Anketlere Göre Fed, Temmuz'da 75 baz puan, Eylül'de 50 Baz Puan Faiz Artıracak

Yazılar 23 Haz 2022

Reuters anketine katılan ekonomistlere göre ABD Merkez Bankası (Fed) Temmuz ayında 75 baz puanlık bir faiz artırımı daha yapacak, bunu Eylül ayında 50 puanlık bir artış izleyecek ve en erken Kasım ayına kadar 25 puanlık artışlara geri dönmeyecek.

Geçen hafta Fed, federal fon oranını 75 baz puan artırarak 1994'ten bu yana en yüksek oranlı artışını gerçekleştirdi.

Fed Başkanı Jerome Powell'ın yılda iki kez Kongre'ye sunacağı para politikası açıklamasının bir parçası olarak Senato Bankacılık Komitesi'nin önüne çıkmasından önce 22 Haziran Çarşamba günü yayınlanan en son anket sonuçları, ivmenin hala ABD merkez bankasının artan durgunluk endişelerine ve finansal piyasalardaki sert satışlara rağmen daha az değil, daha fazlasını yapmasının gerisinde olduğunu gösteriyor. Tahvil getirileri keskin bir şekilde yükseldi ve büyük Wall Street hisse senedi endeksleri şimdiden, zirvelerinden %20 düşüş olarak tanımlanan bir ayı piyasasında işlem görüyor.

17-21 Haziran'da Reuters anketinde, ekonomistlerin yaklaşık dörtte üçü, 91 ekonominin 67'si, Temmuz ayında ABD'de 75 baz puanlık bir faiz artırımı daha bekliyordu. Bu, federal fon oranını %2,25-2,50 aralığına, kabaca Fed'in ekonominin ne teşvik ne de kısıtlanmadığını tahmin ettiği nötr seviyeye götürecektir.

Güçlü bir çoğunluk, merkez bankasının Eylül ayında politika faizini 50 baz puan daha artırmasını beklerken, Kasım ayında 25 veya 50 baz puan artırılıp artırılmayacağı konusunda görüş ayrılığı daha fazla. Çoğunluk, Fed'in Aralık toplantısında faiz oranlarını 25 baz puan artırmasını bekliyor.

Bu, federal fon oranını bu yılın sonuna kadar %3,25-3,50 aralığına, sadece iki hafta önce yayınlanan bir ankette düşünülenden 75 baz puan daha yüksek bir seviyeye çıkaracaktır.

Powell geçen hafta, mevcut sıkılaştırma döngüsünde bir duraklamanın ancak şu anda sadece birkaç hafta önce düşünülenden daha uzak bir ihtimal gibi görünen enflasyonda anlamlı bir düşüşün ardından mümkün olabileceğinin sinyallerini verdi.

Rabobank kıdemli ABD stratejisti Philip Marey, "Fed, enflasyon sorununu hâlâ hafife aldığından, ücret-fiyat sarmalının başladığının farkında değil, faiz oranlarını şimdi beklediklerinden daha hızlı yükseltmek zorunda kalacaklarını umuyoruz. Maalesef, yürüyüş yolunu da bir durgunluk izleyecek.” dedi.

Kendi tahminlerine ve ayrı bir Reuters anketine göre, enflasyon en az 2025 yılına kadar Fed'in %2 hedefinin üzerinde kalacak.

Fed'in Kasım ayında 25 baz puanlık faiz artırımlarına gerilemesi beklense de, %40 civarında önemli bir azınlık o ayki toplantıda 50 baz puanlık bir artış bekliyor. Sadece bir avuç kişi, Fed'in bu yıl bir noktada faiz artırımlarına ara vereceğini söyledi.

Yorumların yaklaşık dörtte üçü, 91 yorumun 68'i, Fed'in politika yapıcıların tahminlerini gösteren kendi "nokta grafiği" ile uyumlu olarak, yıl sonu oranını %3,25-3,50 veya daha yüksek olarak öngördü.

Fed'in ABD işsizlik oranı tahminlerini önemli ölçüde yükselttiği ve ekonomik büyümenin trendin altında ortalama olarak tahmin edildiği ekonomik tahminlerinde yansıtıldığı gibi, agresif faiz artırımları kendi risklerini de beraberinde getiriyor.

Anket, gelecek yılın ilk çeyreğinde sadece 25 baz puanlık bir artış öngördü ve federal fon oranını olası son oran olan %3,50-3,75'e itti.

Daha küçük bir örneklemden alınan medyan tahmine göre, Fed'in 2023'ün ikinci ve üçüncü çeyreğinde duraklaması ve gelecek yılın son çeyreğinde 25 baz puan faiz indirimi yapması bekleniyordu. Ancak, 2023'ün sonunda federal fon oranının nerede olacağına dair tahminler %2,50-2,75 ile %4,25-4,50 arasında değişiyor ve yüksek belirsizliğin altını çiziyor.

Powell'ın Fed'in bir resesyon başlatmaya çalışmadığını söylemesine rağmen, bazı kesimler ya bu yıl gibi erken bir tarihte bir resesyon tahmininde bulunmaya başladı ya da resesyon çağrılarını öne sürdü.