ALTIN ve GÜMÜŞTE SON DURUM

haber 12 Eyl 2019

GLOBALDE GÜNCEL ALTIN FİYATLARI ve ANALİZLER


Altın fiyatları, yatırımcıların kar etme işlemlerinden dolayı perşembe günü sabah saatlerinde daha düşük işlem gördü. ABD-Çin ticaret savaşındaki gerilimin azalması ise iç piyasaların yanı sıra globalde de risk alma iştahını artırdı. İki ülke arasındaki ticaret savaşları konusunda detaylı bilgi almak isterseniz "ABD-Çin Ticaret Savaşında Son Durum" adlı makalemize göz atabilirsiniz.

MCX Gold, 10.45 civarında 10 gram başına 37.888'de Rs'de % 0.23 düştü. Gümüş, 1 kg başına 47.400 Rs'de% 0.21 düşüşle işlem görüyordu.

Küresel yatırımcılar aynı zamanda Avrupa Merkez Bankası’nın para politikasındaki gelişmelere dair ipuçlarını da göz önünde bulunduruyorlar.

Çarşamba günü ABD Başkanı Donald Trump, Çin’in bazı kanser ilaçlarını ve diğer ürünleri vergilerden muaf tutma kararını memnuniyetle karşıladı ve milyarlar değerindeki bazı Çin mallarına uygulanacak olan gümrük vergilerinin geciktirileceğini açıkladı. Bu açıklamaların ardından SMC Global Securities, “Altın (Ekim), 38.200 Rs seviyesine direnç alırken ve 37.600 Rs seviyesine düşebilirken, gümüş (Aralık) 47.700 Rs seviyesine yakın direnç alarak 47.000 Rs seviyesine inebilir” dedi.

ALTIN FİYATLARI DÜŞER Mİ?

Altın piyasası son 4 aydır inanılmaz bir yükselişe geçti, ancak bir araştırma şirketine göre güzel geçen her yazın bir sonu olduğu gibi kıymetli metaller piyasasında da düşüşler yaşanacak.

Capital Economics'te ekonomist yardımcısı olan Franziska Palmas, çarşamba günü yayınlanan bir raporda, firmanın altın ve gümüş için yılsonu hedefini tekrar gözden geçirdiğini ancak fiyatların yıl içinde zirve yaptığını söyledi.

İngiliz araştırma firması, ons altın fiyatının önceden 1400 dolar olacağını öngördüklerini ancak 1500 doları gördüğünü söyledi. Bunun yanında gümüşün ons başına 16 dolar edeceği tahmin edilirken şu anda ons başına 18 dolar ettiğini de belirtti.

En güncel altın fiyatlarını ve yorumlarını merak ediyorsanız tıklayın.

Daha ileriye baktığımızda Palmas, altın ve gümüşün mevcut fiyatlarını koruyabileceğini düşünmediklerini söyledi. Sermaye Ekonomisi, 2020 yılının sonunda altın fiyatlarının ons başına 1.350 dolara düştüğünü ve gümüşün ons başına 15 dolara gerilediğini görüyor.

Güncel gümüş fiyatlarını öğrenmek için tıklayınız.

Capital Economics ayrıca Avrupa ve Japonya'daki negatif tahvil getirilerinin daha düşük olamayacağını düşünüyor. Palmas, merkez bankalarının önemli ekonomik korkuların azalmaya başlamasıyla faiz oranlarını düşürmekte isteksiz olacağını belirtti.

Palmas, “Gelecek yıl küresel ekonomik büyümenin zayıf olacağını düşünürken, şu anda piyasalar tarafından öngörülmüş olan kesin bir küresel durgunluk yaşanacağını tahmin etmiyoruz” dedi.

Geçen ay Dünya Altın Konseyi, merkez bankalarının 2019'un ilk yarısında 374.1 ton altın aldığını söyledi. Bu da küresel altın rezervlerindeki en büyük net H1 artışı oldu.

Kaynaklar:

https://www.kitco.com/news/2019-09-11/The-gold-rally-is-over-but-prices-will-hold-1-500-this-year-Capital-Economics.html

https://economictimes.indiatimes.com/markets/commodities/news/gold-rate-today-gold-silver-down-on-profit-booking/articleshow/71091973.cms