AMERICAN EXPRESS ARTIK ÇİN'DE

haber 15 Haz 2020

Çin, yıllardır süren yabancı kredi kartı şirketlerine olan yasağı kaldırdı ve American Express'in Çin'de çalışmasına izin verdi.

Çin, finans sektörünü American Express'e (AmEx) açtı. Bu yönüyle AmEx Çin'de iş yapan ilk yabancı kredi kartı şirketi oldu. Warren Buffett ise bu anlaşmayla birlikte kar eden önemli kişiler arasına girdi.

American Express (AmEx) Nedir?

American Express Company (NYSE: AXP); Amex, AmEx veya Amexco şeklinde bilinen dünya çapında işlem gören bir kredi kartı ve turizm şirketidir. ABD'nin New York eyaletinde merkezi bulunan şirket, dünyadaki en büyük şirketlerin kullandığı American Express kredi kartları ve turizm seyahat çekleri ile bilinir. American Express, Visa ve Mastercard'ın ardından dünyanın en büyük üçüncü kredi kartı şirketidir.

American Express kredi kartı, ülkemizde 1996 yılına kadar Egebank, 1996 - 2006 yılları arasında Akbank tarafından veriliyordu. 2006 yılından itibaren ise Garanti Bankası tarafından tüketicilere sunulmaktadır.

Çin'deki İlk Yabancı Şirket AmEx


American Express (NYSE: AXP), Çin'de çalışan ilk yabancı kredi kartı şirketi olacak. Çin'de yapılan mobil işlemler 2018'de 27 trilyon doları aştı. Buna diğer çevrim içi/çevrim dışı ödemeler ve diğer finansal hizmetler dahil değildir. Söz konusu anlaşma, Trump/Beyaz Saray tarafından müzakere edilen ABD-Çin ticaret anlaşması sonrasına gerçekleşti. Bu anlaşma da özellikle Warren Buffett'e çok para kazandıracak.

Çin Merkez Bankası, AmEx'in Çin'de çalışabilmesi için gerekli olan lisansa son onayı verdi. Çin'de daha önce hiçbir yabancı kredi kartı şirketinin çalışmasına izin verilmemişti. Bu nedenle, Çin'deki yabancı kart hizmetleri üzerindeki kısıtlamaların hafifletilmesi; Trump dış politikasının, ABD-Çin ilişkilerinin ve küreselleşmenin önemli bir kilometre taşını temsil ediyor. Ticaretin önündeki engelleri kaldırmak ve iş yapmak için atılan adımlar, iki büyük güç arasındaki gerginliğe rağmen bir ilerleme göstergesi olmayı sürdürüyor.

AmEx onayı, Trump Ticaret Savaşı'nın bir nevi ganimetini temsil ediyor.
ABD-Çin 1. faz ticaret anlaşmasının en önemli maddelerinden birisi ABD finansal hizmet şirketlerinin Çin'e girişine izin vermek ve Çinli tüketicilere ulaşabilmekti.

Çin'in finans sektörü; American Express, Visa (NYSE: V), Mastercard (NYSE: MA) ve JP Morgan (NYSE: JPM) için 40 trilyon dolarlık bir pazardır. Bu bankalar ve finans şirketleri ise Çin hükümetinin izin vermesini sağlamak ve ülkede yer edinebilmek için uzun yıllardır çalışıyorlar.

AmEx Çin'in Finansal Sektörünü Değiştirebilir Mi?


Amerikan finansal sektörünün Çin'e doğru genişlemesi, Çin'deki finansal sistemleri Amerikan tarzı tüketici kredisi ekonomisine dönüştürerek yeniden inşa edebilir. Çin’de bulunan 8,5 milyar banka kartının %90'ı banka (debit) karttır. ABD kredi ve ödeme hizmetlerinin ülkeye girişiyle birlikte ise bu durum büyük ölçüde değişebilir.

Ancak ABD-Çin ticaret savaşına gölge düşürecek olan en büyük şey Amerikan fintech şirketleri için önü açılan büyük yeni pazarlar olacak. Bu, AmEx hisse senedi ve diğer ödeme şirketlerinin değerini artıracaktır. Yani Warren Buffett’in cebine çok fazla para girecek.

Warren Buffett Bu İşten Nasıl Kazançlı Çıktı?


American Express Çin'de çalışmaya başladığında, Warren Buffett servetinin daha da büyük olduğunu görecek. Berkshire Hathaway başkanı ve CEO'su AmEx hissesinin en büyük hissedarıdır. 1962'de şirketin %5'ini 20 milyon dolar karşılığında satın almıştı ve şu anda değeri 150 milyon $. AmEx'in o dönemdeki finansal maliyeti ve değeri bir hata sebebiyle oldukça düşük görülüyordu. Buffett de bu düşük maliyetin çok saçma olduğunu dile getirmişti. Buffett’in AmEx'teki hissesi şu anda 14 milyar dolar değerinde.

Çinli tüketiciler Amerikan markalarını seviyorlar ve onlar için çok para harcıyorlar. Bu nedenle American Express gibi bir ABD şirketi, Çin'de işlerini büyütmek için muazzam bir fırsata sahip.


Kaynak: CCN