APPLE DA KORONAVİRÜSTEN ETKİLENDİ

haber 18 Şub 2020

Apple da nihayet yatırımcılarını koronavirüs konusundaki endişelere kaptırdı. Teknoloji devi Pazartesi günü yaptığı açıklamada, üç aylık gelirin Çin'deki arz ve talep sorunları nedeniyle 67 milyar $ 'dan 63 milyar $' a gerileyebileceği konusunda uyardı.

Apple, koronavirüs salgınından kaynaklanan piyasa dalgalanmalarının etkilerini artık daha belirgin bir şekilde hissedeceklerini söyledi.

Koronavirüs iPhone Üretimini Yavaşlattı


Apple’ın Çin'deki mağazaları kapalı. Üçüncü taraf satıcılar ve çevrimiçi satışlar yeterli ölçüde destek sağlayamadı. Teknoloji devi Apple'ın imalat ortaklarının virüs merkez üssü olan Hubei eyaletinde hiçbir fabrikası olmasa da, şirket ülkenin başka yerlerindeki faaliyetlerin tahmin ettiklerinden çok daha yavaş bir şekilde artış gösterdiğini söyledi.

Böylesine bir yavaşlama Apple'ı birçok şirketten daha fazla etkileyebilir. Çinli müşteriler, şirketin gelirlerinin yaklaşık beşte birinin oluşturuyor. Çin'deki Foxconn şirketi (Apple ile ortaklar) ise iPhone ürünlerini bir araya getiriyor. Bununla birlikte, Çin'deki birçok işçi evlerinde sıkışıp kaldığı için şirketin üretim faaliyetlerine devam etmesi de zorlaştı. Ürünlerin içinde bulunan en ufak bir bileşenin bile eksik olması, fabrikanın tamamen üretimi durdurmasına sebep olabilir. Çin, virüsün ticaret üzerinde ciddi etkileri olabileceği konusunda uyarmıştı. Bu nedenle Apple'ın işi zor.

Çin'deki Üretim Her Şeyi Etkiliyor


Vitaminlerden arabalara kadar her şey, ara bileşenlerin baskın üreticisi olan Çin'den gelen malzemelere ve parçalara bağlıdır. Örneğin Nintendo, geçtiğimiz günlerde Çin'deki fabrika kapanmaları nedeniyle istediği kadar ürün üretemeyeceğini açıkladı ve fabrikalarını Çin dışına taşımaya başladı.

Video oyunlarından daha endişe verici olan şey ise ilaçlar. Çin birçok ilacın en büyük üreticisidir ve ilaç üretimi yapmak konusundaki tek kimyasal tedarikçidir. ABD'deki 5 antibiyotikten 4ü Çin'den geliyor. İşin kötü tarafı ise Çin'de bulunan ilaç ve kimyasal üretim fabrikalarının çoğunun koronavirüsün ortaya çıktığı Wuhan eyaletinde bulunuyor olması.

Kurumsal uyarılara rağmen S&P 500 bu yıl yaklaşık %5 oranında daha fazla işlem gördü.

Çin borsa endeksleri de virüs haberlerinin ilk şokundan bu yana toparlanma göstermeye başladı.

Apple’ın ABD'deki tatil nedeniyle gerçekleşen piyasa kapanışının ardından yaptığı açıklama sonrası Avustralya’nın teknoloji endeksi %3 düştü. Bu düşüş, 1.4 trilyon dolarlık bir şirketin alarm verdiğini gösteren ilk işaret olabilir.


Kaynak:
https://www.reuters.com/article/us-china-virus-apple-breakingviews/breakingviews-apple-jars-investors-into-coronavirus-realities-idUSKBN20C09E