ALTININ GELECEĞİ TEHLİKEDE Mİ?

Yazılar 21 Ara 2020

Önde gelen dijital para birimi Bitcoin ve yüzyıllarca yıldır var olan güvenli liman varlığı altın arasındaki rekabet birçok kişi tarafından bilinmektedir. Bitcoin’in altına rakip olabileceği ve onu tehdit ettiği ise sık sık gündeme gelen bir iddia olarak karşımıza çıkar. Goldman Sachs son raporuyla, Bitcoin’in (BTC) son rallisi ve altının durumunu değerlendirdi.

Bitcoin tüm zamanların en yüksek seviyelerine tırmanırken, kripto para birimi merkezi finans kurumlarının dikkatini çekti. Goldman Sachs Group Inc., piyasa hakkındaki görüşlerini sundu ve BTC‘nin yükselişinin, her iki varlık bir arada var olabileceği için altının konumunu tehdit etmeyeceğini söyledi. Bu yazımızda altın ile Bitcoin arasındaki ilişki ve potansiyel durumları değerlendireceğiz.

Kurumsal Yatırımcılar Altından Kaçıyor mu?

Milyarlarca kurumsal doların altından kaçması gibi Bitcoin de rekor kırdı.

Bunun basit bir tesadüf mü, yoksa kripto ve değerli metaller piyasası üzerinde derin bir etkisi olacak bir yolun başlangıcı mı olduğunu şimdilik bilmek imkansız. Ancak şimdi tartışma dünyanın en büyük dijital para biriminin, bir gün altın ile enflasyondan korunma aracı ve portföy çeşitlendiricisi olarak rekabet edip edemeyeceği konusunda kızışıyor.

Bitcoin ve Altının Kurumsal Yatırımlarda Rekabeti. Kaynak: Bloomberg

JPMorgan Chase & Co.'daki analistlere göre aile şirketleri gibi fonlar, altın borsasında işlem gören fonları dijital para birimi için satıyor. Külçe destekli fonlar 6 Kasım'dan bu yana yaklaşık 5 milyar dolar değerinde düşürdü. Grayscale Bitcoin Trust, kurumsal yatırımcıların tercih ettiği araç olarak, Ağustos ayı başından bu yana dolar bazında iki katına çıktı.

Bitcoin – Ya da- Altın 2.0

Bitcoin milyarderi ikiz kardeşler -Tyler ve Cameron Winklevoss-, asteroit madenciliği teknolojisinin ortaya çıkmasının potansiyel olarak altın kıtlığını azaltabileceğine ve uzun vadede değerini azaltabileceğine inanıyor. Tyler Winklevoss, "Bitcoinler kanatlı altın külçeler gibidir; bu yüzden ben ve benim gibiler, Bitcoin’i ve ağını altın 2.0 olarak görüyorum" diye belirtti.

Bitcoin ve Altın Bir Arada Var Olabilir

Bitcoin’in yaratılmasından bu yana lider kripto para birimi, sınırlı arz gibi bazı ortak özellikler nedeniyle büyük ölçüde altınla karşılaştırıldı. 2020’de çok sayıda geleneksel finans kuruluş da bu rekabete öncülük etti. Çeşitli kurumlar Bitcoin’in “altın 2.0”olduğunu ve onun yerini alabileceğini iddia ederken, Goldman Sachs her iki varlığın aynı anda var olabileceğini savundu.

Bloomberg’in aktardığına göre, New York City merkezli yatırım bankası, BTC’nin son boğa koşusu ve tüm zamanların en yüksek seviyesinin değerli metale zarar vereceği iddiasına itiraz etti. Ancak Goldman, devam eden bir fon ikamesi olduğunu kabul etti:

“Altının reel oranlara ve dolara karşı son zamanlardaki düşük performansı, bazı yatırımcıları Bitcoin’in tercih edilen enflasyondan korunma yöntemi olarak altının yerini alacağı konusunda endişelendirdi. Bazı ikameler meydana gelse de, Bitcoin’in artan popülaritesini, altının statüsüne varoluşsal bir tehdit olarak görmüyoruz.”

Geçmişte BTC’nin değerlerinden açıkça şüphe duyan banka, varlıklı yatırımcıların “şeffaflık sorunları” nedeniyle hala kripto para biriminden kaçınma eğiliminde olduklarını ekledi. Aynı zamanda, “spekülatif perakende yatırımı, Bitcoin’in aşırı riskli bir varlık olarak hareket etmesine neden olur” ifadeleri de kullanıldı.

Kaynak:

https://www.cryptoglobe.com/latest/2020/12/bitcoins-rise-isnt-threatening-gold-goldman-sachs-strategists-say

https://www.bloomberg.com/news/articles/2020-12-01/the-hottest-debate-on-wall-street-is-buying-bitcoin-over-gold

https://africaincmag.com/2020/11/17/endeavour-mining-merges-with-teranga-gold-to-make-it-a-top-10-senior-gold-producer

https://cryptopys.com/2018/12/02/criptotendencia-esta-contratando-personal-en-diferentes-partes-del-mundo

https://ftturkiye.com