konusunda hassas olan kişiler için izleyicileri (trackers) gösteren ve kullanıcı verilerini korumaya yardımcı olacak yeni bir özellik paketine sahip olduğunu söyledi.  Yani Safari, web sitelerinin kullanıcıları nasıl izlediği konusunda şeffaflık sağlıyor. Bu özelliğiyle Apple, kullanıcıların Google Chrome'u kullanmayı bırakmaya ikna etmeyi umuyor.

Yayımlanan yeni güncellemeler, Apple kullanıcıları için inanılmaz, havaya uçurtacak şeyler gibi görünmeyebilir. Ancak artan iyileştirmelerle birlikte cihazların daha kullanıcı dostu haline gelmesi, gizlilik ilkesinin ön planda olması ve yeni ürün geçişlerindeki verimliliğin sağlanması gibi önemli adımlarda bu güncellemelerin çok büyük faydaları olacaktır.

Peki iki dev şirketin hisse senetleri ne durumda? Grafiklere bakalım:

Apple ve Google Hisseleri

Apple (Nasdaq):

Business Insider - Apple 1 yıllık grafik

Google (Nasdaq):

Business Insider - Google 1 yıllık grafik

Nasdaq Endeksi ile ilgili detaylı inceleme için buraya tıklayabilirsiniz.

Siz bu rekabette hangi taraftasınız? Apple mı daha iyi Google mı? Yorumlarda bizimle paylaşın.


Bizi sosyal medya hesaplarımızdan takip edin!

Twitter + Facebook + Instagram


Kaynak: Yahoo Finance