ALTIN FİYATLARI DÜŞÜŞE GEÇTİ

haber 5 Şub 2020


Çin, koronavirüs salgınının ekonomik etkisini azaltmak için birçok adım attı ve bu adımlar neticesinde bazı yatırımcılar güvenli varlıklardan uzaklaşarak daha riskli varlıklara geri dönmeye başladı. Salı günü altında %1 oranından fazla düşüş görüldü.

Spot altın, 22 Ocak'tan bu yana en düşük seviyesine ulaştıktan sonra ons başına 1.551.79 dolardan %1.56 düşüşle 1.550.75 dolara geriledi. High Ridge Vadeli İşlemleri'nden David Meger, “Küresel hisse senedi piyasalarında, özellikle ABD piyasalarında yaşanan dramatik hareket, koronavirüs hakkında daha az endişe olduğunu ve güvenli limanlara daha az ihtiyacımız olduğunu açıkça gösteriyor” dedi.

Altın Fiyatları Gerilemeye Devam Edecek Mi?


Çin merkez bankasının yeni müdahalesiyle yatırımcıların gerilimi yatıştığı için dünya borsalarında toparlanmalar görülmeye başlandı. Bazı kaynaklara göre, Pekin’in daha fazla devlet harcaması yapılması, vergi indirimi ve virüsün etkilediği sektörlere yönelik sübvansiyonları imzalayacağı söyleniyor.

Virüs salgını nedeniyle Çin'deki şehirler karantina altına alındı, seyahat kısıtlamaları geldi ve işletmeler kapandı. Durum böyle olunca ülkenin ekonomik faaliyetleri de baltalanmış oldu.

Ek olarak, dolarda güçlenme görülüyor ve diğer para birimlerine sahip alıcılar için altın daha pahalı bir durumda. Bununla birlikte, virüsün Çin ve küresel ekonomiler üzerindeki etkisinin boyutu hakkında bir miktar belirsizlik de devam ediyor.
Emtia analisti Peter Fertig, “Virüs etkisinin piyasa fiyatından daha az seviyede olması durumunda, altın fiyatlarında bir düzelme görebiliriz, ancak ekonomik büyümenin hızlandığını görmediğimiz sürece altın fiyatları her zaman destek almaya devam edecektir” dedi.

RBC Varlık Yönetimi genel müdürü George Gero, altının ons başına 1.550 - 1.600 dolar aralığında kalması gerektiğini söyledi.

Diğer Metallerde Son Durum


Diğer değerli metaller arasında paladyum, 27 Ocak'tan bu yana en yüksek değeri olan 2.425 dolardan işlem gördükten sonra % 4.2 artarak 2.417.50 dolar seviyesine geldi.

Commerzbank analistleri, “Şimdi iyimserlik finansal piyasalara geri döndüğüne göre, piyasa katılımcılarının koronavirüsün yayılmasının talebi nasıl etkileyebileceğine dair korkularını unuttuklarını görebiliyoruz. Bununla birlikte, paladyumun ana tüketicisi olan Çin için bu fiyatlamaların sonuçları büyük olasılıkla çok ciddi.” dediler.

Gümüş %0.4 düşerek 17.59 dolara geriledi. Platin ise %0.8 düşüşle 958.38 dolar seviyesinde işlem görüyor.

Kaynak:
https://www.cnbc.com/2020/02/04/gold-markets-us-dollar-coronavirus-outbreak-in-focus.html