ALTININ DOLAR KARŞISINDAKİ MÜCADELESİ SÜRÜYOR

haber 16 Nis 2020

Dolar yükselişe geçince altın fiyatlarında düşüşler oldu. Altındaki kayıplar, perakende satış verileri ve ABD'den gelen üretim verileri dikkate alındığında küresel resesyon korkusunu biraz daha yükseltti.

Altın Fiyatlarında Son Gelişmeler


Koronavirüsle ilgili gelişmeler USD'ye olan talebi ayakta tutabilmesine rağmen aradaki ters ilişki nedeniyle altın fiyatları bu durumdan olumsuz etkilenebilir. Bu nedenle bugün ABD'den gelecek olan İşsizlik verileri fiyatlamalarda kilit rol oynayacaktır. ABD haftalık işsizlik göstergesi son zamanlarda endişe verici seviyelere yükseldi. Bu nedenle riskten kaçınmanın arttığını görebiliriz. Fakat bu durum dolar için pek iyi olmayabilir ve altın son kayıplarını geri kazanabilir.

Spot altın ons başına %0.1 düşüşle 1.714.55 dolara geriledi. Kıymetli metal Çarşamba günü %0.7 düşerek dört seanslık kazanç elde etmişti. ABD altın vadeli işlemleri %0.2 artışla ons başına 1.743.30 dolara çıktı.

Ons Altın Grafiği:

Gram Altın Grafiği:

Phillip Futures'tan Avtar Sandu, çok fazla kâr elde edildiğini ancak genel artış eğiliminin değişmediğini belirtti ve ekledi: “Büyük resme bakarsanız ekonomik verilerin kötü olduğunu görürsünüz. Böyle bir durumda merkez bankaları da bu zayıf ortamın faiz oranlarını kesinlikle düşük tutacaktır”.

Ekonomik Önlemler Altına Yarıyor Mu?


Japonya güven endeksi Nisan ayında son on yılın en düşük seviyesine gelirken, İngiliz perakende harcama verileri karantina önlemlerinin ilk iki haftasında dörtte birinden fazla geriledi. Dünyanın dört bir yanındaki hükümetler ve merkez bankaları, salgınla mücadele eden ekonomiler için daha önce benzeri görülmemiş ekonomik teşvikleri uygulamaya geçirdiler. Düşük faiz oranları, külçe altın tutmanın fırsat maliyetini azaltıyor. Altın ayrıca, çoğu zaman enflasyon ve para birimlerindeki düşüşlere karşı bir riskten korunma (hedge) aracı olarak görüldüğü için merkez bankalarının yaygın uyaranlarından yararlanma eğilimindedir.

ABD perakende satışları Mart ayında rekor bir düşüş yaşadı ve fabrikalardaki üretim 1946'dan bu yana en büyük düşüşü gördü.

ABD perakende satışlarında ve fabrika üretiminde koronavirüs kaynaklı bir düşüşün ve Asya için artan kasvetli ekonomik görünümlerin ardından dünya borsaları düşerken, tahviller ve dolar büyük kazançlar elde etti. Yatırımcıların altın iştahını gösteren gösterge, dünyanın en büyük altın destekli borsa yatırım fonu SPDR Gold Trust Çarşamba günü %0.4 artışla 1.021.69 tona yükseldi.

Paladyum ons başına %1.6 artışla 2.214.48 dolar, gümüş ons başına %0.7 düşüşle 15.36 dolar seviyesine indi ve platin ons başına %0.4 düşüşle 776.67 dolara geriledi.


Kaynak: Reuters