ALTIN FİYATLARI YENİ BİR REKOR KIRDI

haber 5 Ağu 2020

Spot altın (XAU) 2.030,72 dolar seviyesine çıkarak yeni bir rekor kırdı. Altın fiyatları, 2020 yılında yaklaşık %33 artmış oldu.

Altın Fiyatlarında Son Durum

Reuters'ın haberine göre, altın 5 Ağustos Çarşamba günü zayıf kalan dolar karşısında yeni bir zirveye ulaştı. Düşen tahvil getirileri güvenli limanın cazibesini artırırken, yatırımcılar da küresel çapta hükümetlerin sağladığı mali desteklere odaklandı. Bunun sonucunda hisse senetleri de yükseldi.

Ons Altın:

Gram Altın:

Hisse senetleri gibi riskli varlıklar, son aylarda merkez bankalarından ve hükümetlerden gelen büyük ekonomik teşviklerden ötürü yükselişini sürdürüyor. Ancak altındaki yükselişin arkasında küresel sağlık krizinin uzun vadeli etkileri çerçevesinde artan bir belirsizlik olması da var.

Analistler, ABD Kongresi yeni bir ekonomi teşvik paketini kabul edene kadar ve haftanın ilerleyen günlerinde teknoloji devlerinden elde edilecek kurumsal kazançların açıklanmasından önce yatırım varlıklarının biraz mücadele edeceğini açıkladı.

Asya Piyasaları

Çarşamba günü, MSCI’nin Japonya dışındaki en geniş Asya Pasifik hisse endeksi .MIAPJ0000PUS %0.5 artışla 563.28 puana ulaşarak 6-1/2 aylık zirvesine ulaştı.

Japonya'da Nikkei %0,3'lük düşüş yaşarken Avustralya'nın gösterge endeksi de % 0,6'lık bir azalma yaşadı. Çin hisseleri son beş yılın en yüksek seviyesine yakın olmasına rağmen hafif bir şekilde düşüşe geçti. Güney Kore’nin Kospi .KSII'si Ekim 2018'den bu yana ulaşabileceği en yüksek seviyeye gelmek üzere.

Wall Street'te Dow .DJI Salı günü %0.6 arttı, S&P 500 .SPX %0.4 arttı ve Nasdaq Endeksi .IXIC %0.4 yükseldi.

Analistler, merkez bankasının daha fazla ekonomik destekte bulunmasının ABD hazine getirilerini düşürerek altının daha çok parlamasına yardımcı olduğunu söylüyor.

Dolar Baskı Altında

ABD'deki toparlanmaya bakıldığında, dolar piyasasında düşüşler görülüyor. USDJPY = 105.51'e geriledi.

Risklere açık olan Avustralya doları AUD bu yıl içinde %2'den fazla yükseldi. Buna karşılık Euro, USD karşısında %5'in üzerinde arttı. EURUSD:

Yatırımcılar, 15 Ağustos'ta ABD ve Çin yetkililerin ticaret anlaşması kapsamında gerçekleştirecekleri video konferansı merakle bekliyorlar. Çin’in ABD elçisinin Salı günü yaptığı açıklamada, Çin’in ABD ile aralarındaki gerginliğin daha fazla artmasını istemediklerini belirtti.

Kaynak: Reuters